Депутатлар Давлат бюджетининг ижросини кўриб чиқдилар
24 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2016 йил тўққиз ойидаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботни кўриб чиқдилар.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси масъул ходимлари,  тегишли вазирликлар ва идораларнинг раҳбарлари, соҳа экспертлари, оммавий ахборот воситаларининг вакиллари иштирок этдилар.
Кун тартибидаги масала юзасидан Ўзбекистон Республикаси Молия вазирининг ўринбосари М.Мирзаев маъруза қилди.
Таъкидланганидек, иқтисодиётни диверсификация қилиш ва таркибий ўзгартириш, ишлаб чиқаришга энг замонавий, илғор технологияларни жорий этиш орқали уни модернизациялаш жаҳонда миллий иқтисодиётни рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилмоқда. Хусусан, ҳисобот даврида мамлакат ялпи ички маҳсулотининг (ЯИМ) ўсиши 7,8 фоизни ташкил этиб, саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми ҳам 7,2 фоизга ўсди. Инфляция даражаси прогноз кўрсаткичларидан ошмади. Бунда макроиқтисодий барқарорлик янада мустаҳкамланиб, ташқи савдо айланмасининг ижобий сальдоси кузатилди.
Чуқур ўйланган, пухта пул-кредит ва солиқ-бюджет сиёсатининг амалга оширилганлиги Давлат бюджети даромад қисмининг прогноз кўрсаткичларига нисбатан 100,2 фоизга ижросини таъминлаб, бу ЯИМга нисбатан 21,7 фоизни ташкил этди. Давлат бюджетининг харажатлари ЯИМга нисбатан 21,6 фоизни ташкил этиб, бу Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетини ЯИМга нисбатан 0,1 фоиз профицит билан бажариш имконини берди.
Муҳокамалар давомида депутатларнинг Давлат бюджети ижроси билан боғлиқ масалалар юзасидан берган саволларига ҳукумат вакиллари атрофлича жавоб бердилар.
Шундан сўнг, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар қўмитаси раиси А. Шадмановнинг қўшимча маърузаси эшитилди.
Қайд этилдики, ҳисобот даврида жорий йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим вазифа ва устувор йўналишларини изчил амалга оширилиши иқтисодий кўрсаткичларнинг юқори ўсиш суръатларини сақлаш ва макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш имконини берган. Давлат бюджети мамлакатимиз парламенти томонидан тасдиқланган параметрларга мувофиқ ижро этилган.
Мамлакатимиз Давлат бюджетининг 2016 йилнинг тўққиз ойидаги ижросини ҳар томонлама муҳокама қилиш чоғида сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон экологик ҳаракати депутатлар гуруҳи вакиллари нуқтаи назарлари ва фикрларини баён қилиб, бюджет маблағларидан самарали ва мақсадли фойдаланиш, бюджет ташкилотларида молиявий интизомга амал қилиш, давлат органларининг мамлакатимиз Бюджет кодексига риоя қилиш бўйича масъулиятини ошириш юзасидан тавсияларини берди.
Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг қуйи палатадаги фракцияси аъзолари мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг жадал ривожлантиришга, хусусий мулкни ҳимоя қилиш ва унинг даҳлсизлиги кафолатларини таъминлашга, шунингдек инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини янада яхшилашга қаратилган изчил ислоҳотлар олиб борилаётганлигини алоҳида таъкидладилар.
Жумладан, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш дастури доирасида амалга оширилган ишлар натижасида, микрофирма ва кичик корхоналарнинг ишлаб чиқариш ҳажмлари ўсди ва ўз навбатида улар томонидан тўланадиган ягона солиқ тўлови миқдорининг ошишига замин яратди. Мазкур даромад тури бўйича тушумлар 1 трлн. сўмдан ошиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 23,3 фоизга ўсгани эътироф этилди.
Шунингдек, фракция аъзолари томонидан билдирилган таклиф ва тавсияларда тўғридан-тўғри чет эл инвестицияларини жалб этишни янада рағбатлантириш, хусусий мулкни, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни жадал ривожлантириш учун хомашё ресурсларини очиқ биржа ва ярмарка савдоларида сотиш ҳажмини ошириш ва шу орқали уларнинг харид имкониятларини янада кенгайтириш масалалари ўрин олди.
Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси фракцияси аъзолари ўз дастурий мақсадларидан келиб чиққан ҳолда экспорт қилувчи корхоналарни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, экспортни диверсификация қилиш, мамлакатимизда ишлаб чиқарилган маҳсулотларни сотиш учун янги бозорларни ўзлаштириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларнинг юқори натижаларини алоҳида эътироф этдилар.
Шунингдек, фракция аъзолари томонидан республика бюджетидан маҳаллий бюджетларга ажратиладиган субвенция улуши 2015 йилнинг мос даврига нисбатан 2,5 бандга камайганлиги ҳамда мамлакатимизнинг турли ҳудудларидаги 14 та туман ва шаҳарларни субвенциядан чиқарилганлиги партиянинг иқтисодий соҳадаги мамлакатимиз ҳудудларини ўзаро уйғун ривожлантириш, маҳаллий бюджетларни даромадлар базасини мустаҳкамлаш каби вазифаларига тўла мос келаётганлиги таъкидланди.
Фракция вакиллари жойларда маҳаллий бюджетларнинг даромад қисмини мустаҳкамлаш, шунингдек маҳаллий давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари томонидан мавжуд имконият ҳамда салоҳиятдан самарали фойдаланиш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясидан сўзга чиққанлар мажлис иштирокчиларининг диққатини аҳолини манзилли ижтимоий ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлаш тизимини янада ривожлантириш масалалари шунингдек, янги иш ўринларини яратиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш дастурининг амалга оширилишига қаратдилар.
Хусусан, ижтимоий соҳага ажратилган маблағлар ҳажми йилдан-йилга ошиб, жорий йил 9 ойида Давлат бюджети маблағларининг қарийб 60 фоизи йўналтирилган.
Депутатлар марказда ва жойларда давлат бошқаруви органларининг, бюджет ташкилотларининг бюджет маблағларидан самарали ва мақсадли фойдаланилишини таъминлаш, молиявий интизомга риоя қилиш, шунингдек Бюджет кодекси нормалари ва қоидалари ижро этилиши устидан назоратни янада кучайтириш бўйича масъулиятини оширишга доир бир қатор таклифлар билдирдилар.
Ўзбекистон “Адолат” Социал-демократик партияси фракцияси аъзолари таълим тизимидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, таълим жараёни даражаси ҳамда сифатини такомиллаштириш ва соғлиқни сақлаш тизимини янада ислоҳ қилиш ва ривожлантиришга йўналтирилган маблағларнинг мақсадли сарфланишига алоҳида эътибор қаратдилар.
Хусусан, илмий-техника дастурлари доирасида амалга оширилаётган илмий-техника лойиҳаларини молиялаштиришга йўналтирилган 92,4 млрд. сўм, инновацион лойиҳаларга 15,7 млрд. сўм маблағлар мамлакатимизнинг илмий, илмий-техник салоҳиятини янада ривожлантиришда, иқтисодиётни модернизация қилиш ҳамда ишлаб чиқаришни техник ва технологик қайта жиҳозлашда муҳим аҳамият касб этишини алоҳида қайд этдилар.
Шу билан бирга, соғлиқни сақлаш соҳасига ажратилаётган маблағлардан жойларда оқилона ва мақсадли фойдаланилиши устидан депутатлик ва парламент назоратини кучайтириш зарурлигини билдирдилар.
Ўзбекистон экологик ҳаракати депутатлар гуруҳи аъзолари таъкидладиларки, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва экологик муаммоларни ҳал этиш масалалари давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида ижтимоий-иқтисодий тараққиёт, жумладан, экологик бар­қарорликни таъминлаш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, замонавий ҳамда тоза технологияларни кенг жорий этилишига хизмат қилмоқда.
Шу билан бирга, депутатлар йўналтирилаётган бюджет маблағларидан мақсадли фойдаланилишини таъминлаган ҳолда, табиатни муҳофаза қилиш тадбирларининг ижросини таъминлаш ва самарадорлигини оширишни, келгусида оқава сув тозалаш иншоотларини қуриш, қайта таъмирлаш ҳамда чиқиндиларни йиғиш ва қайта ишлаш учун маблағлар миқдорини қўпайтиришни таклиф қилдилар.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси муҳокама давомида билдирилган фикр-мулоҳазалар ва таклифларни инобатга олган ҳолда, Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2016 йилнинг 9 ойлигидаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботини тасдиқлаш ҳақида тегишли қарор қабул қилди.

Депутаты рассмотрели исполнение Государственного бюджета
24 ноября состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. Депутаты рассмотрели отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за девять месяцев 2016 года.
В заседании приняли участие ответственные сотрудники Кабинета Министров Республики Узбекистан, руководители соответствующих министерств и ведомств, представители СМИ.
По вопросу повестки дня выступил заместитель министра финансов республики М. Мирзаев.
Как было отмечено, модернизация экономики путем диверсификации и осуществления структурных преобразований, внедрения в производственный процесс современных, передовых технологий способствует повышению конкурентоспособности национальной экономики на мировой арене. Так, за отчетный период валовой внутренний продукт страны (ВВП) вырос на  7,8 %, объем производства промышленной продукции увеличился на 7,2%. Уровень инфляции не превысила прогнозных показателей. При этом укрепилась макроэкономическая стабильность, наблюдалось положительное сальдо внешнеторгового товарооборота.
Осуществление глубоко и тщательно продуманной денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики обеспечило исполнение доходной части Государственного бюджета на 100,2 процента к прогнозным показателям, что составило 21,7 процента к ВВП. Расходы Государственного бюджета составили 21,6 процента к ВВП, что позволило исполнение Государственного бюджета Республики Узбекистан с профицитом 0,1 процента к ВВП.
В ходе обсуждения представители правительства подробно ответили на все вопросы депутатов по исполнению Государственного бюджета.
Затем с содокладом выступил председатель Комитета по бюджету и экономическим реформам Законодательной палаты Олий Мажлиса А. Шадманов.
Отмечалось, что последовательное выполнение в отчетном периоде важнейших задач и приоритетов экономической программы на нынешний год позволило сохранить высокие темпы роста экономических показателей и обеспечить макроэкономическую стабильность. Государственный бюджет был исполнен в соответствии с параметрами, утвержденными парламентом страны.
В ходе подробного обсуждения исполнения Государственного бюджета страны за девять месяцев 2016 года выступили представители фракций политических партий и депутатской группы Экологического движения Узбекистана. Они изложили свои позиции, высказали мнения и практические рекомендации по эффективному и целевому использованию бюджетных средств, соблюдению финансовой дисциплины в бюджетных организациях, повышению ответственности государственных органов за соблюдение Бюджетного кодекса.
Члены фракции Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана особо отметили осуществляемые в стране последовательные реформы, направленные на ускоренное развитие малого бизнеса и частного предпринимательства, защиту частной собственности и обеспечение ее гарантии неприкосновенности, а также дальнейшее улучшение инвестиционного и делового климата.
В частности, в результате осуществления работ в рамках программы поддержки государством малого бизнеса и частного предпринимательства выросли объемы производства микрофирм и малых предприятий, и в свою очередь, создана предпосылка увеличения размера уплачиваемого ими единого налогового платежа. Отмечено, что поступление по данному виду доходов составило более 1 трлн. сумов, что на 23,3 процента больше по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Также члены фракции высказали свои мнения и рекомендации по вопросам дальнейшего стимулирования привлечения прямых иностранных инвестиций, повышения объемов реализации сырьевых ресурсов на открытых биржевых торгах и ярмарках для ускоренного развития частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, расширения на этой основе их покупательских возможностей.
Члены фракции Демократической партии «Миллий тикланиш», исходя из своих программных целей, особо отметили высокие результаты мер, принимаемых в плане поддержки предприятий-экспортеров, диверсификации экспорта, освоения новых рынков для реализации отечественной продукции.
Также членами фракции отмечено, что снижение доли субвенции, выделяемой из республиканского бюджета местным бюджетам, на 2,5 пункта, чем в соответствующем периоде прошлого года, и выход из субвенционности 14 районов и городов различных регионов страны в полной мере соответствуют задачам партии таким, как равномерное развитие регионов страны в сфере экономики, укрепление доходной базы местных бюджетов.
Представители фракции обратили особое внимание на вопросы укрепления доходной части местных бюджетов, а также эффективного использования имеющихся возможностей и потенциалов местными органами государственной власти и управления.
Выступившие на заседании члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана заострили внимание на вопросах дальнейшего совершенствования системы адресной социальной защиты и поддержки населения, а также выполнения Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения.
В частности, год за годом увеличивается объем средств, выделяемых на социальную сферу, и за девять месяцев текущего года в данную сферу направлены около 60 процентов средств Государственного бюджета.
Депутаты дали ряд предложений по обеспечению эффективного и целевого использования бюджетных средств органами государственного управления и бюджетными организациями в центре и на местах, соблюдению финансовой дисциплины, а также повышению ответственности по дальнейшему усилению контроля за исполнением норм и положений Бюджетного кодекса Республики Узбекистан.
Члены фракции Социал-демократической партии Узбекистана “Адолат” особо обратили внимание на целевое использование средств, направленных на дальнейшее углубление реформ в системе образования, совершенствование уровня и качества образовательного процесса, дальнейшее реформирование и развитие системы здравоохранения.
Вместе с тем, особо отмечено, что направленные на финансирование осуществляемых в рамках научно-технических программ научно-технических проектов 92,4 млрд. сум, инновационных проектов – 15,7 млрд. сум имеют важное значение в дальнейшем развитии научного, научно-технического потенциала страны, модернизации экономики, техническом и технологическом переоснащении производства.
Вместе с тем, было выражено необходимость усиления депутатского и парламентского контроля над эффективным и целевым использованием на местах средств, выделяемых в сферу здравоохранения.
Члены депутатской группы Экологического движения Узбекистана подчеркнули, что вопросы охраны окружающей среды, рационального использования природных ресурсов и решения экологических проблем являются приоритетными направлениями государственной политики. Реализуемые в данном направлении меры способствуют обеспечению социального развития, в частности сохранению экологической стабильности, укреплению здоровья населения, широкому внедрению современных и чистых технологий.
Вместе с тем депутаты предложили повысить обеспеченность и эффективность исполнения природоохранных мероприятий, в дальнейшем увеличить средства для строительства и реконструкции очистных сооружений, сбора и переработки отходов, обеспечивая целевое использование направляемых бюджетных средств.
С учетом мнений и предложений, высказанных в ходе обсуждения на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса, отчет Кабинета Министров об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за девять месяцев 2016 года был утвержден и принято соответствующее постановление.