Равшан Эрматов – энг кучли ҳакамлар сафида
Халқаро футбол тарихи ва статистикаси федерацияси (IFFHS) томонидан 2014 йил якунлари бўйича дунёнинг энг яхши футбол ҳакамлари рўйхати эълон қилинди. Унда 37 балл жамғарган ўзбекистонлик ФИФА рефериси Равшан Эрматов бешинчи ўринни эгаллади.
2003 йилдан буён ФИФА таснифидаги учрашувларни бошқариб келаётган Р.Эрматов футбол бўйича деярли барча нуфузли мусобақаларда ҳакамлик қилган.
Ҳамюртимиз 2014 йили Бразилияда ўтказилган жаҳон чемпионатида жами тўртта – гуруҳ босқичида Швейцария – Эквадор, АҚШ – Германия ва Мексика – Хорватия, чорак финалда Голландия – Коста-Рика терма жамоалари ўртасидаги учрашувларни муваффақиятли бошқарди. Р.Эрматов ҳакамлик фаолияти давомида жаҳон чемпионатлари финал босқичида энг кўп – 9 учрашув бошқариб, дунё рекордини ўрнатди.
Ўзбекистонлик ФИФА рефериси 2008, 2009, 2010, 2011 ва 2014 йилларда беш маротаба "Осиёнинг энг яхши ҳаками" деб эътироф этилган. Дунёнинг энг яхши ҳакамлари рўйхатига ҳамюртимиз билан бирга италиялик Никола Риццоли, англиялик Ховард Уэбб, германиялик Феликс Брих, голландиялик Бьорн Куйперс, португалиялик Педру Проэнса, испаниялик Карлос Веласко Карбальо, туркиялик Жунейт Чақир, мексикалик Марко Антонио Родригес Морено ва аргентиналик Нестор Фабиан Питана киритилган.

Равшан Эрматов – в числе лучших
Международная федерация футбольной истории и статистики (IFFHS) объявила рейтинг лучших футбольных арбитров по итогам 2014 года. Рефери ФИФА Равшан Эрматов из Узбекистана, набрав 37 баллов, занял в нем пятое место.
Р.Эрматов, с 2003 года руководящий матчами в классификации ФИФА, судил почти на всех престижных футбольных соревнованиях.
Наш соотечественник на чемпионате мира 2014 года в Бразилии успешно руководил четырьмя матчами – между Швейцарией и Эквадором, США и Германией, Мексикой и Хорватией на групповом этапе, Голландией и Коста-Рикой в четвертьфинале. Р.Эрматов в ходе своей карьеры судил в 9 матчах в финальных этапах чемпионатов мира и установил мировой рекорд по этому показателю.
Рефери ФИФА из Узбекистана признавался "Лучшим арбитром Азии" пять раз – в 2008-м, 2009-м, 2010-м, 2011-м и 2014 году. Вместе с нашим соотечественником в список лучших арбитров мира вошли итальянец Никола Риццоли, англичанин Ховард Уэбб, немец Феликс Брых, голландец Бьорн Куйперс, португалец Педру Проэнса, испанец Карлос Веласко Карбальо, турок Джюнейт Чакыр, мексиканец Марко Антонио Родригес Морено и аргентинец Нестор Фабиан Питана.