Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Наримон Умаров 5 ноябрь куни Андижон вилояти сайловчилари билан учрашди.
Видеоконференция тарзида ташкил этилган учрашувни Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси вилоят кенгаши раиси П.Асханов очди. Президентликка номзоднинг ишончли вакили А.Назаров йиғилганларни Наримон Умаровнинг таржимаи ҳоли билан таништирди.
Наримон Умаров Андижоннинг ҳар бир ҳудуди ўзига хослиги билан ажралиб туриши, жумладан, бугун автомобиль саноатида мактаб яратган асакаликлар, енгил саноатда импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар билан бирга экспорт майдони кенгайиб бораётган Хўжаобод тумани, тадбиркорликда барчага ўрнак бўлаётган вилоят маркази ҳамда Андижон ва Шаҳрихон туманларида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар ва уларнинг самараларини алоҳида таъкидлади.
Андижон вилояти мамлакатимизнинг майдони энг кичик, айни пайтда аҳоли зич яшайдиган ҳудудидир. 2 миллион 900 мингдан ортиқ киши истиқомат қилаётган вилоятда уй-жойга бўлган талаб ва эҳтиёж жуда юқори. Ушбу эҳтиёжлардан келиб чиқиб, мустақиллик йилларида вилоятда намунавий лойиҳалар асосида 5 мингдан зиёд уй-жой қурилди. 2017-2019 йилларда яна 4 минг 220 шундай турар жойлар барпо этилиши режалаштирилган.
Дастурда мамлакатимизда аҳоли нуфуси ортиб, унинг турмуш сифати ва даражаси юксалиб бораётганидан келиб чиқиб, уй-жойга бўлган талабни қондириш бўйича таклифлар илгари сурилган. Уй-жой сотиб олиш ва қуриш учун ажратилаётган ипотека кредитлаш жараёнини такомиллаштириш, уй-жой бозоридаги фирибгарликлар учун жавобгарликни кучайтириш, уй-жой коммунал комплекси ишини янада яхшилаш, аҳоли учун белгиланаётган коммунал тўловлар миқдорини доимий назоратга олиш, хизмат кўрсатадиган муқобил ташкилотлар ўртасидаги рақобатни оширишга қаратилган устувор мақсадлар шулар жумласидандир.
Сайловолди дастурида номзод демократик ижтимоий давлат ва адолатли фуқаролик жамияти барпо этиш, қонун устуворлигига эришиш, макроиқтисодий барқарорликни янада мустаҳкамлаш, фуқароларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, мамлакатни модернизация қилишдек устувор вазифалардан келиб чиққан ҳолда, янги авлод кадрларини тайёрлашга доир масалаларга ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
Учрашувда Андижон шаҳридаги “Аср фаровонлик сари” масъулияти чекланган жамияти раиси Б.Комилов, халқ депутатлари Андижон вилояти Кенгаши депутати З.Комилова, Асака тумани тиббиёт бирлашмаси кўп тармоқли марказий поликлиникаси шифокори А.Султонов, "Адолат" социал-демократик партияси Асака тумани кенгаши раиси М.Каримова ва бошқалар номзоднинг сайловолди дастури ҳақида ўз фикрларини билдирди. Сайловчиларни 2016 йил 4 декабрь куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида фаол иштирок этишга чақирди.

Встреча Наримона Умарова с избирателями Андижанской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» Наримон Умаров 5 ноября встретился с избирателями Андижанской области.
Встречу, прошедшую в формате видеоконференции, открыл председатель областного совета Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» П.Асханов. Доверенное лицо кандидата в Президенты А.Назаров ознакомил собравшихся с биографией кандидата.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Наримон Умаров выступил с речью, где изложил основные направления своей предвыборной программы.
Он отметил, что каждый район Андижанской области по-своему уникален и последовательно развивается. Об этом, в частности, свидетельствуют результаты осуществляемых реформ в Асакинском районе, где зародилась автомобильная промышленность нашей страны, Ходжаабадском районе, где достигаются весомые успехи в выпуске и экспорте продукции легкой промышленности, в Андижане, Андижанском и Шахриханском районах, в которых динамично развиваются малый бизнес и частное предпринимательство.
Андижанская область является самым небольшим по территории и вместе с тем самым густонаселенным регионом нашей страны. В области, где проживает более 2,9 миллиона человек, наблюдается высокий спрос на жилье. Исходя из этой потребности в годы независимости здесь было возведено более 5 тысяч домов на основе типовых проектов. В 2017-2019 годы намечено построить еще 4 220 таких домов.
В программе кандидата выдвинуты предложения по удовлетворению потребности населения в жилье с учетом растущего уровня и качества жизни. В их числе – совершенствование ипотечного кредитования для покупки и строительства жилья, ужесточение контроля и ответственности за махинации на рынке жилья, дальнейшее улучшение деятельности жилищно-коммунального комплекса, осуществление постоянного контроля за стоимостью коммунальных услуг, усиление конкуренции между альтернативными организациями, оказывающими услуги в этой сфере.
Особое внимание в программе уделяется также вопросам построения демократического социального государства и справедливого гражданского общества, обеспечения верховенства закона, дальнейшего укрепления макроэкономической стабильности, усиления социальной защиты граждан, а также подготовки нового поколения кадров для достижения этих целей.
Председатель общества с ограниченной ответственностью “Аср фаровонлик сари” города Андижана Б.Комилов, депутат Андижанского областного Кенгаша народных депутатов З.Комилова, врач многопрофильной центральной поликлиники Асакинского районного медицинского объединения А.Султонов, председатель Асакинского районного совета Социал-демократической партии “Адолат” М.Каримова и другие высказали свои мнения по предвыборной программе кандидата. Выступившие призвали избирателей принять активное участие в предстоящих 4 декабря 2016 года выборах Президента Республики Узбекистан.