The Financial Times: Электрон ҳукумат - келажакда Ўзбекистоннинг жадал ривожланишини ҳаракатлантирадиган кучдир
2016-11-12 | Технологиялар
Британиянинг нуфузли The Financial Times газетасида мамлакатимизда ахборот-коммуникация технологияларининг ривожланиши ҳамда уни давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларига жорий этилиши мавзусига бағишланган “Ўзбекистон: электрон ҳукумат ишончли демократиянинг чуқурлашуви ва давлатнинг шаффофлигини таъминлашга хизмат қилади” сарлавҳали мақола чоп этилди.
Унда мамлакатда Ўзбекистон Республикасининг биринчи Президенти Ислом Каримов ташаббуси билан қабул қилинган 2013-2020 йилларда замонавий ва илғор тажрибаларга асосланган “Электрон ҳукумат” тизимини яратиш дастурининг амалга оширилиши ҳақида сўз юритилади.
Мақолада бугунга келиб соҳада маълум ижобий муваффақиятларга эришилгани, жумладан, 290 дан зиёд замонавий ва барча талабларга жавоб берадиган турларини ўзида намоён этган Ягона интерактив давлат хизматлари портали фаолият юритаётгани айтилади. 2016 йилнинг бошидан буён мурожаатлар сони 2 бараварга ошгани ва 800 мингдан зиёдни ташкил этаётгани, электрон портал жорий этилишидан илгари давлат ушбу хизматларни кўрсатиши учун катта маблағ сарфлаб келгани қайд этилади.
Нашр мамлакат фуқаролари ва бизнес соҳаси вакилларининг давлат даражасида қабул қилинадиган қарорларда иштирок этишларининг яна бир самарали усули бу Қонунчилик ҳужжатларига таъсирини баҳолашнинг электрон тизими бўлгани ҳақида ёзади. Жумладан, 800 дан зиёд меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар ушбу тизим орқали эълон қилинган бўлиб, барча учун очиқ бўлган ушбу тизимга 1400 дан кўпроқ шарҳ ва таклифлар келган ҳамда уларнинг ярми меъёрий ҳужжатларни тасдиқлашда инобатга олинган.
«Очилганидан бери 630 минг мартадан кўпроқ фойдаланилган янги миллий Очиқ маълумотлар порталининг амалиётга жорий этилиши эндигина бизнес фаолиятини бошлаган компанияларнинг ривожланишида муҳим кўмак вазифасини ўтади, - дея давом этади The Financial Times. - Портал 109 та идора ва ташкилотлар томонидан тақдим этилган 1750 та маълумотномалар тўпламидан иборат”.
Мақолада солиқ ва статистика ҳисоботларини топшириш, божхона декларацияларини тўлдириш, тадбиркорлик субъектлари ва фирмаларни рўйхатга олиш масалалари талаб энг кўп бўлган онлайн хизматлар бўлгани, янги «Электрон виза» тизими йўлга қўйилгани қайд этилади. Шу билан бирга, давлат харидлари бўйича электрон савдоларнинг ягона механизми, тадбиркорлардан хўжалик судларига даъво аризалари ва илтимосномалар киритишнинг электрон тизими самарали фаолият юритаётгани, давлат хизматларидан фойдаланишга ариза беришда маълумотларни тўплаш учун “ягона дарча” марказлари ташкил этилган. Шу йўл билан мамлакат фуқаролари ва тадбиркорлик субъектлари монитор ва смартфонлар орқали энг талаб кўп ва оммабоп бўлган давлат хизматларидан фойдаланишга рухсат олишди.
«Бугун аҳоли қарийб 32 миллион нафарни, шундан 60 фоизи ёшларни ташкил этадагин Ўзбекистонда уяли алоқадан 21 миллион, интернетдан 13 миллиондан зиёд одам фойдаланади, - дейилади мақолада. - Мамлакатда амалга оширилган кенг кўламли чора-тадбирлар натижасида, Ўзбекистон БМТнинг электрон ҳукуматни ривожлантириш даражаси бўйича рейтингида ушбу соҳа энг яхши ривожланган дунё мамлакатлари қаторига кириб, 80-ўринни, шунингдек, ҳукуматнинг ўз фуқаролари ва бизнес билан мулоқоти самарадорлигини баҳоловчи Электрон иштирок этиш индекси бўйича 47-ўринни эгаллади. Ушбу кўрсаткич бўйича Ўзбекистон МДҲ мамлакатлари орасида учинчи, Марказий Осиё давлатлари ичида биринчи ўринни эгаллайди”.
Мақолада таъкидланишича, Ўзбекистонда электрон ҳукуматнинг жорий этилиши ва ривожланиши миллий муҳим масала даражасига кўтарилди, ушбу масала бўйича 40 дан зиёд ҳукумат қарорлари қабул қилинди, «Электрон ҳукумат тўғрисида»ги Қонунда белгиланган меъёрий-ҳуқуқий асослар яратилди ва у Ўзбекистон парламенти томонидан қабул этилди.
Шу билан бир қаторда, The Financial Times Ўзбекистон Бош вазирининг Электрон қабулхонаси (PM.gov.uz) яратилиши ҳақида маълумот беради. Электрон қабулхона қулайлигининг яққол намойиши сифатида жамият ишончининг ўсиши, муаммолар ҳал этилишининг таъминланишига давлат миқёсида ёндашиш, ислоҳотларни “қуйидан юқорига” тамойили асосида амалга ошириш, транспарентлик ва коррупцияга қарши курашиш самарадорлигининг ошиши тилга олинади. Бу қадам Ўзбекистонда жамиятни тобора демократик тамойиллар асосида ривожланишининг бир қисмига айлангани қайд этилади.
Мақоланинг хулоса қисмида Британия нашри электрон ҳукумат мамлакатда ишончли демократиянинг чуқурлашуви ва давлатнинг шаффофлигини таъминлашга хизмат қилиши ҳамда келажакда Ўзбекистоннинг жадал ривожланишини ҳаракатлантирадиган куч ҳисобланишини таъкидлайди.

The Financial Times: electronic government - dynamic driver of the future of Uzbekistan
The authoritative British the Financial Times published an article "Uzbekistan: e-government deepens participatory democracy and state transparency" dedicated to accelerating the development and implementation of information and communication technologies in all spheres of life of the state and society.
It describes the implementation of the Program for the development of a modern and based on best practices of e-government system for the period until 2020 which was adopted on the initiative of the first President Islam Karimov. It is reported that at this stage there have already been achieved positive results, including the functioning of the Single portal of interactive state services rendering over 290 modern services. It is noted that since the beginning of 2016 the number of applications increased by 2 times and amounted to 800 thousand. Previously, the state had to spend more resources to provide these services manually.
The publication reports that the electronic evaluation system of intervention of legislative acts has become another effective tool for citizens and business participation in public decision-making. So, through this system more than 1,400 publicly available comments and proposals have been received and more than 800 normative-legal acts half of which was taken into account when approving the regulations.
"Commissioning of the new national open data portal, which was used more than 630 thousand times, has become an important tool for the development of business start-ups. The portal includes 1750 sets of public data provided by 109 organizations", - continues The Financial Times. The article notes that submission of tax and statistical reporting, processing of customs declarations, registration of businesses and trade names, running the system "Electronic visa" became the most popular online services. At the same time, it is effectively functioning single mechanism of electronic trading on public procurement, electronic filing of claims and applications from entrepreneurs in economic courts, by the country's "one-stop" centers for the collection of documents when applying for government services. Thus, citizens and business entities have access to the most relevant and popular public services through monitors or smart phones.
"Today, in the country with a population of 32 million people, 60% of which are youth, cellular communication is used by 21 million, and the internet – by more than 13 million people, says the publication. As a result of large-scale measures, which were adopted in the country, Uzbekistan has significantly improved position in 2016 UN ranking of on the level of e-government development, entering the 40% of the most advanced countries of the world and took 80th place among countries that use e-government, as well as the 47th place for e-participation index which assesses the effectiveness of the government dialogue with their citizens and businesses. In Uzbekistan this indicator is on the 3rd place among the CIS countries and the first among the Central Asian countries."
As highlighted in the article, the introduction and development of e-government in Uzbekistan built in the rank of national priority, signed more than 40 governmental decisions on the "electronic government", developed regulatory framework outlined in the Law "On electronic government" and subsequently adopted by the Parliament of Uzbekistan.
"September 25, 2016 to create a virtual desk of the Prime Minister (pm.gov.uz), which dramatically improved the interaction of the population with the state authorities and has been part of the progressive democratization of society in Uzbekistan, says the source. Now, the population and business entities may apply directly to the Prime Minister with the unresolved problems, statements, complaints or suggestions instantly without any costs and a digital signature. The call center does not require personal information such as passport number, only the phone number is enough. "
It is noted that the virtual desk allows you to promote gender equality among applicants, and enables people with disabilities to use the portal via the phone number and contact the call center orally. It is emphasized that the benefits of Virtual receptionist obvious. This increase in public trust and reliability, ensuring the national approach to solving problems, the implementation of reforms on the basis of "bоttom-up", transparency and prevention of corruption. These factors, in turn, contribute to the gradual openness and transparency at all levels of power.
The Financial Times also informs about the future plans for the development of virtual reception of the Prime Minister, which include the connection of regional and subordinate units of government agencies, as well as the regional prosecutor's offices. "This portal is intended to contribute to the improvement of institutional reform and should be a common platform for the public, as well as a friendly system for the population and businesses. With a commitment to the further development and innovation, Virtual Receptionist expects to be included in a UN report in 2018 as an exemplary model in terms of providing public services among the countries of the world," the article says.
In conclusion the British edition emphasizes that e-government contributes to strengthening representative democracy and government transparency, and is an ongoing and dynamic driver of the bright future of Uzbekistan.