Депутатлар мамлакат ижтимоий-иқтисодий ҳаётига оид муҳим масалаларни муҳокама этдилар
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг йиғилишларида Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2016 йил тўққиз ойидаги ижроси кўриб чиқилди.
Муҳокамалар жараёнида барча фракциялар ва депутатлик гуруҳлари Вазирлар Маҳкамаси томонидан тақдим этилган ҳисобот юзасидан ўз нуқтаи-назарларини келишиб олдилар.
Депутатлар мамлакатимизда жорий йилнинг январида Ҳукумат мажлисида белгилаб берилган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишлари ва вазифаларини тизимли амалга оширилиши ҳисобот даврида ҳам иқтисодиётнинг макроиқтисодий барқарорлигини таъминлаш ва юқори ўсиш суръатларини сақлаш имконини берганини қайд этдилар.
Хусусан, жорий йилнинг 9 ойи якунларига кўра, мамлакат ялпи ички маҳсулоти (ЯИМ) нинг ўсиш суръати 7,8 фоизни ташкил этди, шунингдек саноат ишлаб чиқариш ҳажми 7,2 фоизга, қурилиш ишлари ҳажми 15 фоизга ҳамда хизматлар кўрсатиш ҳажмининг 12,4 фоизга ўсишига эришилди. Давлат бюджети ялпи ички маҳсулотга нисбатан 0,1 фоиз профицит билан ижро этилди.
Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг Қонунчилик палатасидаги фракцияси йиғилишида амалга оширилаётган бозор ислоҳотларининг устувор йўналишлари бўлган кичик бизнеснинг ривожланишини қўллаб-қувватлаш, тадбиркорлик фаолияти эркинлигини таъминлаш, давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини қисқартириш муҳимлигини таъкидладилар.
Фракция аъзолари Ҳукумат томонидан экспортни қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилган ишларга алоҳида аҳамият қаратиб, ҳисобот даврида яна 835 та корхона, биринчи навбатда кичик бизнес субъектлари экспорт фаолиятига жалб этилганлигини ва қўшимча 246 турдаги маҳсулот экспорти йўлга қўйилганлигини алоҳида эътироф этдилар.
Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси фракцияси аъзолари маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар натижасида жорий йилнинг
9 ойида тайёр маҳсулотлар, бутловчи қисмлар ва материаллар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш дастурига киритилган корхоналар томонидан саноат маҳсулотларининг 50 дан ортиқ янги тури ўзлаштирилганлиги, дастур доирасида жами 4.1 трлн. сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқарилиб, импорт ўрнини босиш самарадорлиги 1,3 млрд. АҚШ долларини ташкил қилганлиги алоҳида таъкидлаб, ҳисоботни ялпи йиғилиш муҳокамасига киритилишини маъқулладилар.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари ўз дастурий мақсадлари ва Сайловолди платформасида белгиланган вазифалардан келиб чиқиб, ҳисобот даврида мамлакатимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий сиёсатнинг изчиллиги таъминланганлиги, бу эса ўз навбатида аҳоли фаровонлиги ва турмуш даражасини оширишга хизмат қилаётганлигини алоҳида қайд этишди.
Хусусан, “Соғлом она ва бола йили” Давлат дастурига асосан оналик ва болаликни муҳофаза қилиш, соғлом ва ҳар томонлама камол топган авлодни тарбиялаш тизимини янада мустаҳкамлаш бўйича республикамизда бюджет ҳамда бошқа манбалар ҳисобидан қилинаётган кенг кўламдаги ишлар бевосита партия электорати манфаатларига мос келиши таъкидлаб ўтилди.
Ўзбекистон “Адолат” Социал-демократик партияси фракцияси аъзолари Давлат бюджетининг жорий йил 9 ойидаги ижросини дастлабки тарзда муҳокама қилиш чоғида асосий эътиборни таълим-тарбия, соғлиқни сақлаш соҳаларидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштиришга йўналтирилган давлат бюджети маблағларининг мақсадли сарфланишига қаратдилар. Унда таълим муассасаларини сақлаш ва уларни ривожлантиришга ажратилган маблағлар сарфланиши ҳолатини муҳокама қилиш асносида барча таълим муассасалари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, уларни замонавий ахборот технологиялари, электрон ўқув-таълим дастурлари ва мультимедиа маҳсулотлари билан таъминлаш бўйича кўрилаётган чоралар таҳлил қилинди.
Ўзбекистон Экологик ҳаракатидан сайланган депутатлар жорий йил 9 ойи давомида Давлат бюджетидан атроф муҳитни муҳофаза қилиш учун, хусусан атмосфера ҳавоси ҳамда сув ва ер ресурслари, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси муҳофазасига, оқава сув тозалаш иншоотларини қуриш ва қайта таъмирлашга, ўрмончилик ва кўкаламзорлаштириш, биохилмахилликни ва муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларни сақлаш ва янгиларини барпо этишга ва экологик йўналишдаги бошқа тадбирларга ажратилган маблағлар кўламини атрофлича муҳокама қилинди.
Фракциялар йиғилишларида, шунингдек, қонунчилик палатаси муҳокамасига иккинчи ўқишга киритилаётган “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси кўриб чиқилди.
Депутатлар ушбу қонун лойиҳасини иккинчи ўқишга тайёрлаш чоғида масъул қўмита мазкур жараёнга давлат бошқарувининг турли бўғинлари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, назариётчи олимлар, юқори малакали мутахассислар, экспертлар ҳам кенг жалб этилгани, фракциялар томонидан қонун лойиҳасининг айрим нормаларини такомиллаштириш юзасидан берилган таклиф ва тавсиялар инобатга олинганини таъкидлаб ўтдилар.
Сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон экологик ҳаракати депутатлар гуруҳи аъзолари иккинчи ўқишга киритилаётган “Маъмурий қамоқни ўташ тартиби тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ҳам муҳокама қилдилар.
Ушбу қонуннинг қабул қилиниши ҳибсга олинган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳимояси кафолатларини мустаҳкамлашга, маъмурий қамоқ жазосини ўташнинг ягона амалиётини таъминлашга, ички ишлар органлари фаолияти самарадорлигини ҳамда ушбу тизим ходимларининг масъулиятини оширишга хизмат қилади.
Тадбирлар якунида депутатларнинг фикр-мулоҳазалари ва таклифлари муҳокама этилди, сиёсий партиялар фракциялари ҳамда Ўзбекистон экологик ҳаракати депутатлари гуруҳининг кўриб чиқилган масалалар юзасидан нуқтаи-назари шакллантирилиб, Қонунчилик палатаси муҳокамасига киритиш ҳақидаги қарорлари қабул қилинди.

Депутаты обсудили важные вопросы о социально-экономической жизни страны
На заседаниях фракций политических партий и депутатской группы Экологического движения Узбекистана Законодательной палаты Олий Мажлиса рассмотрено исполнение Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за девять месяцев 2016 года.
В ходе обсуждения все депутатские объединения выработали свои позиции по представленному отчету.
Депутаты отметили, что системная реализация важнейших задач и приоритетов экономической программы, определенных на заседании Правительства страны в январе текущего года, позволила обеспечить макроэкономическую стабильность и сохранить высокие темпы роста экономики страны.
В частности, по итогам девяти месяцев текущего года темп роста внутреннего валового продукта составил 7,8 процента, в том числе объемы промышленной продукции – 7,2 процента, строительных работ – 15,0 процента, оказанных услуг – 12,4 процента. Государственный бюджет исполнен с профицитом в размере 0,1 процента к ВВП.
На заседании фракции Либерально-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате, депутаты подчеркнули важность поддержки развития малого бизнеса, обеспечения свободы предпринимательской деятельности, сокращения участия государства в экономики, являющихся приоритетными направлениями осуществляющихся в стране рыночных реформ.
Члены фракции, уделив особое внимание на проводимую работу по поддержке экспорта, отметили что в отчетном периоде в экспортную деятельность вновь вовлечено 835 предприятий, в первую очередь субъекты малого бизнеса, и освоен экспорт дополнительных 246 видов товаров.
Члены фракции Демократической партии «Миллий тикланиш» отмечая, что в результате реализуемых мероприятий по всесторонней защите отечественных производителей за 9 месяцев текущего года предприятиями, включенными в программу локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов, освоено более 50 новых видов промышленной продукции, в рамках которой произведено товаров всего на сумму 4,1 трлн. сум и расчетный эффект импортозамещения составил 1,3 млрд. долларов США, одобрили отчет о ходе исполнения Государственного бюджета за истекший период.
Члены фракций Народно-демократической партии исходя из задач, определенных в своих программных целях и предвыборной платформе, отметили что в отчетном периоде в стране обеспечена последовательность осуществляемой социально-экономической политики, которая является залогом повышения благосостояния и уровня жизни населения. В частности, широкомасштабные меры по дальнейшему укреплению системы охраны семьи, материнства и детства, воспитанию здорового и гармонично развитого поколения, осуществляемые за счет бюджета и других источников на основании Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка», соответствуют интересам электората партии.
Члены фракции Социал-демократической партии Узбекистана “Адолат” в ходе предварительного обсуждения исполнения Государственного бюджета за девять месяцев текущего года обратили особое внимание на целевое использование средств государственного бюджета, направленных на дальнейшее углубление реформ в сферах образования, здравоохранения. Так, было подвергнуто тщательному анализу состояние расходования данных средств, обращено внимание на ход реализации мер по укреплению материально-технической базы всех образовательных учреждений, обеспечению их продуктами современной информационной технологии, электронных учебно-образовательных программ и мультимедии.
Члены депутатской группы от Экологического движения Узбекистана всесторонне обсудили вопросы выделения средств из Государственного бюджета на мероприятия по охране атмосферного воздуха, водных и земельных ресурсов, охране животного мира и мира растений, строительству и реконструкцию очистных сооружений, лесоводству и озеленению, защите и созданию новых биоразнообразии и охраняемых природных территорий и другим экологическим направлениям.
В заседаниях фракций также был рассмотрен законопроект «О противодействии коррупции», вносящийся ко второму чтению.
Депутаты отметили что, при подготовке законопроекта ко второму чтению ответственным комитетом были привлечены представители различных структурных подразделений государственного управления, институтов гражданского общества, научные теоретики, квалифицированные специалисты и эксперты, были учтены предложения и замечания фракций по совершенствованию некоторых норм законопроекта.
Фракции политических партий и депутатской группы от экологического движения Узбекистана также обсудили проект закона «О порядке отбывания административного ареста».
Принятие данного закона будет способствовать укреплению гарантий защиты прав и свобод арестованных лиц, обеспечению единой практики отбывания административного ареста, повышению эффективности деятельности органов внутренних дел и ответственности их сотрудников в данной сфере.
По итогам заседаний были обсуждены мнения и предложения депутатов. Сформированы позиции фракций политических партий и депутатской группы от экологического движения Узбекистана по рассмотренным вопросам и были приняты постановления о внесении их на обсуждения Законодательной палаты.