Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлиси тўғрисида ахборот
2016 йил 10 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев олиб борди.
Кенгаш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг еттинчи ялпи мажлисини жорий йилнинг 12 октябрь куни Тошкент шаҳрида чақириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Сенаторлар Олий Мажлис ялпи мажлисининг кун тартибига Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Ш.Мирзиёев томонидан Ўзбекистон Республикаси Конституцияси 93-моддасининг 23-бандига мувофиқ парламентнинг юқори палатасига киритилган “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганлигининг йигирма тўрт йиллиги муносабати билан амнистия тўғрисида”ги масаланинг киритилиши муҳим эканлигини алоҳида таъкидладилар.
Сенат ялпи мажлисининг кун тартибига мамлакатимизнинг ижтимоий-сиёсий ва социал-иқтисодий ҳаётининг барча соҳаларини изчил ислоҳ қилиш ҳамда эркинлаштиришга, аҳоли фаровонлигини оширишга ҳамда ижтимоий ҳимоя қилинишини кучайтиришга қаратилган бир қатор Ўзбекистон Республикаси қонунлари киритилмоқда. “Кексалар, ногиронлар ва аҳолининг бошқа ижтимоий ҳожатманд тоифалари учун ижтимоий хизматлар тўғрисида"ги, “Касаба уюшмалари, уларнинг ҳуқуқлари ва фаолиятининг кафолатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартишлар киритиш ҳақида”ги, “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни ҳақида”ги қонунлар шулар жумласидандир.
Ялпи мажлисда, шунингдек, “Халқаро меҳнат ташкилотининг бирлашмалар эркинлиги ва касаба уюшмаларига бирлашиш ҳуқуқини ҳимоя қилиш тўғрисидаги 87-сонли Конвенциясини ратификация қилиш ҳақида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни ҳам кўриб чиқилади.
Мажлисда Сенат Кенгаши ваколатига кирадиган бошқа масалалар ҳам муҳокама этилди.
Олий Мажлис Сенати қўмиталарининг ва девонининг еттинчи ялпи мажлисга тайёргарлик кўриш бўйича ишини мувофиқлаштириш учун Кенгаш томонидан ишчи гуруҳ тузилди.

10 октября 2016 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Кенгаш принял постановление о созыве седьмого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 12 октября 2016 года в городе Ташкенте.
Сенаторы особо подчеркнули важность включения в повестку дня пленарного заседания Сената Олий Мажлиса вопроса «Об амнистии в связи с двадцать четвертой годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан», внесенного в верхнюю палату парламента Исполняющим обязанности Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым в соответствии с пунктом 23 статьи 93 Конституции Республики Узбекистан.
В повестку дня пленарного заседания Сената вносится ряд законов, направленных на последовательное реформирование и либерализацию всех сфер общественно-политической и социально-экономической жизни страны, повышение благосостояния и усиление социальной защищенности населения. В их числе – законы Республики Узбекистан «О социальных услугах для престарелых, инвалидов и других социально уязвимых категорий населения», «О внесении изменений в Закон Республики Узбекистан «О профессиональных союзах, правах и гарантиях их деятельности», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
На пленарном заседании также будет рассмотрен Закон Республики Узбекистан «О ратификации Конвенции Международной организации труда №87 о свободе объединений и защите права на объединение в профсоюзы».
На заседании обсуждены и другие вопросы, отнесенные к компетенции Кенгаша Сената Олий Мажлиса.
Для осуществления координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке седьмого пленарного заседания Кенгашем создана рабочая группа.