Сайлов маданияти жуда юқори
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатиш мақсадида мамлакатимизга келган халқаро кузатувчилар ва сайлов жараёнини оммавий ахборот воситаларида ёритадиган хорижлик журналистлар Самарқандда бўлиб, сайлов участкалари фаолияти билан танишмоқда. Муқаддас қадамжо ва тарихий обидаларни зиёрат қилмоқда. Мухбиримиз уларнинг таассуротлари билан қизиқди.
Ву Тин, Шанхай халқаро матбуот бюроси нашри бош муҳаррири:
– Ўзбекистон ҳақида кўп ўқиганман. Бу мамлакатдаги демократик ўзгаришлар, айниқса, сайлов тизими хусусида тўлиқ тасаввурга эгаман. Мазкур сиёсий жараёнда кузатувчи сифатида қатнашиб, бу ҳақда хитойликларни яқиндан таништирмоқчиман. Бугун Самарқанддаги бир қатор сайлов участкаларида бўлиб, тадбирга юқори савияда тайёргарлик кўрилгани, сайловчилар ва кузатувчилар учун барча шароитлар яратилганига амин бўлдим.
Сайловни очиқ ва демократик тамойиллар асосида ўтказиш учун жаҳон стандартларига мос усул ва услублар қўлланилаётгани таҳсинга лойиқ. Улуғ ва беназир давлат арбоби, Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов ғоялари, оқилона сиёсати асосида шаклланган демократик давлатда сайловларнинг ана шундай юксак даражада ўтказилиши жаҳон жамоатчилигининг диққатини тортиши шубҳасиз.
Ирфан Улла Хан, Покистоннинг Исломобод шаҳари мэри ўринбосари:
– Самарқанд шаҳридаги иккита сайлов участкасида бўлдим. Уларнинг тоза ва озодалиги, тиббиёт, она ва бола хоналаридаги қулайликлар диққатимни тортди. Ўзбекистон Респбликасининг Биринчи Президенти таълим олган мактабда жойлашган музейни томоша қилиб, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримов ҳақида кўплаб маълумотларга эга бўлдим.
Самарқанд шаҳридаги тарихий обидаларни кўздан кечирар эканман, халқларимизнинг меъморчилик анъана ва услубларида ўхшаш жиҳатлар борлиги мени ҳайратлантирди.
Жамшед Жамшедов, Тожикистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси аъзоси:
– Самарқанд ҳақида кўп эшитган бўлсам-да, бугун бу қадимий шаҳарнинг ўзига хос жозибаси, тароватидан ҳайратдаман. Ўтмишга ҳурмат, аждодлар меросини асраб-авайлашни, тарихга муносабатни сизлардан ўрганиш керак экан.
Одамларнинг мамлакат тақдирига бефарқ эмаслиги, юрт келажагини ҳал этувчи сиёсий тадбирга фаол муносабатда бўлиши ўзбек халқининг ҳуқуқий маданияти юксалаётганидан далолатдир.
Зумрад Абдримова, Қозоғистоннинг «Мысль» журнали мухбири:
– Афсонавий Самарқандда турганимга ишонгим келмаяпти. Худди эртакнинг ўзгинаси. «Афросиёб» поездида келганимиз янада ажойиб бўлди. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик, сайлов участкаларида сайловчиларга яратилган шароитлар диққатга сазовор. Халқингизнинг ўтмишидан ҳикоя қилувчи осори-атиқалар, тарихий қадамжолар ҳар қандай кишини мафтун қилиб, руҳига енгиллик бахш этади. Ушбу қадим ва улуғ заминда бўлиб, аждодларингиз Шарқ халқлари цивилизациясида етакчилик қилганига яна бир бор ишонч ҳосил қилдим.
Ли Жонг Чинг, Хитой Халқ Республикасидан келган халқаро кузатувчи:
– Самарқанд вилоятидаги бир қатор сайлов участкаларида бўлдим. Сайлов тизими, сайловга тайёргарлик ишлари халқаро талаблар даражасида ташкил этилган.
Пўлатдархон массивидаги сайлов участкасига борар эканман, қишлоқ жойларда ҳам шаҳардагидан асло кам бўлмаган шароит яратилгани мени ҳайратлантирди. Ушбу маҳаллани бемалол замонавий шаҳарча дейиш мумкин. Бу ердаги намунавий уйлар, одамларнинг турмуш тарзига ҳавасим келди. Кишиларнинг хушмуомалалиги, меҳмондўстлиги ўзбек халқига бўлган ҳурматимни янада оширди.
Александр Шевченко, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси - ижрочи котиби аппарати раисининг ўринбосари (Беларусь):
– Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов қабрини зиёрат қилиш чоғида бу ерда юртингизнинг турли ҳудудларидан келган кишиларни кўриб, халқингиз ўзининг буюк Юртбошисига чексиз меҳр-муҳаббат, ҳурмат ва садоқат билан қарашига ишонч ҳосил қилдим. Ўзбекистон халқининг бу хислатидан ибрат олса арзийди.
Самарқанд шаҳри кейинги йилларда тубдан ўзгарибди. Одамларнинг яшаш тарзи, турмуш фаровонлиги юксалган. Бундай халқ мамлакат ҳаётидаги муҳим тадбир – Президент сайловини ҳам халқаро талаблар даражасида, юқори савияда ўтказишига шубҳа қилмайман.

Высокая культура выборов
Международные наблюдатели, прибывшие в нашу страну для наблюдения за выборами Президента Республики Узбекистан, и зарубежные журналисты, освещающие процесс выборов в средствах массовой информации, знакомятся с деятельностью избирательных участков в Самарканде.
Ву Тин, главный редактор Шанхайского международного пресс-бюро:
- Я много читал об Узбекистане. Информирован о происходящих в стране демократических процессах, особенно об избирательной системе. Участвуя в этом политическом процессе в качестве наблюдателя, хочу ознакомить с ним жителей Китая. Сегодня посетив ряд избирательных участков в Самарканде, я убедился, что подготовка к мероприятию проведена на высоком уровне, для избирателей и наблюдателей созданы все условия.
Заслуживает внимания, что для проведения выборов на основе принципов гласности и демократии применяются соответствующие мировым стандартам методы. Проведение выборов на таком высоком уровне в демократическом государстве, сформированном на основе идей и разумной политики великого и несравнимого государственного деятеля, Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова, безусловно, привлечет внимание мировой общественности.
Ирфан Улла Хан, заместитель мэра города Исламабада (Пакистан):
-Посетил два избирательных участка в Самарканде. Привлекли внимание чистота и порядок на прилегающих территориях, удобства в медицинских кабинетах, комнатах матери и ребенка. Посетил музей в школе, где учился Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов, узнал многое о жизни и деятельности этого великого государственного и политического деятеля.
Осмотрел исторические памятники Самарканда и нашел много общего в традициях и методах зодчества наших народов.
Жамшед Жамшедов, член Центральной избирательной комиссии Республики Таджикистан:
-Много слышал о Самарканде, а сегодня изумился своеобразной красотой этого древнего города. У вас можно учиться уважительному отношению к истории, сохранению наследия предков.
Граждане вашей страны не безразличны к судьбе государства, принимают активное участие в политическом процессе, определяющем будущее страны, это свидетельствует о высокой правовой культуре узбекского народа.
Зумрад Абдримова, редактор журнала "Мысль" (Казахстан):
-Не верится, что я нахожусь в волшебном Самарканде. Это город-сказка. Особенно было приятно совершить поездку в поезде "Афрасиаб". Заслуживают внимания подготовка к выборам Президента Республики Узбекистан, созданные на избирательных участках условия. Исторические памятники, места поклонений, повествующие о прошлом вашего народа, изумляют любого человека и создают атмосферу духовного умиротворения. Посетив этот прекрасный город, еще раз убедилась, ваши предки были лидерами в цивилизации народов Востока.
Ли Жонг Чинг, международный наблюдатель из КНР:
-Посетила несколько избирательных участков в Самаркандской области. Избирательная система, подготовка к выборам соответствуют международным требованиям.
Посетив избирательный участок на массиве Пулатдархон, удивилась тому, что и в сельской местности созданы не уступающие городским условия. Эту махаллю по праву можно назвать небольшим городом. Понравились типовые дома, образ жизни людей, их приветливость, гостеприимство приумножили во мне чувство уважения к узбекскому народу.
Александр Шевченко, председатель исполнительного комитета СНГ - заместитель председателя Аппарата исполнительного секретаря (Беларусь):
-При посещении могилы Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова я обратил внимание, что сюда приезжают люди из различных уголков страны и убедился - ваш народ с глубокой любовью, уважением и чувством верности относится к Первому Президенту. Это качество узбекского народа может для многих служить примером.
Город Самарканд неузнаваемо изменился в последние годы. Качественно улучшились образ жизни, благосостояние людей. Я не сомневаюсь, что такой народ проведет важное в жизни страны мероприятие - выборы Президента на высоком уровне в соответствии с международными нормами.