Қорақалпоғистонда овоз бериш бошланди
Қорақалпоғистон Республикасида ташкил этилган 591 сайлов участкасининг барчаси эрта тонгдан сайловчилар билан гавжум бўлди. Сайловда овоз бериш учун 1 миллион 188 минг 763 сайловчи рўйхатга олинган. Уларнинг 27 минг 974 нафари биринчи марта овоз бераётган ёшлардир.
4 декабрь, соат 6.00. Нукус шаҳридаги 15-сайлов участкасида овоз бериш жараёни бошланди. Унда сиёсий партиялар вакиллари, кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Участка сайлов комиссияси раиси бошчилигида барча аъзолар томонидан кузатувчилар назорати остида овоз бериш бюллетенлари ташланадиган қутиларга махсус пломбалар қўйилиб, муҳрланди. Давлат мадҳияси янграб, сайловчилар овоз бериш учун таклиф этилди.
–Сайлов участкамиз бўйича 2 минг 975 сайловчи рўйхатга олинган, – дейди участка сайлов комиссияси раиси Гулмирза Қурбониёзов. – Сайлов кунига қадар 14 сайловчи қонунда белгиланган ҳуқуқларидан фойдаланиб, муддатидан олдин овоз берди. Участкада ногиронлар аравачаси юриши учун ҳам барча қулайлик яратилган. Сайлов участкасига келолмайдиган 26 сайловчининг уйига кўчма қути ва бюллетенларни олиб борамиз.
Овоз бериш жараёни уюшқоқлик билан, тартибли ўтмоқда. Сайловчилар жуда фаол. Буни дастлабки ўн дақиқа ичида 100 га яқин фуқаронинг сайловда иштирок этгани ҳам кўрсатиб турибди. Улар орасида ёши улуғ инсонлар билан бирга, сайловда биринчи марта иштирок этаётган йигит-қизлар ҳам бор.
– Мен ўзимнинг конституциявий ҳуқуқимдан фойдаланиб, юрт келажаги учун жон куйдирадиган, ёшларга ғамхўрлик кўрсатадиган номзодга овоз бердим, – дейди Камола Норматова. – Сайловга тайёргарлик жараёнида ўтказилган семинар ва учрашувларда ҳуқуқий билимимизни оширдик. Президентликка кўрсатилган номзодларнинг таржимаи ҳоли, сайловолди дастури билан танишиб, уларнинг энг муносибини танлаш имконига эга бўлдик.
Сайлов участкаси ҳудудида турли миллат вакиллари ўзаро тотув, аҳил-иноқ яшайди.
– Маҳалламизда бир неча миллат вакиллари яшайди, – дейди Қорақалпоғистон Республикаси халқ таълими аълочиси Татьяна Койшекенова. – Бугунги сайловда барча маҳалладошларимиз фаол иштирок этиб, мамлакатимиздаги тинчлик-осойишталик, ҳамжиҳатлик ва тараққиёт бардавомлиги учун овоз бераётир.

В Каракалпакстане началось голосование
С раннего утра многолюдно на 591 избирательном участке, образованном в Республике Каракалпакстан. Для участия в выборах зарегистрированы 1 миллион 188 тысяч 763 избирателей. 27 тысяч 974 из них впервые принимают участие в голосовании.
4 декабря, 6 часов утра. На 15-м избирательном участке города Нукуса начался процесс выборов. За ним следят представители политических партий, наблюдатели, работники средств массовой информации.
Члены участковой избирательной комиссии под руководством председателя и в присутствии наблюдателей запечатали урны для бюллетеней и поставили на них специальные пломбы. Прозвучал государственный гимн, избирателей пригласили на голосование.
–На нашем избирательном участке зарегистрированы 2 тысячи 975 избирателей, – говорит председатель участковой избирательной комиссии Гулмирза Курбониёзов. – До дня выборов 14 избирателей, используя определенное законом право, проголосовали досрочно. На участке созданы условия для передвижения инвалидных колясок. Для 26 избирателей, которые не смогут прийти на избирательный участок, будет организована доставка на дом передвижных урн и бюллетеней.
Процесс голосования проходит активно и в установленном законом порядке. Избиратели активны. В течение первых десяти минут в голосовании приняли участие почти 100 граждан. Вместе с людьми пожилого возраста проголосовали и молодые люди, впервые принимающие участие в выборах.
–Используя свое конституционное право, проголосовала за кандидата, который будет заботиться о будущем страны, о молодежи, - говорит Камола Норматова. – На проводившихся в процессе подготовки к выборам семинарах и встречах молодежь повысила свои правовые знания. Ознакомившись с биографиями, предвыборными программами кандидатов, получила возможность проголосовать за самого достойного из них.
На территории избирательного участка в дружбе и согласии проживают представители различных национальностей.
–В нашей махалле живут представители нескольких национальностей, - говорит отличник народного образования Республики Каракалпакстан Татьяна Койшекенова. – В выборах активное участие принимают все жители махалли, они голосуют за мир, спокойствие, сплоченность в стране, продолжение ее развития.