Тўққиз ой якунлари таҳлил этилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ёшлар сиёсати, маданият, ахборот тизимлари ва телекоммуникациялар масалалари Комплексининг 2016 йил 9 ойида ижтимоий-иқтисодий ривожланиш якунларига бағишланган йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов томонидан Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йилда республикани ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш якунлари ва 2016 йил иқтисодий дастурининг энг муҳим устувор вазифаларига бағишланган мажлисида белгилаб берилган вазифалар ижросини таъминлаш борасида Комплекс таркибига кирувчи вазирлик ва идораларда амалга оширилган ишлар натижалари ва келгусидаги вазифалар муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг 9 ойида Комплекс бўйича жами 4,6 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, хизматлар кўрсатилди. Ўсиш суръати 2015 йилнинг шу даврига нисбатан 127,6 фоизни ташкил этди. Аҳолига 2,9 триллион сўмлик (122,7 фоиз) пуллик хизматлар кўрсатилди.
Инвестиция дастурига киритилган лойиҳалар бўйича 247,3 миллион АҚШ доллари миқдорида маблағ ўзлаштирилди ёки режага нисбатан 115,5 фоизга, экспорт прогнози кўрсаткичлари ҳам ортиғи билан бажарилишига эришилди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишга қаратилган чора-тадбирлар дастурининг 9 ой давомидаги ижроси атрофлича муҳокама қилинди.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда ёшларнинг фаол иштирокини таъминлаш, юксак маънавиятли, мустақил ва эркин фикрлайдиган, замонавий илм-фан ютуқларини пухта ўзлаштирган, ҳар томонлама соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишга қаратилган ёшларга оид давлат сиёсатини изчил амалга ошириш, жойларда уюшмаган ёшларнинг қизиқиш ва эҳтиёжларини мунтазам ўрганиб борган ҳолда уларни фойдали меҳнатга жалб этишга қаратилган чора-тадбирлар ишлаб чиқиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Мажлисда маданият ва санъат соҳасини янада кенг ривожлантириш, бу масалани комплекс тарзда ҳал этиш, инсонларни, айниқса, ёшларни маънавий баркамол этиб тарбиялаш, ёшлар онгига Ватанга муҳаббат туйғусини янада чуқурроқ сингдириш, музейлар воситасида халқимиз тарихининг энг ёрқин саҳифаларини ва ҳозирги ҳаётини, мамлакатимизнинг эркин демократик тараққиётини ёритиб берадиган асарлар яратишда ижод аҳлига, ижодий жамоаларга ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Ёшларни театр ва музейларга кенгроқ жалб қилиш, ёшлар талабига жавоб берадиган асарлар яратиш, эстрада йўналишини тартибга солиш, бунда яратилаётган қўшиқларнинг бадиий-ғоявий савиясини ошириш, музейлар, театрлар ва кинотеатрларнинг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, ёшларнинг замонавий ахборот-коммуникация технологиялари асосида ўзаро мулоқотлари учун қулай, ишончли маълумотларга бой бўлган маҳаллий ижтимоий тармоқлар яратиш каби масалалар батафсил муҳокама қилинди.
Комплекс йиғилишида ахборот-коммуникация технологияларини изчил ривожлантириш, давлат ва хўжалик бошқаруви, маҳаллий ҳокимлик органларида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини янада кенг жорий этиш юзасидан амалга оширилиши лозим бўлган долзарб вазифаларнинг бориши, ходимларнинг компьютер саводхонлиги бўйича билим даражасини ошириш натижалари каби масалалар таҳлил қилинди.
Интерактив давлат хизматларини кўрсатиш орқали кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари ҳамда аҳоли учун бюрократик тўсиқ ва ғовларни бартараф этиш, уларни ахборот билан таъминлаш тизимини ривожлантириш мақсадида амалга оширилган ишлар атрофлича муҳокама қилинди.
Йиғилишда “Соғлом она ва бола йили” Давлат дастурида белгиланган вазифалар ижроси юзасидан таҳлилий мақолаларни, кўрсатув ва эшиттиришларни босма ва электрон оммавий ахборот воситаларида, хорижий давлатларда кенг тарғиб қилиш юзасидан белгиланган чора-тадбирларни янада кучайтириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Йиғилишда Комплекс таркибига кирувчи вазирлик ва идораларда 2016 йил учун белгиланган устувор вазифалар ижросини тўла амалга ошириш юзасидан қўшимча чора-тадбирлар белгиланиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Анализ итогов девяти месяцев
Состоялось заседание Комплекса Кабинета Министров Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики, культуры, информационных систем и телекоммуникаций, посвященное итогам социально-экономического развития за 9 месяцев 2016 года.
На нем обсуждались результаты проделанной министерствами и ведомствами, входящими в состав комплекса, работы по выполнению задач, намеченных Первым Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым на заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год, а также предстоящие задачи.
За 9 месяцев текущего года по комплексу было произведено продукции и оказано услуг на 4,6 триллиона сумов, что по сравнению с аналогичным периодом 2015 года составило 127,6 процента. Населению оказано платных услуг на 2,9 триллиона сумов (122,7 процента).
По проектам, включенным в инвестиционную программу, освоены средства в размере 247,3 миллиона долларов США, или 115,5 процента по отношению к плану, достигнуто также перевыполнение показателей экспортного прогноза.
На заседании было подробно обсуждено исполнение программы мер, направленных на реализацию государственной молодежной политики в Республике Узбекистан, за 9 месяцев.
Особо отмечалось, что необходимо обеспечить активное участие молодежи в реализуемых в нашей стране широкомасштабных реформах, последовательно осуществлять государственную молодежную политику, направленную на воспитание высокодуховной, самостоятельно и свободно мыслящей молодежи, глубоко освоившей достижения современной науки, всесторонне здоровой и гармонично развитой, изучая на местах интересы и потребности неорганизованной молодежи, разработать меры, направленные на ее привлечение к общественно полезному труду.
На заседании также рассматривались вопросы по дальнейшему развитию сферы культуры и искусства, комплексному решению этого вопроса, воспитанию молодежи гармонично развитыми личностями, более эффективному формированию в молодежи любви к Родине, оказанию помощи творческим работникам и коллективам в создании произведений, освещающих лучшие страницы истории нашего народа и его нынешнюю жизнь, независимое демократическое развитие нашей страны.
Подробно были обсуждены вопросы расширения охвата молодежи театрами и музеями, создания произведений, отвечающих требованиям молодого поколения, повышения идейно-художественного уровня создаваемых песен, особенно эстрадных, дальнейшего укрепления материально-технической базы музеев, театров и кинотеатров, создания на основе современных информационно-коммуникационных технологий отечественных молодежных социальных сетей, насыщенных достоверной информацией.
На заседании комплекса были также проанализированы последовательное развитие информационно-коммуникационных технологий, ход выполнения актуальных задач по дальнейшему внедрению в органах государственного и хозяйственного управления, местных органах власти современных информационно-коммуникационных технологий, результаты повышения уровня компьютерной грамотности сотрудников.
Большое внимание было уделено работе по устранению бюрократических преград и препятствий на пути развития малого бизнеса и частного предпринимательства путем предоставления интерактивных услуг, улучшению их информационного обеспечения.
На заседании была подчеркнута необходимость дальнейшего усиления мер по широкой пропаганде в печатных и электронных средствах массовой информации, в зарубежных странах результатов и успехов в процессе решения задач, намеченных в Государственной программе “Год здоровой матери и ребенка”.
На заседании были намечены дополнительные меры по полному выполнению министерствами и ведомствами комплекса поставленных приоритетных задач, приняты соответствующие решения.