Сиёсий партиялар томонидан сайловчилар имзоларини тўплаш давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси 2016 йил 4 декабрь куни ўтказиладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этиш учун мамлакатимиздаги тўртта сиёсий партияга рухсат бериш тўғрисида қарор қабул қилгач, сиёсий партиялар Президентликка номзодни қўллаб-қувватловчи сайловчилар имзоларини тўплашга киришди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонунга мувофиқ, сиёсий партия Президентликка кўрсатилган номзодни қўллаб-қувватлаш бўйича Ўзбекистон Республикаси жами сайловчилари умумий сонининг камида бир фоизи, камида саккизта маъмурий-ҳудудий тузилма вакили бўлган сайловчиларнинг имзосини қамраб олган имзо варақаларини тўлдириши лозим.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси Самарқанд вилояти кенгаши томонидан ҳам мазкур жараён қонунчиликда белгиланган меъёрлар асосида меҳнат жамоалари, корхоналар, маҳаллалар, таълим муассасалари ва бошқа жойларда амалга оширилмоқда. Бунда партиянинг туман ва шаҳар кенгашлари ҳамда мингдан ортиқ бошланғич ташкилоти имкониятларидан самарали фойдаланилмоқда.
– Имзо тўплаш сайловга тайёргарликнинг дастлабки муҳим босқичларидан бири ҳисобланади, – дейди партия вилоят кенгаши ташкилий-партиявий ишлар мудири Жаҳонгир Хўжамқулов. – Шу боис ҳозир партиямизнинг ҳар бир фаоли бу ишга масъулият билан ёндашмоқда. Амалдаги қонунчиликка кўра, имзо варақаларидаги имзолар жами сайловчилар умумий сонининг камида бир фоизини ташкил этиши керак. Самарқанд вилоятида 2 миллион 373 минг 738 нафар сайловчининг бир фоизи 25 минг нафарни ташкил этмоқда. Ҳозиргача партиямиздан кўрсатилган номзодни қўллаб-қувватлаш бўйича 20 мингдан ортиқ имзо йиғилди.
Партия вилоят кенгаши имзо тўплаш жараёнида аҳолининг сиёсий фаоллигини юксалтириш, фуқароларни, айниқса, сайловда биринчи маротаба иштирок этаётган ёшларнинг сайловга оид тушунчаларини ошириш мақсадида кенг кўламли тарғибот тадбирларини олиб бормоқда.

2016-10-06 | Elections
After the Central Electoral Commission of the Republic of Uzbekistan adopted a resolution to grant the country’s four political parties permission to participate in the 4 December 2016 elections of President of the Republic of Uzbekistan, the political parties began collecting signatures of voters supporting presidential candidates.
In accordance with the law “On elections of President of the Republic of Uzbekistan”, political parties should collect in support of their presidential candidate signatures of at least 1 per cent of the overall number of voters in the Republic of Uzbekistan, and their signature lists should contain signatures of voters representing not fewer than 8 administrative-territorial units.
The Samarqand Regional council of the movement of entrepreneurs and businessmen – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan is also carrying out this process at works, enterprises, neighbourhoods and educational establishments in conformity with provisions of legislation. In this effort, possibilities of the party’s district and town councils and more than a thousand of its primary organizations are being used productively.
“The collection of signatures is one of the important initial stages of the election campaign. Therefore, every active member of our party is making a responsible approach to this work. In accordance with our country’s effective legislation, the number of voter signatures in lists of signatures should amount to at least 1 per cent of the overall number of voters in the country. There are 2 million 373 thousand 738 voters in Samarqand Region, and 1 per cent of this number is 25 thousand. So far our party has collected more than 20 thousand signatures in support of the candidate put forward,” says the chief of the organizational-party work department of the party’s regional council, Jahongir Khojamqulov.
In the process of collecting signatures, the regional council of the party is conducting large-scale propagation events for the purpose of raising people’s political activeness and increasing the election-related awareness of citizens, especially young people voting in elections for the first time.