Миллатлараро тотувлик мустаҳкамланмоқда
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикасида истиқомат қилаётган немис миллатига мансуб фуқаролар масалалари бўйича Ўзбекистон – Германия ҳукуматлараро комиссиясининг тўққизинчи мажлиси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазирининг ўринбосари, ҳукуматлараро комиссия ҳамраиси С.Нишонбоев, Германия Федератив Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Найтхарт Хёфер-Виссинг ва бошқалар Ўзбекистон билан Германия ўртасида ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган муносабатлар қарор топгани, бу ўзаро манфаатли ҳамкорлик ривожига хизмат қилаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида мамлакатимизда тинчлик-осойишталик, миллатлараро дўстлик ва тотувлик муҳити ривож топди. Ўзбекистонда бир юз ўттиздан ортиқ миллат ва элат вакиллари ҳамжиҳат яшаб, турли соҳаларда самарали меҳнат қилмоқда. Тили, урф-одат ва анъаналарини сақлаб, маданиятини ривожлантирмоқда.
Мамлакатимизда “Видергебурт” немис маданият маркази фаолият юритмоқда. “Ўзбекистон – Германия” ва “Германия – Ўзбекистон” дўстлик жамиятлари халқларимиз ўртасидаги маданий-маърифий алоқаларни янада ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшмоқда.
Германияда Ўзбекистон, Ўзбекистонда Германия ҳақида кўрсатув ва кўргазмалар намойиш этилмоқда, биргаликда маданий тадбирлар, концертлар ўтказилмоқда. Мунтазам ташриф алмашувлар туфайли халқларимиз бир-бири билан яқиндан танишмоқда, ўзаро алоқаларни янада мустаҳкамламоқда. Ўзбекистон Қизил ярим ой, Германия Қизил хоч, Германия техникавий ҳамкорлик жамиятлари ҳамкорлигининг амалий ифодаси бўлган тиббий-ижтимоий марказлар томонидан аҳолига сифатли тиббий-ижтимоий хизмат кўрсатилмоқда.
– Ўзбекистонда миллатлараро тотувлик қарор топган, миллий маданий марказлар фаолияти самарали йўлга қўйилган, – деди Германия Федератив Республикаси Федерал ҳукуматининг кўчиб ўтганлар ва кам сонли миллатлар масалалари бўйича вакили, ҳукуматлараро комиссия ҳамраиси Хартмурт Кошик. – Ўзбекистонда барча миллат ва элатлар қатори немис миллатига мансуб фуқароларнинг ҳам эмин-эркин яшаши, таълим олиши, меҳнат қилиши, ўз ижодий қобилияти ва салоҳиятини рўёбга чиқариши учун барча имкониятлар яратилгани бизни жуда қувонтиради. Ўзбекистон билан ҳамкорликни барча соҳалар қатори фан-таълим ва маданий-гуманитар йўналишларда ҳам янада ривожлантириш тарафдоримиз.
Тадбирда Ўзбекистонда истиқомат қилувчи немис миллатига мансуб аҳолини тиббий-ижтимоий қўллаб-қувватлаш кўламини кенгайтириш, ўзаро маданий, маърифий ва техник ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.

Укрепляется межнациональное согласие
В Ташкенте состоялось девятое заседание Узбекско-германской межправительственной комиссии по вопросам немцев, проживающих в Республике Узбекистан.
Заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан, сопредседатель межправительственной комиссии С.Нишонбоев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия в нашей стране Найтхарт Хёфер-Виссинг и другие отметили, что между Узбекистаном и Германией установлены отношения, основанные на взаимном доверии и уважении, что служит развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в нашей стране была утверждена атмосфера мира и спокойствия, межнационального единства и согласия. В Узбекистане в дружбе и согласии проживают представители свыше 130 наций и народностей, которые плодотворно трудятся в различных областях. Сохраняя свой язык, традиции и обычаи, они развивают свою культуру.
В нашей стране действует Немецкий культурный центр “Видергебурт”. Общества дружбы “Узбекистан-Германия” и “Германия-Узбекистан” вносят достойный вклад в дальнейшее развитие культурно-просветительских связей между нашими народами.
В Германии демонстрируются передачи и проходят выставки, посвященные Узбекистану, в Узбекистане – Германии, совместно проводятся культурные мероприятия, концерты. Благодаря регулярному взаимообмену делегациями наши народы ближе узнают друг друга, еще больше укрепляются взаимосвязи. Медико-социальными центрами в результате плодотворного сотрудничества Общества Красного Полумесяца Узбекистана, Общества Красного Креста Германии, Германского общества по техническому сотрудничеству оказываются качественные медико-социальные услуги населению.
– В Узбекистане царит межнациональное согласие, эффективно налажена деятельность национальных культурных центров, – говорит уполномоченный Федерального правительства Федеративной Республики Германия по делам переселенцев и национальных меньшинств, сопредседатель межправительственной комиссии Хартмурт Кошик. – Радует, что в Узбекистане созданы все условия для свободного проживания, обучения, работы, проявления своих творческих способностей и потенциала представителей всех наций и народностей, в том числе немецкого народа. Мы – сторонники дальнейшей активизации сотрудничества с Узбекистаном во всех сферах, в частности, науки, образования, культурно-гуманитарном направлении.
На заседании были обсуждены вопросы расширения масштабов медико-социальной поддержки проживающих в Узбекистане немцев, дальнейшего развития культурного, образовательного и технического сотрудничества.