2016 йилнинг 4 октябрь куни Бруссель шаҳрида Ўзбекистон Республикаси делегациясининг Афғонистон бўйича халқаро конференция ишида иштироки доирасида Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғани билан икки томонлама учрашув ўтказди.
Суҳбат бошида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов вафоти муносабати билан Самарқанд шаҳрида ўтказилган дафн маросимида шахсан қатнашгани ва Ўзбекистон халқига чуқур ҳамдардлик изҳор этгани учун Афғонистон Президентига Ўзбекистон раҳбарияти номидан миннатдорлик билдирилди.
Учрашувда Ўзбекистон-Афғонистон кун тартибининг долзарб масалалари, жумладан сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Мулоқот давомида Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасидаги дўстлик ва қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш мақсадида турли даражадаги алоқаларни фаоллаштириш қўллаб-қувватланди.

2016-10-07 | Политика
4 октября 2016 года в г.Брюсселе в рамках участия делегации Республики Узбекистан в работе международной конференции по Афганистану состоялась двусторонняя встреча Министра иностранных дел Абдулазиза Камилова с Президентом Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ашрафом Гани.
В начале беседы Президенту Афганистана от имени руководства Узбекистана была выражена признательность за его личное участие траурных мероприятиях в г.Самарканде и глубокие соболезнования руководству и всему узбекскому народу в связи с кончиной Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
На встрече обсуждены актуальные вопросы узбекско-афганской повестки дня, включая состояние и перспективы сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и других сферах.
Стороны приветствовали активизацию контактов на различных уровнях в целях укрепления отношений дружбы и добрососедства между Узбекистаном и Афганистаном.