Самарқандга ташриф: ҳайрат ва ҳавас
Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг Тошкентда ўтган 43-сессияси иштирокчилари 19 октябрь куни Самарқанд шаҳрига ташриф буюрди.
Меҳмонлар Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов қабрини зиёрат қилди. Қуръон тиловат қилинди.
Буюк Йўлбошчимизнинг мустақил Ўзбекистон давлатини барпо этиш ва уни ҳар томонлама ривожлантиришдаги беқиёс хизматлари ёдга олинди. Юртимиздаги муқаддас қадамжо ва зиёратгоҳлар, буюк аждодларимиз номи билан боғлиқ масканларни обод этиш, халқимизнинг маънавий меросини тиклаш ва асраб-авайлаш борасида Биринчи Президентимиз улкан жасорат, эътибор ва ғамхўрлик кўрсатгани алоҳида таъкидланди.
Меҳмонлар Имом Бухорий ёдгорлик мажмуаси, Амир Темур мақбараси, Регистон ансамбли, Мирзо Улуғбек музейи ва расадхонаси билан танишди.
13.JPG
– Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43-сессиясига жуда катта тайёргарлик кўрилгани ва анжуман юқори савияда ўтганини алоҳида таъкидламоқчиман, – дейди Ироқ ташқи ишлар вазири ўринбосари Умар Берзинжи. – Тадбир доирасида Тошкент ва Самарқанд шаҳарларидаги муқаддас қадамжолар, таълим масканларига уюштирилган саёҳатлар бизда улкан таассурот қолдирди. Айниқса, ер юзининг сайқали бўлган Самарқанд шаҳри, Имом Бухорий мажмуасини зиёрат қилиш имконияти яратилганидан бениҳоя хурсандмиз. Бу сафар ҳаётимизда шубҳасиз унутилмас воқеа бўлиб қолади. Буюк муҳаддис Имом Бухорий ҳазратлари мангу ором топган масканнинг шундай кўркам ва улуғвор салобатидан ҳайратга тушдик.
– Ўзбекистонда муқаддас зиёратгоҳлар, масжидларни обод этиш, уларни асраб-авайлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳар қанча таҳсинга сазовор, – дейди Мали ташқи ишлар вазирлиги ходими Бен Азиз Ракони. – Бу давлатингизнинг ушбу соҳага алоҳида эътибор кўрсатаётганидан далолатдир. Халқаро анжуман доирасида энг катта орзуларимдан бири ушалиб, муҳаддислар султони Имом Бухорий мақбарасини зиёрат қилиш насиб этгани учун Яратганга беҳисоб шукроналар айтаман. Мажмуанинг ўзига хос миллий архитектураси, ободлигини кўриб лол қолдим. Ушбу масканга яна келишни ният қилдим.
Самарқанд автомобилсозлик коллежидаги таълим жараёнлари билан танишув чоғида мамлакатимизда Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида халқаро андозаларга мос миллий таълим моделини яратиш борасида оламшумул ишлар амалга оширилгани таъкидланди. Кадрлар тайёрлаш миллий дастурининг ҳаётга татбиқ этилиши, “Таълим тўғрисида”ги ва соҳага оид бошқа қонунлар асосида замон талабларига тўла жавоб берадиган миллий таълим тизимига асос солинди. Айни пайтда дунёнинг кўплаб минтақаларида болаларнинг ўқиши оғир муаммога айланиб бораётган бир пайтда Ўзбекистонда умумий ўрта ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълимини ўз ичига олган, давлат томонидан кафолатланган 12 йиллик бепул мажбурий таълим тизими жорий этилган. Бунинг натижасида мамлакатимиз ёшлари билим олиш билан бирга, касб-ҳунар эгаллаб, жамиятда ўз ўрнини топмоқда. Мазкур муассасалар битирувчиларининг бандлигини таъминлаш масаласи ҳам давлатимизнинг доимий эътиборида экани меҳмонлар томонидан алоҳида эътироф этилди, ўрганса арзигулик тажриба сифатида қайд этилди.
2.JPG
– Автомобилсозлик бўйича тўрт йўналишда ўндан ортиқ мутахассислар тайёрланадиган мазкур муассасада ўқувчиларнинг билим олиши, касб-ҳунар ўрганиши учун яратилган шароит олий ўқув юртлари даражасида экани эътиборимни тортди, – дейди Иорданиянинг Ислом ҳамкорлик ташкилотидаги вакили Мажид Талжи. – Бу Ўзбекистонда давлат томонидан таълим соҳасига бўлган жуда катта эътибор самарасидир. 17-18 ёшли йигит-қизларнинг замонавий техника ва технологиялардан фойдаланиб, автомобилсозликнинг мураккаб жараёнларини пухта ўрганаётгани ҳавасимизни келтирди. Коллеж битирувчиларининг асосий қисми Самарқанддаги автомобиль заводлари ва уларга техник хизмат кўрсатиш марказларида ишлаётгани янада эътиборлидир.
Самарқанд иқтисодиёт ва сервис институти қошидаги 1-академик лицейга ташриф буюрган меҳмонларга муассаса ўқувчилари бу ерда яратилган шароит ва имкониятлар ҳақида сўзлаб берди. Бир неча хорижий тилларда эркин суҳбатлашган ёшларнинг билими, интилиш ва шижоати меҳмонларда катта таассурот қолдирди. Аниқ, ижтимоий-гуманитар ва табиий фанлар, хорижий филология йўналишларида 1350 ўқувчи таълим олаётган ушбу академик лицейнинг 3 нафар қизи Зулфия номидаги Давлат мукофотига сазовор бўлган. Кейинги беш йилда ўнга яқин ўқувчи халқаро фан олимпиадаси ғолиблигини қўлга киритган. 50 дан ортиқ йигит-қиз мамлакат ва халқаро спорт мусобақаларида муносиб иштирок этган.
– Ўзбекистон заминидан диний ва дунёвий илмларда жаҳонга машҳур алломалар етишиб чиққанини яхши биламиз, – дейди Гамбиянинг Ислом ҳамкорлик ташкилотидаги вакили Умар Саллоҳ. – Уларнинг буюк хизматлари ҳамон ҳайрат ва ҳавас билан ўрганилади. Бугун замонавий таълим масканларида таҳсил олаётган ёшлар билан суҳбатлашиб, уларнинг фикрларини эшитиб, бу табаррук юртда улуғ аждодларига муносиб авлодлар камолга етаётганига амин бўлдик. Бундай авлод буюк ишларга қодир.

Посещение Самарканда: восхищение и признание
Участники прошедшей в Ташкенте 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества 19 октября посетили Самарканд.
Гости посетили место упокоения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова и отдали дань уважения его памяти.
Отмечались огромные заслуги Первого Президента нашей страны в построении и всестороннем развитии независимого государства. Особо говорилось о проявленных Исламом Каримовым огромном мужестве, внимании к восстановлению и благоустройству священных мест поклонения в нашей стране, заботе о возрождении и бережном сохранении духовного наследия нашего народа.
Гости ознакомились с мемориальным комплексом Имама Бухари, мавзолеем Амира Темура, архитектурным ансамблем Регистан, музеем и обсерваторией Мирзо Улугбека.
– Хочу особо отметить то, что Узбекистаном проведена тщательная подготовка к 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества, и форум прошел на высоком уровне, – говорит заместитель министра иностранных дел Ирака Умар Берзинжи. – В рамках мероприятия были организованы посещения священных мест поклонения, образовательных учреждений в городах Ташкент и Самарканд, которые произвели на нас большое впечатление. Мы были безмерно рады созданной возможности посетить город Самарканд, прославившийся в мире как украшение лика земли, и особенно комплекс Имама Бухари. Этот визит, несомненно, станет для нас незабываемым. Мы были восхищены неповторимой красотой и величием места вечного упокоения великого мухаддиса Имама Бухари.
– В Узбекистане проводится колоссальная работа по благоустройству и сохранению священных мест поклонения, мечетей, что заслуживает всяческих похвал, – сказал сотрудник Министерства иностранных дел Мали Бен Азиз Ракони. – В рамках международного форума сбылась моя заветная мечта – мне посчастливилось посетить мавзолей "предводителя мухаддисов" Имама Бухари, за что я безмерно благодарен Всевышнему. Я был восхищен самобытной национальной архитектурой, благоустроенностью комплекса. При первой возможности я обязательно побываю здесь вновь.
В ходе знакомства с деятельностью Самаркандского колледжа автомобилестроения отмечалось, что в нашей стране под руководством Первого Президента Ислама Каримова осуществлена грандиозная работа по созданию соответствующей международным стандартам национальной модели образования. С претворением в жизнь Национальной программы по подготовке кадров, Закона “Об образовании” и других законодательных актов заложена основа национальной системы образования. Сегодня, когда во многих регионах мира обучение детей остается актуальной проблемой, в Узбекистане внедрена гарантированная государством система 12-летнего бесплатного обязательного образования, вобравшая в себя общее среднее и среднее специальное, профессиональное образование. В результате этого молодежь нашей страны наряду с получением знаний также осваивает современные профессии, обретает свое достойное место в обществе. То, что обеспечение занятости выпускников данных образовательных учреждений также находится в центре постоянного внимания государства, гостями было отмечено в качестве позитивного опыта, достойного изучения.
– В этом образовательном учреждении, где по четырем направлениям автомобилестроения готовятся кадры по более десяти специальностям, созданы условия на уровне высших учебных заведений для получения учащимися знаний, изучения секретов профессий, что, бесспорно, достойно особого внимания, – говорит представитель Иордании в Организации исламского сотрудничества Маджид Талджи. – Это является результатом огромного пристального внимания государства к сфере образования в Узбекистане. Я порадовался за юношей и девушек, которые, используя современную технику и технологии, тщательно изучают сложные процессы в области автомобилестроения. Заслуживает внимания то, что основная часть выпускников колледжа работает на автомобильных заводах Самарканда и в центрах технического обслуживания.
Учащиеся академического лицея №1 при Самаркандском институте экономики и сервиса рассказали гостям о созданных здесь возможностях и условиях. Гостей впечатлили интеллектуальный потенциал, целеустремленность, жажда к знаниям молодежи, свободно владеющей несколькими иностранными языками. Трое девушек данного академического лицея, где по направлениям точных, общественно-гуманитарных и естественных наук, зарубежной филологии обучаются 1350 учащихся, являются лауреатами Государственной премии имени Зульфии. За последние пять лет около десяти юношей и девушек лицея становились победителями международных предметных олимпиад. Более 50 учащихся достойно участвовали в республиканских и международных спортивных соревнованиях.
– Известно, что узбекская земля воспитала всемирно известных ученых и мыслителей, – говорит представитель Гамбии в Организации исламского сотрудничества Умар Саллах. – Их выдающиеся заслуги и поныне изучаются с восхищением. Сегодня, побеседовав с молодежью, постигающей науки в современных образовательных учреждениях, познакомившись с их мнениями и взглядами, мы убедились в том, что на этой священной земле растет поколение, достойное великих предков. Такое поколение способно на великие свершения.