Сайловчилар ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш бўйича тадбирлар дастури тасдиқланди
2016 йилнинг 7 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Республика матбуот марказида Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди.
Видеоконференцалоқа шаклида ўтган мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссиялари, сайловда қатнашаётган сиёсий партиялар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Марказий сайлов комиссия раиси М.Абдусаломов бошқарган мажлисда сайловга тайёргарлик кўриш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Мажлисда жамоат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ва бошқа фуқаролик жамияти институтлари таклифлари асосида ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш даврида сайловчилар ҳуқуқий маданиятини юксалтириш бўйича ўтказиладиган тадбирлар дастури лойиҳаси муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, Дастур фуқароларга истиқлол йилларида яратилган миллий сайлов тизими, “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги Қонун, сўнгги йилларда унга киритилган ўзгартиш ва қўшимчалар, шунингдек, Марказий сайлов комиссиясининг сайлов масалаларини тартибга солувчи қарорларининг мазмун-моҳияти ҳамда сайловчиларнинг қонунларда мустаҳкамлаб қўйилган ҳуқуқ ва эркинликларини кенг тушунтириш ишларини олиб боришни назарда тутади.
Тарғибот тадбирлари давра суҳбати, семинар, учрашув, бевосита мулоқот, конференция, тренинг шаклида, шунингдек, оммавий ахборот воситалари орқали мақола, эшиттириш ва кўрсатувлар эълон қилиш, турли рисола, флаер ва бошқа тарғибот материалларини тайёрлаш орқали амалга оширилади.
Дастурда назарда тутилган тадбирлар аҳолининг кенг қатлами, хусусан, хотин-қизлар, ёшлар, айниқса, биринчи маротаба овоз берувчи фуқаролар, нуронийлар, имконияти чекланган шахслар, ҳарбий хизматчилар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, меҳнат жамоалари, ўқув муассасалари вакиллари, шунингдек, хориждаги ҳамюртларимизни қамраб олади.
“Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати, Хотин-қизлар қўмитаси, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди, Республика байналмилал маданият маркази ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари билан ижтимоий шерикликда фуқароларнинг ҳуқуқий маданияти ва электорал фаоллигини янада ошириш мақсадида “Менинг овозим — Ватаним келажаги”, “Мен шахсан ўзим овоз бераман”, “Бизнинг оиламизда ҳар биримиз ўз овозимизга эга”, “Биз танлаш ҳуқуқига эгамиз”, “Сайловчилар рўйхатида бормисиз?”, “Ягона оилада” номли турли акцияларни ўтказишни режалаштирмоқда.
Барча тадбирлар оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилади.
Мажлисда, шунингдек, 7-Самарқанд, 9-Сурхондарё, 11-Фарғона округ сайлов комиссиялари раисларининг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик ишларининг бориши ҳақидаги ахборотлари эшитилди. Округ сайлов комиссиялари томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи сайлов участкалари тузилгани қайд этилди. Ҳозирги кунда республика ва хорижда 9376 та сайлов участкаси тузилди. Округ сайлов комиссиялари томонидан участка сайлов комиссиялари таркибини шакллантириш ишлари бошлаб юборилди.
Мажлисда Марказий сайлов комиссияси ваколатига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди. Кўрилган масалалар юзасидан Марказий сайлов комиссиясининг тегишли қарорлари қабул қилинди.

Утверждена Программа мероприятий по дальнейшему повышению правовой культуры избирателей
7 октября 2016 года в Республиканском пресс-центре по освещению выборов Президента Республики Узбекистан состоялось заседание Центральной избирательной комиссии в режиме видеоконференцсвязи.
В нем приняли участие члены окружных избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан, представители политических партий, участвующих в выборах, и средств массовой информации.
На заседании, которое вел председатель Центральной избирательной комиссии М. Абдусаломов, рассмотрены вопросы, связанные с подготовкой к выборам.
В ходе заседания обсужден проект Программы мероприятий по дальнейшему повышению правовой культуры избирателей, подготовленной на основе предложений общественных организаций, средств массовой информации и других институтов гражданского общества.
Отмечалось, что принятие данной Программы предусматривает проведение широкой разъяснительной работы среди избирателей о сути и значении национальной избирательной системы, сформированной за годы независимости, Закона «О выборах Президента Республики Узбекистан», внесенных в него в последние годы изменений и дополнений, постановлений Центральной избирательной комиссии, регулирующих вопросы выборов, а также прав и свобод избирателей.
Мероприятия планируется проводить в форме “круглых столов”, семинаров, встреч, бесед, конференций, тренингов, а также публикации в средствах массовой информации статей, подготовки теле- и радиопередач, различных брошюр, флаеров и других материалов. Программа нацелена на широкие слои населения, в частности женщин, молодежь, в том числе впервые голосующих, людей преклонного возраста, лиц с ограниченными возможностями, военнослужащих, органы самоуправления граждан, трудовые коллективы, учебные заведения, а также граждан, находящихся за рубежом.
Общественное движение молодежи “Камолот”, Комитет женщин, благотворительный общественный фонд “Махалла”, республиканский интернациональный культурный центр и другие институты гражданского общества в формате социального партнерства с органами государственной власти и управления в целях дальнейшего повышения правовой культуры и электоральной активности граждан планируют проведение различных акций “Мой голос – будущее моей страны”, “Я проголосую сам”, “В нашей семье каждый имеет свой голос”, “Мы имеем право выбора”, “Найди себя в списке избирателей”, “В семье единой” и др.
Все мероприятия будут широко освещаться в средствах массовой информации.
В ходе заседания были заслушаны информации председателей 7- Самаркандской, 9-Сурхандарьинской и 11-Ферганской окружных избирательных комиссий о ходе подготовки к выборам Президента Республики Узбекистан. Отмечалось, что окружными избирательными комиссиями проведена работа по образованию избирательных участков по выборам Президента Республики Узбекистан. В настоящее время в республике и за рубежом образовано 9376 избирательных участков. Окружные избирательные комиссии приступили к формированию составов участковых избирательных комиссий.
В ходе заседания обсуждались и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Центральной избирательной комиссии. По рассмотренным вопросам приняты соответствующие постановления Центральной избирательной комиссии.