Хатамжон Кетмоновнинг Самарқанд вилояти сайловчилари билан учрашуви
Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Хатамжон Кетмонов 14 ноябрь куни Самарқанд вилояти сайловчилари билан учрашди.
Видеоконференция шаклида ташкил этилган учрашувни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати А.Қирғизбоев очди. Президентликка номзоднинг ишончли вакили С.Арзиқулов йиғилганларни номзоднинг таржимаи ҳоли билан таништирди.
Президентликка номзод Хатамжон Кетмонов сайловолди дастури юзасидан нутқ сўзлади.
Номзод мустақиллик йилларида Самарқанд янада обод, кўркам ва замонавий шаҳарга айлангани, бу Биринчи Президентимиз раҳнамолигида амалга оширилган улкан бунёдкорлик ишлари ва халқимизнинг фидокорона меҳнати самараси эканини таъкидлади. Ўз тарихи ва қадриятларини улуғлаб, илғор ғоя ва ташаббуслари билан юртимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшиб келаётган Самарқанд аҳлининг ҳаёти, дунёқараши, онгу тафаккури юксалди.
Дастурда ижтимоий аҳамиятга молик товарлар ва хизматлар нархини шакллантириш устидан давлат ва жамоатчилик назорати самарадорлигини янада ошириш орқали нарх ва тарифларнинг ўсиши инфляция даражасидан юқори бўлмаслигини, уй-жойларнинг ижтимоий мақбуллигини таъминлаш мақсадида давлат мулкини хусусийлаштиришдан олинадиган маблағларнинг бир қисмини турар жой фондини шакллантиришга йўналтириш механизмини такомиллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Мамлакатимизда автотранспорт воситаларининг кўпайиб бораётгани натижасида йўллар, катта шаҳарларда тирбандликлар вужудга келишига барҳам бериш мақсадида тегишли инфратузилмани доимий такомиллаштириб бориш, пиёдалар йўлакларини капитал таъмирлаш, экологик тоза, соғлом турмуш тарзига замин яратувчи велойўлаклар барпо этиш таклифи илгари сурилган.
Кучли ижтимоий сиёсатни амалга оширишда давлатнинг ролини мустаҳкамлаш, мазкур устуворликка амал қилган ҳолда, етакчи ижтимоий соҳаларнинг тижоратлашувини чеклаш, жамиятнинг барча аъзолари ижтимоий кафолатлари таъминланиши масалаларида бизнес масъулиятини ошириш лозимлиги ва бу вазифани рўёбга чиқаришда “Кучли ижтимоий ҳимоя – асосий мақсадимиз!” шиорига таянилиши, ногирон болаларни зарур махсус адабиёт ва қўлланмалар билан таъминлашни ўз ичига оладиган инклюзив таълим тизимини ривожлантириш ва соҳа ўқитувчиларига имтиёзлар бериш, жисмоний имконияти чекланган талабаларнинг олий ўқув юртларида таълим олиш имкониятини янада кенгайтириш ҳам дастурда ўз ифодасини топган.
Учрашувда Самарқанд давлат университети талабаси И.Умиров, Каттақўрғон туманидаги 20-умумтаълим мактаби директори З.Бердиева, Самарқанд шаҳридаги “Саид” маҳалла фуқаролар йиғини раиси М.Давронова ва бошқалар номзоднинг дастури юзасидан ўз фикрини билдирди. Сайловчиларни Ватанимиз тараққиёти ва халқимиз фаровонлигини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга бўлган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида фаол иштирок этишга чақирди.

Встреча Хатамжона Кетмонова с избирателями Самаркандской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана Хатамжон Кетмонов 14 ноября встретился с избирателями Самаркандской области.
Встречу, прошедшую в формате видеоконференции, открыл депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан А.Киргизбоев. Доверенное лицо кандидата в Президенты С.Арзикулов ознакомил собравшихся с биографией кандидата.
Он отметил, что в годы независимости Самарканд стал еще краше и благоустроеннее, превратился в современный город, что является результатом осуществленной под руководством Первого Президента нашей страны огромной созидательной работы и самоотверженного труда нашего народа. Качественно изменилась жизнь, повысилось самосознание жителей Самарканда, которые почитают свою историю и ценности, своим трудом, передовыми идеями и инициативами вносят достойный вклад в развитие нашей страны.
В программе кандидата особое внимание уделено вопросам обеспечения дальнейшего повышения эффективности государственного и общественного контроля за формированием цен на социально значимые товары и услуги первой необходимости с тем, чтобы рост цен и тарифов на них не превышал уровень инфляции, совершенствования механизма направления части средств, получаемых от приватизации государственного имущества, на формирование жилищного фонда в целях обеспечения социальной доступности жилья.
Кандидатом предлагается усовершенствовать транспортную инфраструктуру в целях предотвращения пробок на улицах и дорогах больших городов, возникающих в результате увеличения количества автотранспортных средств в стране, осуществить капитальный ремонт пешеходных тротуаров, а также построить экологически чистые велодорожки, способствующие поддержанию здорового образа жизни.
В программе определены также задачи по укреплению роли государства в осуществлении сильной социальной политики, ограничению коммерциализации ведущих социальных сфер с соблюдением данного приоритета, повышению ответственности бизнеса в вопросах обеспечения всех членов общества надежными социальными гарантиями в соответствии с лозунгом “Сильная социальная защита – наша основная цель!”, а также дальнейшему развитию системы инклюзивного образования, включающей обеспечение детей-инвалидов необходимой специальной литературой и пособиями, предоставлению возможности обучения в высших учебных заведениях студентам с ограниченными физическими возможностями.
Студент Самаркандского государственного университета Н.Умиров, директор общеобразовательной школы №20 Каттакурганского района З.Бердиева, председатель схода граждан махалли “Саид” города Самарканда М.Давронова и другие высказали свои мнения по предвыборной программе кандидата. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих выборах Президента Республики Узбекистан, имеющих важное значение для будущего развития нашей Родины и повышения благополучия народа.