Сайловга пухта тайёргарлик Ўзбекистон халқининг ўз келажагига юксак ишончини англатади
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатиш учун мамлакатимизга хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар вакиллари келмоқда. ЎзА мухбирлари уларнинг баъзилари билан суҳбатлашди.
Владимир Филипович, МДҲ ижроия қўмитаси бўлим бошлиғи, МДҲ кузатувчилари миссияси аъзоси:
1- Владимир Филиппович (МДҲ).JPG– Ўзбекистонда Президентликка номзодлар учун тенг имкониятлар яратилгани, сайловолди ташвиқоти давлат томонидан тўла молиялаштирилгани сайлов кампаниясининг халқаро демократик талаблар даражасида, соғлом рақобат муҳитида ўтишига замин яратган. Бундай амалиёт жаҳонда камдан-кам учрайди. Ҳар бир партиянинг ўз электорати билан ишлаётгани жуда муҳим. Номзодлар дастурларида Ўзбекистон халқининг фаровон келажаги, мамлакатнинг янада юксак марраларни эгаллашига қаратилган эзгу мақсадлар илгари сурилган.
Ўзбекистонда илгари ҳам сайловларни кузатганман. Сайлов юксак савияда ўтиши учун барча шароит яратилган. Сайлов участкаларида комиссия аъзоларининг самарали фаолият кўрсатиши ҳамда овоз берувчилар учун қулайлик яратиш мақсадида зарур моддий-техник имкониятлар ҳозирланган. Участкаларда табаррук ёшдаги фуқаролар, ногиронларнинг сайловга келиши учун алоҳида имкониятлар яратилгани ҳам эътиборни тортади. Бу Ўзбекистонда аҳолининг барча қатламлари ўз сайлов ҳуқуқини тўла амалга ошириши учун катта эътибор қаратилаётганини кўрсатади.
Ладаж Корнелус, “Intertwine Consultancy” ноҳукумат ташкилоти раҳбари (Нидерландия):
2-Ладаж Корнелус  (Нидерландия).JPG– Ўзбекистонда Президент сайловига жуда пухта тайёргарлик кўрилганига гувоҳ бўлдик. Барча жараёнлар миллий сайлов қонунчилигига киритилган ўзгартиришлар асосида амалга оширилаётгани Президент сайловининг юксак демократик талаблар асосида ташкил этилишида муҳим аҳамият касб этган.
Сайлов ташвиқоти ҳар бир номзоднинг аниқ позициясини кўрсатадиган тарзда, кенг сайловчилар оммасини қамраган ҳолда ўтди. Жойлардаги учрашувларда савол-жавоблар бўлгани, фуқароларнинг ўз фикр-мулоҳазаларини билдиргани сайловчиларнинг фаоллиги ошганидан, сайловга пухта тайёргарлик кўрганидан далолат беради. Бу халқингизнинг мамлакат келажагига ишончи юксаклигини намоён этади.
Анатолий Савчук, "Пешкутекс" Ўзбекистон-Беларусь тўқимачилик корхонаси ҳаммуассиси, "Актам" туристик компанияси раҳбари (Беларусь):
3- Анатолий Савчук (Беларусь).JPG– Сайловни кузатиш учун келган халқаро экспертларга зарур шароитлар яратилган. Барча кузатувчилар Марказий сайлов комиссияси, округ ва участка сайлов комиссияларида сайлов жараёнига тайёргарлик ишлари билан танишмоқда. Мазкур муҳим сиёсий тадбирга пухта ҳозирлик кўрилганига, фуқароларнинг эркин овоз бериши учун шароит ва имкониятлар яратилганига гувоҳ бўлдик. Ким билан суҳбатлашманг, мамлакатда ҳукм сураётган тинчлик, барқарорлик ва тараққиёт бардавом бўлиши учун овоз беражагини билдирмоқда.
Ўзбекистон барқарор тараққиёт йўлидан жадал илгарилаб бормоқда. Шаҳару қишлоқлардаги ободликка, беқиёс ўзгаришларга ҳавас қилса арзийди. Бухоро вилоятида бўлдик. Ушбу вилоятга бир-икки йил илгари борган киши бугун у ердаги янгиланишларни кўриб, танимай қолиши табиий. Президент сайлови куни Самарқанд вилояти туман ва шаҳарларида сайлов жараёнини кузатишни режалаштирганмиз.
Рафаэль Нектал, “The Bukharian Times” ҳафталик газетаси бош муҳаррири (АҚШ):
4-Рафаэль Нектал (АҚШ).JPG– Ўзбекистон ҳавоси бизга доимо ҳузур бағишлайди. Бу меҳмондўст мамлакатга қачон келсак, ўзбек халқининг меҳрини, олижаноблигини ҳис этамиз.
Мамлакатингиз фуқаролари, айниқса, ёшларнинг сайловолди жараёнидаги фаоллиги эътиборга молик. Биринчи марта овоз берадиган фуқароларга алоҳида эътибор қаратилаётгани самарасида уларда сайлов маданияти шаклланган, ўз келажагига дахлдорлик туйғуси ортган. Ўзбекистонда ёш авлод тарбиясига қаратилаётган эътибор таҳсинга лойиқ. Ёшларни давлат ва жамият ҳаётига кенг жалб қилиш барқарорликни мустаҳкамлашнинг муҳим омилларидан биридир. Ўзбекистоннинг ёшларга оид сиёсати бошқалар учун намуна бўла олади.

Высокий уровень подготовки к выборам свидетельствует о твердой уверенности народа Узбекистана в своем будущем
Для наблюдения за выборами Президента Республики Узбекистан в нашу страну прибывают представители иностранных государств и международных организаций. Корреспонденты УзА побеседовали с некоторыми из них.
Владимир Филипович, начальник отдела Исполнительного комитета СНГ, член миссии наблюдателей СНГ:
1- Владимир Филиппович (МДҲ).JPG- Равные возможности для всех кандидатов в Президенты, финансирование предвыборной агитации со стороны государства создают прочную основу для проведения выборов в Узбекистане на уровне международных требований и в обстановке здоровой конкуренции. Такая практика редко встречается в мире. Очень важно, что каждая партия работает со своим электоратом. В программах кандидатов выдвинуты благородные цели по обеспечению благополучного будущего народа Узбекистана, дальнейшего развития страны.
Я не первый раз наблюдаю за выборами в Узбекистане. Избирательные участки имеют хорошее материально-техническое оснащение, созданы все условия для проведения голосования на высоком организационном уровне. Примечательно, что предусмотрены возможности для голосования представителей старшего поколения, граждан с ограниченными физическими возможностями. Это свидетельствуют о том, что в Узбекистане уделяется большое внимание обеспечению избирательных прав всех слоев населения.
Корнелиус Ладаж, руководитель неправительственной организации “Intertwine Consultancy” (Нидерланды):
2-Ладаж Корнелус  (Нидерландия).JPG- Мы видим, что в Узбекистане проведена тщательная подготовка к выборам. Все процессы осуществляются в соответствии с обновленным избирательным законодательством, которое обеспечивает организацию выборов на основе высоких демократических требований.
Предвыборная агитация прошла с освещением конкретной позиции каждого кандидата, с широким охватом избирателей. Встречи на местах проходили оживленно, граждане открыто высказывали свое мнение, что свидетельствует о возросшей активности избирателей. Это говорит о том, что народ Узбекистана твердо уверен в будущем страны.
Анатолий Савчук, соучредитель узбекско-белорусского текстильного предприятия “Пешкутекс”, руководитель туристической компании “Актам” (Беларусь):
3- Анатолий Савчук (Беларусь).JPG- Для международных экспертов, прибывших для наблюдения за выборами, созданы все необходимые условия. Они беспрепятственно знакомятся с деятельностью Центральной избирательной комиссии, окружных и участковых избирательных комиссий. Мы увидели, что к этому важному политическому мероприятию проведена достойная подготовка, имеются все условия для свободного голосования граждан. С кем бы мы ни беседовали, граждане единодушны в стремлении голосовать за стабильность мира и развития.
Узбекистан устойчиво и динамично развивается. Восхищает благоустроенность и современность городов и сел. Мы побывали в Бухарской области. Этот регион изменился до неузнаваемости. В день выборов мы будем наблюдать за голосованием в районах и городах Самаркандской области.
Рафаэль Нектал, главный редактор еженедельной газеты «The Bukharian Times» (США):
4-Рафаэль Нектал (АҚШ).JPG- Каждый раз, когда посещаем Узбекистан, мы чувствуем радушие и гостеприимство узбекского народа.
Граждане страны, особенно молодежь, активно участвуют в избирательном процессе. Благодаря особому вниманию к тем, кто голосует впервые, у молодежи сформировалась высокая избирательная культура, укрепилось чувство сопричастности к судьбе страны. В целом стоит отдать должное проводимой в Узбекистане работе по воспитанию молодого поколения. Широкое привлечение молодежи к управлению делами государства и общества является одним из важных факторов укрепления стабильности. Молодежная политика Узбекистана достойна быть примером для других.