2016-10-14 | Иқтисодиёт
Самарқандда Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёев 2016 йил 5 октябрда имзолаган “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармон мазмун-моҳиятини тарғиб этишга бағишланган давра суҳбати ўтказилди.
Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти Самарқанд вилояти ҳудудий бўлинмаси, адлия, савдо-саноат палатаси вилоят бошқармалари ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда халқ депутатлари вилоят Кенгаши депутатлари, прокуратура, солиқ идоралари, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, тадбиркорлар қатнашди.
Иштирокчилар мазкур фармон юртимизда қулай ишбилармонлик ва инвестициявий муҳитни янада яхшилаш, тадбиркорларнинг эркин фаолият кўрсатишини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришга хизмат қилишини таъкидлади. Ҳужжатда белгиланган чора-тадбирлар ноқонуний текширишларнинг олдини олиш, давлат органлари ходимларининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари оқибатида тадбиркорлик субъектлари фаолияти асоссиз тўхтатилиши ва зарар етказилишига йўл қўймасликка қаратилгани билан аҳамиятлидир.
– Фармонга кўра, энди тадбиркорлик субъектлари фаолиятини режадан ташқари текшириш, давлат органлари ходимларининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари оқибатида тадбиркорлик фаолиятининг асоссиз тўхтатилиши ва зарар етказилишига йўл қўйилмайди, – дейди Савдо-саноат палатаси вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Ж.Ўроқов. – Шунингдек, молия-хўжалик фаолиятини амалга оширишда биринчи марта ҳуқуқбузарлик содир этган тадбиркорлик субъектлари ва уларнинг ходимлари, тадбиркорлик фаолиятини давлат рўйхатидан ўтказмасдан амалга ошираётган шахслар, улар томонидан етказилган зарар қопланган ва ҳуқуқбузилиши оқибатлари белгиланган муддатларда ихтиёрий бартараф этилган тақдирда, жавобгарликнинг барча турларидан озод қилинади. Бу тадбиркорлар учун жуда катта имконият ва енгилликдир.

Широкие возможности для предпринимательства
В Самарканде состоялся “круглый стол”, посвященный разъяснению сути и значения Указа Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года.
На мероприятии, организованном Самаркандским областным территориальным отделением Независимого института по мониторингу формирования гражданского общества, областными управлениями юстиции, торгово-промышленной палаты, участвовали депутаты областных Кенгашей народных депутатов, представители прокуратуры, налоговых органов, негосударственных некоммерческих организаций, предприниматели.
Участники отметили, что данный указ способствует дальнейшему улучшению деловой среды и инвестиционного климата, поддержке и стимулированию независимой деятельности предпринимателей. Определенные в документы меры значимы тем, что направлены на предупреждение незаконных проверок, недопущение необоснованного приостановления деятельности субъектов предпринимательства в результате незаконного вмешательства органов государственной власти и нанесения ущерба.
– В соответствии с указом отныне не будут допускаться внеплановые проверки субъектов предпринимательства, необоснованное приостановление их деятельности в результате вмешательства государственных органов и нанесение ущерба, - говорит начальник областного территориального управления Торгово-промышленной палаты Ж.Уроков. - Вместе с тем субъекты предпринимательства и их работники, впервые совершившие правонарушения при осуществлении финансово-хозяйственной деятельности, а также лица, осуществлявшие предпринимательскую деятельность без государственной регистрации, в случае возмещения ими причиненного ущерба и добровольного устранения последствий правонарушений в установленные сроки освобождаются от всех видов ответственности. Это создает благоприятные условия и дополнительные льготы для предпринимателей.
Также состоялся обмен мнениями о некоторых возникающих проблемах при организации и осуществлении предпринимательской деятельности и путях их устранения.