Ўзбекистон-Финландия сиёсий маслаҳатлашувларига доир
2016 йил 25 октябрь куни Ҳельсинки шаҳрида Ўзбекистон ва Финландия ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг еттинчи раунди бўлиб ўтди.
Финландия делегациясига ТИВнинг Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё ишлари бўйича департаменти Бош директори Маимо Ҳенрикссон бошчилик қилди.
Финландия томонига Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти И.A.Каримовнинг вафоти муносабати билан Финландия президенти Саули Ниинистонинг Ўзбекистон халқига йўллаган ҳамдардлик мактуби учун мамлакатимиз раҳбарияти номидан миннатдорчилик билдирилди.
Маслаҳатлашувларда сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамда Ўзбекистон-Йевропа Иттифоқи шаклидаги, БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликнинг ҳолати ва уни ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари батафсил муҳокама қилинди.
Учрашувда томонлар ўзаро алоқаларни нафақат давлатлараро даражада, шунингдек бизнес, фан, таълим ва маданият муассасалари ўртасида ҳам фаоллаштиришга қизиқиш мавжуд эканлигини таъкидладилар.
21 октябрда имзоланган “Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармонининг асосий қоидалари ҳақида Финландия томонига тушунтирилди ва ушбу ҳужжат мазкур соҳадаги давлат сиёсатини янги сифатли босқичга кўтарилгани таъкидланди.
Учрашувда ўзаро савдо ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг жадал ривожланишини таъминлаш, хусусий мулкни ҳимоя қилиш ва унинг дахлсизлиги кафолатларининг ҳуқуқий механизмларини янада мустаҳкамлаш, тадбиркорликни ривожлантириш йўлидаги бюрократик тўсиқларни бартараф этиш, республикада инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яхшилашга қаратилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 5 октябрдаги “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони Финландия томонида катта қизиқиш уйғотди.

Об узбекско-финских политконсультациях
25 октября 2016 года в г.Хельсинки состоялся седьмой раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Узбекистана и Финляндии, которую представляла делегация во главе с Генеральным директором Департамента МИД по делам России, Восточной Европы и Центральной Азии Маймо Хенрикссон.
Узбекская сторона от имени руководства Узбекистана выразила признательность финской стороне за направленное Президентом Финляндии Саули Нийнистё послание с соболезнованиями узбекскому народу в связи кончиной Первого Президента И.А.Каримова.
В ходе консультаций стороны обстоятельно обсудили состояние и перспективные направления развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах, а также в формате Узбекистан – Европейский союз, в рамках ООН и других международных организаций.
Стороны подтвердили заинтересованность в активизации контактов как на межгосударственном уровне, так и между представителями бизнеса, учреждений науки, образования и культуры.
Финская делегация также была ознакомлена с основными положениями подписанного 21 октября Указа Президента Узбекистана «О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан», который знаменует собой переход государственной политики в данной сфере на качественно новый уровень.
На встрече отдельное внимание уделено перспективам расширения взаимной торговли, инвестиционного взаимодействия. Особый интерес финской стороны также вызвал Указ Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2016г. «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата», направленный на обеспечение ускоренного развития малого бизнеса и частного предпринимательства, дальнейшее укрепление правовых механизмов защиты и гарантий неприкосновенности частной собственности, ликвидацию бюрократических преград на пути развития предпринимательства, улучшение инвестиционного климата и деловой среды в республике.