Уч дугона – уч чемпион бир вақтда овоз берди
Наманган вилояти Янгиқўрғон туманининг Заркент қишлоғидаги 47-умумтаълим мактаби биносида жойлашган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 666-сайлов участкаси очилиши билан овоз бериш учун биринчилардан бўлиб спортчиларга хос ўктамлик билан икки дугона кириб келди.
Мухлиса Абдумаликова ва Маҳлиё Йўлдошева Биринчи Президентимиз раҳнамолигида болалар спортини ривожлантириш, айниқса, қизларни спортга кенг жалб этиш ва уларнинг интилишларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қаратилган алоҳида эътибор ва яратилган имкониятлардан самарали фойдаланиб, халқаро мусобақаларда Ватанимиз байроғини баланд кўтарган ёшлардан. Уларнинг яна бири – Умида Мирҳамидова Янгиқўрғон транспорт ва агросервис касб-ҳунар коллежида жойлашган 665-сайлов участкасида овоз берди.
Бу спортчи қизлар бир қишлоқда туғилиб-ўсиб, бир мактабда ўқиган, Наманган шаҳридаги яккакураш спорт турларига ихтисослаштирилган болалар ва ўсмирлар спорт мактабида бирга шуғулланган. Халқаро тоифадаги ҳакам, кураш бўйича Наманган вилояти терма жамоаси бош мураббийи Комилжон Бўтаевнинг шогирдлари бўлган бу қизлар жорий йил 10-14 ноябрь кунлари Ҳиндистоннинг Кочи шаҳрида яккакураш бўйича ёшлар ўртасида ўтказилган 8-жаҳон чемпионатида ўз вазн тоифасида олтин медални қўлга киритди.
– Бизнинг муштарак томонимиз Ватанимизга бўлган муҳаббат, шундай буюк халқнинг фарзанди эканимиздан фахрланиш туйғусидир, – дейди Мухлиса Абдумаликова. – Биз буни юртимиздан йироқда, Ҳиндистонда юрган кезларимиз, айниқса, чемпионат якунида мадҳиямиз садолари остида Ўзбекистон байроғи юксалаётган дақиқаларда янада теран ҳис қилдик. Ватанимиз, халқимиз, истиқлолимизга бўлган садоқатимизни бугун уч чемпион барвақт ва бир вақтнинг ўзида овоз бериш билан изҳор қилишга аҳд қилган эдик. Мана, ҳозир бундан-да ифтихорли келажагимиз учун муносиб номзодга овоз бериб чиқаяпмиз ва шундай тарихий жараёнда иштирок этганимиз, ўз овозимизга эга эканимиздан қалбимиз ғурур-ифтихорга лиммо-лим тўлди.
– Бу йил мен учун қувончли, эсда қоларли ва мазмунли воқеаларга бой бўлди, – дейди Маҳлиё Йўлдошева. – Ҳиндистонда бўлган жаҳон чемпионатидаги ғалабам, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида биринчи марта қатнашаётганим мени келгусида жамият ҳаётида янада фаол, фидойи бўлишга ундайди. Мен ўз овозим билан мамлакатимиз ёруғ истиқболи йўлидаги эзгу ишларда иштирок этаман, бу мен учун шарафли бурч бўлиши билан бирга, катта масъулият ҳамдир.

Одновременно проголосовали три подруги - три чемпионки
Ранним утром на 666-й избирательный участок, расположенный в здании общеобразовательной школы №47 села Заркент Янгикурганского района Наманганской области, в числе первых пришли две подруги-спортсменки, чтобы проголосовать на выборах Президента Республики Узбекистан.
Мухлиса Абдумаликова и Махлиё Юлдашева - эти девушки высоко поднимают флаг нашей Родины на международных аренах, добиваются успехов благодаря эффективному использованию созданных под руководством Первого Президента нашей страны возможностей для развития детского спорта, всесторонней поддержке молодежных инициатив.
Еще одна девушка - Умида Мирхамидова проголосовала на 665-м избирательном участке в здании Янгикурганского профессионального колледжа транспорт и агросервиса.
Эти девушки-спортсменки родились и выросли в одном селе, учились в одной школе, занимались спортом в специализированной детско-юношеской спортивной школе единоборств города Намангана. Они тренируются у главного тренера сборной команды по курашу Наманганской области, судьи международной категории Комилжона Бутаева, 10-14 ноября этого года на 8-м чемпионате мира по единоборствам среди молодежи, который проводился в индийском городе Кочи, в своих весовых категориях девушки завоевали золотые медали.
–Нас объединяет любовь к Родине, чувство гордости за то, что мы - дети великого народа, - говорит Мухлиса Абдумаликова. – Мы это ощутили вдали от Родины, будучи в Индии, особенно в те минуты, когда под звуки гимна нашей страны поднимался флаг Узбекистана. Мы, трое чемпионок, решили сегодня одновременно проголосовать и, таким образом, проявить свою преданность Родине, народу, независимости. Мы проголосовали за достойного кандидата во имя лучшего будущего и горды, что приняли участие в таком историческом процессе и наши голоса тоже имеют значимость.
–Этот год был радостным для меня, запоминающимся важными событиями, - говорит Махлиё Юлдашева. – Моя победа на чемпионате, первое участие в выборах Президента Республики Узбекистан призывают меня принимать активное участие в общественной жизни. Воспользовавшись своим конституционным правом, я проголосовала за светлое будущее страны, для меня это - славный долг и большая ответственность.