Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида 2016 йил 3 декабрь куни Франция Сенатининг “Франция – Марказий Осиё” парламентлараро дўстлик гуруҳи раиси Ив Поззо ди Борго ҳамда Сенат аъзоси Андре Ришар билан учрашув бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Сенатининг Ташқи сиёсат масалалари қўмитаси раиси С.Сафоев билан суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Франция ҳамкорлиги сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда изчил ривожланиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Франция парламенти аъзолари Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов томонидан ишлаб чиқилган ва босқичма-босқич амалга оширилаётган тараққиётнинг “ўзбек модели” мамлакатнинг барқарор ривожланишида муҳим асос бўлаётганини алоҳида таъкидлади. Ўзбекистоннинг тинчликпарвар сиёсатини, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашга қаратилган саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Учрашувда Ўзбекистон ва Франция парламентлари ўртасидаги ҳамкорлик истиқболлари, сайлов тизими, бу борадаги ўзгариш ва янгиликлар, қонун ижодкорлиги бўйича тажриба алмашишга доир масалалар муҳокама этилди.

Встреча в Сенате Олий Мажлиса
В Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан 3 декабря 2016 года состоялась встреча с председателем межпарламентской группы дружбы “Франция – Центральная Азия” в Сенате Франции Ивом Поззо ди Борго и членом Сената Франции Андре Ришаром.
В беседе с председателем Комитета Сената Олий Мажлиса по внешнеполитическим вопросам С.Сафоевым особо отмечалось, что сотрудничество между Узбекистаном и Францией последовательно развивается в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Члены парламента Франции особо отметили, что поэтапная реализация разработанной Первым Президентом Узбекистана Исламом Каримовым “узбекской модели” реформ играет важную роль в устойчивом развитии нашей страны. Они высоко оценили миролюбивую политику Узбекистана, его усилия по обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
В ходе встречи обсуждены перспективы сотрудничества между парламентами Узбекистана и Франции, вопросы, связанные с избирательной системой, изменения и нововведения в этой сфере, состоялся обмен опытом в области законотворчества.