Пойтахтимизда “Дўстлик” фотокўргазмаси очилди
Ўзбекистон Бадиий академияси тасарруфидаги Камолиддин Беҳзод номидаги мемориал боғ-музейда Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан ҳамкорликда “Дўстлик” фотокўргазмаси ташкил этилди.
Суратларни томоша қилатуриб, дўстликнинг неларга қодирлиги, кучи ва тафтини ҳис этасиз. Ўзбекистоннинг диққатга сазовор жойлари, олис ҳудудларию билим даргоҳлари акс этган суратлар – япон кўнгиллиларининг ижод маҳсуллари. Юртимизда фаолият кўрсатаётган JICAнинг 20 га яқин кўнгиллиси мактаблар, ўрта махсус ва олий ўқув юртлари, тиббиёт масканлари ва спорт мажмуаларидан лавҳаларни фототасмага муҳрлаган.
Кўргазма доирасида хайрия ярмаркаси ташкил этилди, кимоно, сумиэ кийиш маросими, каллиграфия, япон сувбўёқ тасвири бўйича маҳорат дарслари ўтказилди.
Ҳозир кўнгиллилар ҳаракати дунё бўйлаб оммалашиб бормоқда. Шу кунгача Ўзбекистонга «JICA волонтёрлари» лойиҳаси бўйича ташриф буюрган япониялик кўнгиллилар 250 тага етди. Улар соғлиқни сақлаш, таълим, молия ва маданият соҳаларида тажрибали мутахассислар бўлиб, ўзбекистонлик касбдошлари билан ҳамкорлик қилмоқда, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик алоқаларининг мустаҳкамланишига ҳисса қўшмоқда.

В столице открылась фотовыставка "Дружба"
В мемориальном парке-музее имени Камолиддина Бехзода при Академии художеств Узбекистана совместно с Японским агентством международного сотрудничества (JICA) организована фотовыставка "Дружба".
Рассматривая представленные в экспозиции фотографии, лучше понимаешь силу и значение дружбы в жизни людей и целых народов. Около 20 японских волонтеров агентства JICA, работающих в нашей стране, запечатлели на снимках всемирно известные достопримечательности Узбекистана, наши преобразившиеся в годы независимости города и села, деятельность своих коллег в школах, высших и средних специальных учебных заведениях, медицинских учреждениях и спортивных комплексах.
В рамках выставки состоялась благотворительная ярмарка, уроки мастерства по каллиграфии, японской акварели.
Движение волонтеров на сегодняшний день популярно во всем мире. Число волонтеров, прибывших в Узбекистан по проекту "Волонтеры JICA", в настоящее время достигло 250 человек. Они являются опытными специалистами в сфере здравоохранения, образования, финансов и культуры, сотрудничают с узбекскими коллегами, вносят свой вклад в укрепление дружеских связей между нашими странами.