Ўрганса арзигулик тажриба
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Президент сайловини кузатиш учун мамлакатимизга келган халқаро кузатувчилар билан учрашувлар бўлиб ўтди.
Олий Мажлис қуйи палатаси Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси раиси Тўлқин Эшназаров Франция Сенатининг “Франция – Марказий Осиё” парламентлараро дўстлик гуруҳи раиси Ив Поззо ди Борго ҳамда Сенат аъзоси Андре Ришар билан мулоқот чоғида Ўзбекистонда сайлов қонунчилигини янада такомиллаштириш борасида қилинаётган изчил ишлар, депутатларнинг қонун ижодкорлиги жараёни, мамлакатимиз ҳаётида парламентнинг ошиб бораётган мавқеи ҳақида сўзлаб берди.
– Мамлакатларимиз ўртасида турли соҳалардаги ҳамкорлик ривожланиб бормоқда, – дейди Ив Поззо ди Борго. – Ўзбекистон Президенти сайлови жараёнида дунёнинг ўнлаб давлатлари, халқаро ташкилотлардан кузатувчилар иштирок этаётгани эътиборга молик. Ушбу муҳим воқеада аҳолининг барча қатламлари қатнашиши учун етарли шароит яратилган. Ўзбекистоннинг бу тажрибасини халқаро миқёсда ўрганса арзийди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси раиси Аваз Жалилов Европа парламенти депутати, “Ўзбекистон – Европа Иттифоқи” парламент ҳамкорлиги қўмитаси ҳамраиси Ивета Григуле хоним билан учрашув ўтказди. Мазкур қўмита аъзоси Корея Республикаси миллий ассамблеяси депутати Чон Чжон Соп билан мулоқотда бўлди.
Мулоқотларда аҳоли фаровонлиги, фуқаролар фаоллиги, иқтисодий ва ижтимоий соҳаларда эришилган ютуқлар Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-сиёсий ва социал-иқтисодий ислоҳотларнинг натижалари эканлиги ва бу бугун жаҳон ҳамжамияти томонидан юқори баҳоланаётгани таъкидланди.

Опыт Узбекистана достоин изучения
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан прошли встречи с международными наблюдателями, прибывшими в нашу страну для наблюдения за выборами Президента.
Председатель Комитета нижней палаты Олий Мажлиса по аграрным и водохозяйственным вопросам Тулкин Эшназаров в ходе беседы с председателем межпарламентской группы дружбы “Франция – Центральная Азия” Ивом Поззо ди Борго и членом Сената Франции Андре Ришаром рассказал о проводимой в Узбекистане последовательной работе по дальнейшему совершенствованию избирательного законодательства, законотворческой деятельности депутатов и растущей роли парламента в жизни нашей страны.
- Сотрудничество между нашими странами последовательно развивается в различных сферах, - отметил Ив Поззо ди Борго. - Примечательно, что за выборами Президента Узбекистана наблюдают представители многих стран мира и международных организаций. Созданы необходимые условия для участия всех слоев населения в этом важном мероприятии. Опыт Узбекистана в этой сфере стоит изучать на международном уровне.
Председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям Аваз Жалилов встретился с депутатом, сопредседателем комитета парламентского сотрудничества “Узбекистан – Европейский Союз” Европарламента Иветой Григуле и депутатом Национальной ассамблеи Республики Корея Чон Чжон Сопом.
В ходе беседы отмечалась благополучная жизнь населения, высокая активность граждан, успехи в экономической и социальной сферах, которые являются результатами осуществляемых в Узбекистане общественно-политических и социально-экономических реформ, что широко признается международным сообществом.