ЕХҲТ ДИИҲБ Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси ҳисоботини тайёрлади
Аввал хабар қилганимиздек, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг таклифига биноан жорий йилнинг 11-14 октябрь кунлари ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси Ўзбекистонга ташриф буюрди.
ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси сайлов департаменти раҳбари Александр Шлик ва Сайлов бўйича департаменти маслаҳатчиси Ульви Ахундлу таркибидаги Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси (ЭБМ) сайлов арафасидаги вазият ҳамда сайловга тайёргарликнинг бориши билан танишди, Марказий сайлов комиссияси, Олий Мажлис палаталари, Олий суд, ташқи ишлар ва адлия вазирликлари, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ, Миллий телерадиокомпания, Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлигида, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси инсон ҳуқуқлари бўйича ваколатли вакили, сиёситй партиялар ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари билан учрашувлар ўтказди.
Учрашувлар чоғида ДИИҲБ экспертларига Ўзбекистонда давлат ҳокимияти ва бошқаруви, сайлов қонунчилиги ва сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш амалиёти соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ҳақида ахборот тақдим этилди.
Жорий йилнинг 21 октябрида ЕХҲТ ДИИҲБнинг расмий веб-сайтида ЭБМ экспертларининг Ўзбекистонга ташрифи натижалари бўйича ҳисобот эълон қилинди. Унда сайловни кузатиш мақсадга мувофиқлиги, унинг формати, давомийлиги ва кузатувчиларнинг зарур миқдори ҳақида қарор қабул қилинганлиги қайд этилган.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси халқаро стандартларга мувофиқ бўлажак сайловни транспарент ўтказишга тайёрлигини эътиборга олиб, Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси ЕХҲТ ДИИҲБга Сайловни кузатиш бўйича миссия юборишни таклиф қилди.
Бунда миссия таркибига асосий гуруҳ билан бирга 28 кишидан иборат узоқ муддатли кузатувчиларни, шунингдек овоз бериш куни сайлов участкаларида кузатувни амалга оширадиган 250 кишидан иборат қисқа муддатли кузатувчиларни киритиш таклиф этилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, илгари ЕХҲТ ДИИҲБ Ўзбекистон Республикасидаги парламент ва президент сайловларига чекланган миссиялар юборган эди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига мувофиқ Марказий сайлов комиссияси жорий йилнинг 9 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови бўйича сайлов кампанияси бошланганлигини эълон қилиб, уч ой ичида “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги Қонунга тўлиқ мувофиқ ҳолда мамлакат Президенти сайлови ўтказилишини билдирди ва 2016 йилнинг 4 декабрини – сайлов куни деб белгилади.
Бундан ташқари, ЭБМ экспертлари таъкидлаганларидек, сайлов кампаниясининг барча босқичлари қонунда белгиланган муддатларда ва тартибда Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича асосий тадбирлар дастури доирасида амалга оширилмоқда.
2015 йилнинг март ойида ўтказилган президентлик сайлови якунларига кўра шу йилнинг декабрь ойидаёқ “Марказий сайлов комиссияси тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонунларга ҳамда бошқа қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритилганлиги ижобий баҳоланди. Бунда “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги Қонунга киритилган қуйидаги тузатишлар алоҳида ажратиб кўрсатилган:
– сиёсий партияларнинг сайловда иштирок эта олишини енгиллаштирадиган, президентликка номзод кўрсатиш учун зарур бўладиган имзолар сони (5% дан 1% гача) қисқартирилганлиги;
– сайловолди ташвиқоти тушунчаси, уни ўтказиш шакллари, турлари ва усуллари тўғрисидаги норманинг мустаҳкамлаб қўйилганлиги;
– қамоқда сақлаш жойларида сайлов участкалари тузилиши, овоз бериш тартиб-таомили соддалаштирилганлиги;
– вақтинча яшаш жойида сайловчилар рўйхатига киритилиш имконияти;
– муддатидан олдин овоз бериш муддатлари, тартиби ва жараёни белгиланганлиги, овоз бериш бошланишига бир кун қолганида “сукунат куни” ўрнатилиши назарда тутилган тузатишлар алоҳида қайд этиб ўтилади.
Ушбу янги нормалар ЕХҲТ ДИИҲБнинг аввалги тавсияларини инобатга олган ҳолда киритилганлиги ва умум эътироф этилган сайлов стандартларига мос эканлиги кўрсатиб ўтилган.
Ҳисоботда алоҳида таъкидланганидек, сайловчилар рўйхатини тузиш тартиби, номзодлар кўрсатиш ва уларни қўллаб-қувватлаб тўпланган имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш тартиб-таомилини, сайловолди ташвиқоти ташкил этилишини ҳамда сайлов кампанияси молиялаштирилишини, шикоят ва аризалар кўриб чиқилишини, шу жумладан маъмурий ҳуқуқбузарликлар расмийлаштирилишини, шунингдек кузатувчиларнинг ҳуқуқлари ҳамда бурчларига оид масалаларни тартибга солиб турувчи ҳужжатлар Марказий сайлов комиссияси томонидан янгиланган.
Сайлов комиссиялари фаолиятининг очиқлиги ва ошкоралиги, уларнинг мажлисларида ОАВ вакиллари, сиёсий партиялар ҳамда халқаро кузатувчиларнинг кенг иштирок этиши, МСКнинг сайлов кампанияси билан боғлиқ барча материалларни оммавий ахборот воситаларида ва МСК веб-сайтида тезкорлик билан чоп этишга тайёр эканлиги экспертлар томонидан таъкидлаб ўтилган. Округ сайлов комиссиялари ходимларининг қарийб 40 фоизини хотин-қизлар ташкил этиши кўрсатиб ўтилмоқда.
ДИИҲБ миссияси аҳолини бўлажак сайлов ҳақида кенг хабардор қилиш, участка сайлов комиссияларининг аъзоларини сайлов кампаниясининг турли жиҳатлари бўйича пухта тайёрлашга қаратилган қатор тренингларни бутун мамлакат бўйлаб ташкил этиш борасидаги МСК фаолиятини, шунингдек сайловчиларнинг, энг аввало ёшлар ва аҳолининг эҳтиёжманд тоифаларининг ҳуқуқий маданиятини ҳамда электорал фаоллигини янада оширишга доир дастурлар рўёбга чиқарилаётганини қайд этди.
ЕХҲТ ДИИҲБ Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси экспертлари томонидан тайёрланган ҳисобот қатор бошқа маълумотларни ҳам ўз ичига олиб, улар Ўзбекистон Республикаси томонидан сайлов қонунчилигини, демократик сайлов ташкил қилиш ва ўтказилиши амалиётини такомиллаштириш соҳасида амалга оширган кенг кўламли ишлардан дарак беради.
Таъкидлаш лозимки, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, МДҲ Ижроия қўмитаси, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси каби нуфузли ташкилотлар, шунингдек Европа, Америка, Осиё, Осиё-Тинч океани минтақаси ва МДҲ мамлакатлари парламентларининг, сайлов органларининг кўп сонли вакиллари ҳамда бошқа экспертлари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатишда иштирок этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Миссия по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ подготовила отчет
Как ранее сообщалось, по приглашению Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан в период с 11 по 14 октября текущего года Узбекистан посетила Миссия по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ (МОП).
Делегация БДИПЧ ОБСЕ в составе руководителя департамента по выборам БДИПЧ ОБСЕ Александра Шлыка и советника этого департамента Ульви Ахундлу ознакомилась с предвыборной обстановкой и ходом подготовки к выборам, провела встречи в Центральной избирательной комиссии, палатах Олий Мажлиса, Верховном суде, министерствах иностранных дел и юстиции, Национальном центре по правам человека, Национальной телерадиокомпании, Узбекском агентстве по печати и информации, а также с Уполномоченным Олий Мажлиса Республике Узбекистан по правам человека, представителями политических партий и институтов гражданского общества.
В ходе встреч экспертам БДИПЧ представлена информация о масштабной работе, проводимой в Узбекистане в сфере демократизации государственной власти и управления, развития избирательного законодательства и практики подготовки и проведения выборов, повышения электоральной активности населения.
21 октября текущего года на официальном веб-сайте БДИПЧ ОБСЕ опубликован отчет по итогам визита экспертов МОП в Узбекистан, в котором принято решение о целесообразности наблюдения за выборами, его формате, длительности и необходимом количестве наблюдателей.
В частности, с учетом готовности Республики Узбекистан провести предстоящие выборы транспарентно в соответствии с общепризнанными международными стандартами в этой сфере Миссия по оценке потребностей предложила БДИПЧ ОБСЕ направить Миссию по наблюдению за выборами.
При этом предлагается включить в состав миссии наряду с основной группой и долгосрочными наблюдателями в количестве 28 человек также краткосрочных наблюдателей в количестве 250 человек, которые будут осуществлять наблюдение на избирательных участках в день голосования.
Следует отметить, что ранее БДИПЧ ОБСЕ на парламентские и президентские выборы в Республике Узбекистан направляла ограниченные миссии.
В отчете отмечается, что Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан в полном соответствии с требованиями Конституции Республики Узбекистан и Закона «О выборах Президента Республики Узбекистан» с учетом трехмесячного периода для проведения предвыборных мероприятий объявила о начале избирательной кампании 9 сентября текущего года и определила 4 декабря 2016 года днем голосования.
Кроме того, эксперты МОП подчеркивают, что все этапы избирательной кампании проводятся в установленные законом сроки и порядке в рамках утвержденной Центризбиркомом Программы основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
Эксперты положительно оценили внесение в декабре 2015 года изменений и дополнений в законы «О Центральной избирательной комиссии», «О выборах Президента Республики Узбекистан» и другие акты законодательства сразу после президентских выборов в марте 2015 года. При этом особо отмечены такие поправки в Закон «О выборах Президента Республики Узбекистан», как:
- уменьшение необходимого количества подписей для выдвижения в кандидаты в Президенты (с 5% до 1%);
- закрепление норм о понятии предвыборной агитации, видах, формах и методах ее проведения;
- создание избирательных участков в местах предварительного содержания под стражей, упорядочение процедуры голосования;
- возможность включения в список избирателей по месту временного проживания;
- определение сроков, порядка и процедур проведения досрочного голосования, установления «дня тишины» за день до начала голосования.
Указывается, что эти новеллы введены с учетом предыдущих рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ и соответствуют общепризнанным избирательным стандартам.
В отчете отдельно подчеркивается, что ЦИК обновила акты, конкретно уточняющие порядок составления списков избирателей, регулирующих процедуры выдвижения кандидатов и верификации собранных в их поддержку подписей, организации предвыборной агитации и финансирования избирательной кампании, рассмотрения жалоб и заявлений, в том числе оформления административных правонарушений, а также прав и обязанностей наблюдателей.
Эксперты МОП отметили также открытость и гласность деятельности избирательных комиссий, широкое участие в их заседаниях представителей СМИ, политических партий и международных наблюдателей, готовность ЦИК оперативно публиковать в СМИ и на официальном веб-сайте все материалы, связанные с избирательной кампанией. Кроме того, указывается, что в окружных избирательных комиссиях около 40 процентов составляют женщины.
Миссия БДИПЧ также включила в отчет данные о работе ЦИК по широкому информированию населения о предстоящих выборах, организации каскадных тренингов в масштабе всей страны, направленных на качественную подготовку членов участковых избирательных комиссий по различным аспектам избирательной кампании, а также о реализации программы по дальнейшему повышению правовой культуры и электоральной активности избирателей, прежде всего молодежи и уязвимых групп населения.
Подготовленный экспертами Миссии по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ отчет содержит и ряд других сведений, которые свидетельствуют о масштабной работе, проведенной Республикой Узбекистан в сфере совершенствования национального избирательного законодательства и практики организации и проведения демократических выборов.
Следует отметить, что готовность принять участие в наблюдении за выборами Президента Республики Узбекистан уже выразили такие авторитетные организации, как Шанхайская организация сотрудничества, Исполком СНГ, Организация исламского сотрудничества, Всемирная ассоциация избирательных органов, а также многочисленные представители парламентов, избирательных органов и эксперты из стран Европы, Америки, Азиатско-тихоокеанского региона и СНГ.