Сиёсий партиялар томонидан сайловчилар имзоларини тўплаш давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси 2016 йил 4 декабрь куни ўтказиладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этиш учун мамлакатимиздаги тўртта сиёсий партияга рухсат бериш тўғрисида қарор қабул қилгач, сиёсий партиялар Президентликка номзодни қўллаб-қувватловчи сайловчилар имзоларини тўплашга киришди.
“Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонунга мувофиқ, сиёсий партия Президентликка кўрсатилган номзодни қўллаб-қувватлаш бўйича Ўзбекистон Республикаси жами сайловчилари умумий сонининг камида бир фоизи, камида саккизта маъмурий-ҳудудий тузилма вакили бўлган сайловчиларнинг имзосини қамраб олган имзо варақаларини тўлдириши лозим.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси Самарқанд вилояти кенгаши томонидан ҳам мазкур жараён қонунчиликда белгиланган меъёрлар асосида меҳнат жамоалари, корхоналар, маҳаллалар, таълим муассасалари ва бошқа жойларда амалга оширилмоқда. Бунда партиянинг туман ва шаҳар кенгашлари ҳамда мингдан ортиқ бошланғич ташкилоти имкониятларидан самарали фойдаланилмоқда.
– Имзо тўплаш сайловга тайёргарликнинг дастлабки муҳим босқичларидан бири ҳисобланади, – дейди партия вилоят кенгаши ташкилий-партиявий ишлар мудири Жаҳонгир Хўжамқулов. – Шу боис ҳозир партиямизнинг ҳар бир фаоли бу ишга масъулият билан ёндашмоқда. Амалдаги қонунчиликка кўра, имзо варақаларидаги имзолар жами сайловчилар умумий сонининг камида бир фоизини ташкил этиши керак. Самарқанд вилоятида 2 миллион 373 минг 738 нафар сайловчининг бир фоизи 25 минг нафарни ташкил этмоқда. Ҳозиргача партиямиздан кўрсатилган номзодни қўллаб-қувватлаш бўйича 20 мингдан ортиқ имзо йиғилди.
Партия вилоят кенгаши имзо тўплаш жараёнида аҳолининг сиёсий фаоллигини юксалтириш, фуқароларни, айниқса, сайловда биринчи маротаба иштирок этаётган ёшларнинг сайловга оид тушунчаларини ошириш мақсадида кенг кўламли тарғибот тадбирларини олиб бормоқда.

Продолжается сбор подписей
После принятия Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан постановления о допуске четырех политических партий нашей страны к участию в предстоящих 4 декабря 2016 года выборах Президента Республики Узбекистан, политические партии начали сбор подписей избирателей в поддержку кандидатов в Президенты.
Согласно Закону Республики Узбекистан "О выборах Президента Республики Узбекистан" каждая политическая партия должна заполнить подписные листы в поддержку выдвинутого кандидата в Президенты Республики Узбекистан. Они должны содержать подписи не менее одного процента от общего числа всех избирателей Республики Узбекистан, представляющих не менее 8 административно-территориальных образований.
Самаркандским областным кенгашем Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана этот процесс согласно законодательным нормам организован в трудовых коллективах предприятий, махаллях, образовательных учреждениях и других организациях. Здесь эффективно используются возможности районных и городских кенгашей партии, а также более тысячи первичных организаций.
- Сбор подписей является одним из важных начальных этапов подготовки к выборам, - говорит заведующий отделом организационно-партийной работы областного кенгаша партии Жахонгир Хужамкулов. - Поэтому каждый активист нашей партии с ответственностью подходит к этой работе. Согласно действующему законодательству число подписей должно быть не менее одного процента от общего числа всех избирателей. В Самаркандской области один процент от 2 миллионов 373 тысяч 738 избирателей составляет 25 тысяч. К настоящему времени собрано более 20 тысяч подписей в поддержку выдвинутого нашей партией кандидата.
В процессе сбора подписей областной кенгаш партии в целях повышения политической активности населения, разъяснения целей и задач процесса выборов, в том числе впервые участвующей в нем молодежи, проводит широкомасштабную работу.