Аҳоли бандлиги парламент эътиборида
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитасининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси тақдим этган 2017 йилга мўлжалланган аҳоли бандлиги дастури лойиҳаси мутасадди вазирлик, идора ва муассасалар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида кўриб чиқилди.
2017 йилга мўлжалланган бандлик дастури лойиҳасида 390 минг кишини доимий, 200 минг кишини қишлоқ хўжалиги ҳамда қурилишда мавсумий ва вақтинчалик иш билан, 309 минг кишини шахсий ёрдамчи ва деҳқон хўжаликлари, ҳунармандлик ва оилавий тадбиркорлик орқали иш билан таъминлаш назарда тутилгани, унда меҳнат бозоридаги талаб, жойлардаги ва соҳалардаги мавжуд имкониятларни чуқур таҳлил этиш орқали депутатларнинг назорат ишлари якунлари асосидаги таклифлари ҳам эътиборга олинганлиги қайд этилди.
Дастур лойиҳасида унинг параметрлари сўзсиз бажарилишини таъминлашга қаратилган аниқ чора-тадбирлар кўзда тутилган. Айниқса, бўш иш ўринлари ярмаркаларида меҳнат майдонлари ташкил этилиши, уларга “бир дарча” хизмати мутахассисларининг жалб қилиниши аҳолини кафолатланган иш билан таъминлашга самарали ҳисса қўшади.
Тадбирда дастурда белгиланган иш ўринларини ташкил этиш механизмлари, дастур мониторингини юритиш масалалари муҳокама қилинди, тегишли тавсиялар ишлаб чиқилди.

Внимание – занятости населения
Состоялось расширенное заседание Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по труду и социальным вопросам. На нем был рассмотрен представленный Кабинетом Министров проект Программы занятости населения на 2017 год. В мероприятии приняли участие представители ответственных министерств, ведомств и учреждений, негосударственных некоммерческих организаций и средств массовой информации.
Отмечалось, что проект программы занятости на 2017 год предусматривает обеспечение постоянной работой 390 тысяч человек, 200 тысяч человек – временной и сезонной работой в сельском хозяйстве и строительстве, 309 тысяч человек – посредством развития личных подсобных и дехканских хозяйств, ремесленничества и семейного предпринимательства, на основе глубокого анализа спроса на рынке труда, существующих на местах и в отраслях возможностей уделяется внимание предложениям по итогам контрольно-аналитической работы депутатов.
В проекте программы предусмотрены конкретные меры, направленные на неукоснительное выполнение ее параметров. Эффективным вкладом в обеспечение населения гарантированной работой будет также организация трудовых площадок на ярмарках вакансий, привлечение к ним специалистов центров "Одно окно" .
На мероприятии были обсуждены вопросы укрепления механизма организации намеченных в программе рабочих мест, ведения мониторинга программы, разработаны соответствующие рекомендации.