Али Аболхасани Шахреза: сайлов юксак савияда, очиқ ва ошкора ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот марказида 2016 йил 6 декабрь куни Ислом ҳамкорлик ташкилоти кузатувчилар миссияси Президент сайлови кузатувлари бўйича ўз матбуот анжуманини ўтказди.
Миссия раҳбари, Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) кузатувчилари миссияси раҳбари, ИҲТнинг сиёсий департаменти директори Али Аболҳассаний миллий сайлов қонунчиликка киритилган сўнгги ўзгартиш ва қўшимчаларни алоҳида қайд этди.
Қайд этилишича, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик жараёнида мамлакат сайлов амалиётида биринчи марта аҳолини ҳуқуқий саводхонлигини ошириш бўйича амалга оширилган кенг миқёсдаги тарғибот тадбирлари, жисмоний имконияти чекланган шахсларга яратилган имкониятлар, хусусан, кўзи ожиз сайловчилар учун Брайл алифбосида сайлов бюллетенларининг чоп этилгани фуқароларнинг сайлов ҳуқуқлари кафолатларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Миссия вакиллари кузатув даврида Марказий сайлов комиссиясида учрашувлар ўтказди, округ ва участка сайлов комиссиялари фаолияти билан танишди, сайловчилар билан суҳбатлашди.
4 декабрь куни ИҲТ кузатувчилари Тошкент шаҳридаги 30 дан зиёд сайлов участкасида бўлиб, овоз бериш ҳамда овозларни санаб чиқиш жараёнларида иштирок этди.
Миссия вакиллари овоз бериш чоғида қонунбузилиш ҳолатлари қайд этилмаганини маълум қилди.
– Сайлов юксак савияда, очиқ ва ошкора миллий қонунчилик ҳамда умумэътироф этилган халқаро меъёрларга тўлиқ амал қилинган равишда ўтди, – деди Али Аболҳассаний. – Фуқароларнинг ушбу муҳим сиёсий воқеада фаол иштирок этгани бизда катта таассурот қолдирди. Биз борган ҳар бир сайлов участкаси сайловчилар билан гавжум бўлди.

Али Аболхасани Шахреза: выборы прошли на высоком уровне, открыто и гласно
6 декабря 2016 года в Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан Миссия наблюдателей от Организации исламского сотрудничества провела пресс-конференцию по итогам наблюдения за президентскими выборами.
Руководитель Миссии наблюдателей от Организации исламского сотрудничества (ОИС) Али Аболхассани провел пресс-конференцию по итогам наблюдения за президентскими выборами, которые состоялись 4 декабря текущего года.
Особо отмечались последние изменения и дополнения, внесенные в национальное законодательство.
Подчеркивалось, что широкомасштабная агитационная работа, впервые проведенная в избирательном процессе в ходе подготовки к выборам Президента Республики Узбекистан по повышению правовой культуры населения, возможности, созданные для лиц с ограниченными физическими возможностями, в частности подготовка для незрячих избирательных бюллетеней на азбуке Брайля служит дальнейшему укреплению гарантий избирательных прав граждан.
Представители Миссии в период наблюдения провели встречу в Центральной избирательной комиссии, ознакомились с деятельностью окружных и участковых избирательных комиссий, беседовали с избирателями.
4 декабря наблюдатели от ОИС побывали на более 30 избирательных участках города Ташкента и наблюдали за процессом голосования и подсчета голосов.
В ходе пресс-конференции отмечалось, что представители Миссии не наблюдали в ходе голосования случаев нарушения закона.
– Выборы прошли на высоком организационном уровне, открыто и гласно, в полном соответствии с национальным законодательством и общепризнанными международными нормами, – сказал Али Аболхасани Шахреза. – Активное участие граждан в этом важном политическом мероприятии у нас оставило большое впечатление. На каждом участке, на котором мы бывали, было много избирателей.