Ўзбекистоннинг туризм соҳасидаги улкан салоҳияти халқаро сайёҳлик ярмаркасида намойиш этилмоқда
“Ўзэкспомарказ”да 5 октябрь куни “Ипак йўлида туризм” ХХII Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркаси очилди.
“Ўзбектуризм” миллий компанияси, Ўзбекистон Республикаси Маданият ва спорт ишлари, Ташқи иқтисодий алоқалар, инвестициялар ва савдо вазирликлари, Тошкент шаҳар ҳокимлиги, “Буюк ипак йўли” реклама агентлиги томонидан БМТ Жаҳон сайёҳлик ташкилоти кўмагида ташкил этилган ушбу тадбирнинг очилишида мамлакатимиз ва хорижий давлатларнинг сайёҳлик фирма ва компаниялари, меҳмонхоналар, соҳа мутахассислари ҳамда дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
“Ўзбектуризм” миллий компанияси раиси Фаррух Ризаев, БМТ Жаҳон сайёҳлик ташкилотининг техник ҳамкорлик ва хизматлар бўйича ижрочи директори Чжу Шаньчжун ва бошқалар Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида мамлакатни иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш борасида узоқни кўзлаб амалга оширилган туб ислоҳотлар самарасида замонавий сайёҳлик инфратузилмаси изчил ривожланаётгани, сайёҳлар мазмунли ҳордиқ чиқариши учун барча шароит яратилганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 10 октябрдаги “Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини янада қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори сайёҳлик инфратузилмасини тараққий эттириш, миллий туристик хизматларни халқаро бозорларга таклиф этишда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Мамлакатимиз тарих ва замонавийлик уйғунлашган қадимий шаҳарлари, ноёб маданий-маънавий мероси, халқимизнинг миллий ўзлигини намоён этувчи урф-одат, анъаналари, табиий салоҳияти билан дунё сайёҳларининг эътиборини ўзига тортмоқда. Юртимиздаги тинчлик ва барқарорлик, ўзаро меҳр-оқибат ва ҳамжиҳатлик муҳити, ўзбекона меҳмондўстлик, замонавий меҳмонхоналар ва дам олиш масканлари, юксак сифатли хизмат турлари сайёҳларнинг мазмунли ҳордиқ чиқариши учун қулай имконият яратмоқда.
Ўзбекистонга келаётган туристлар йилдан-йилга кўпаймоқда. Хусусан, 2015 йилда мамлакатимизга 2 миллиондан кўпроқ сайёҳ ташриф буюрган.
Мамлакатимизда туризм соҳасини янада ривожлантириш, сайёҳларга кўрсатилаётган хизматлар кўламини кенгайтириш доимий эътиборда. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси ҳаво кемалари парки ва аэропортлар модернизация қилинмоқда, парвозлар географияси кенгаяётир. Пойтахтимиздан Самарқанд, Бухоро ва Қаршига қатновчи юқори тезликда ҳаракатланувчи “Afrosiyob” поезди сайёҳларга манзур бўлмоқда. Ангрен – Поп электрлаштирилган темир йўли бунёд этилиши натижасида Тошкентдан Фарғона водийсига замонавий поездлар қатнови йўлга қўйилди.
Йўл инфратузилмасини ривожлантириш баробарида хорижлик сайёҳлар ва халқимизга бу йўналишда хизмат кўрсатиш тизими ҳам йилдан-йилга ривожланаётир. Бугунги кунда мамлакатимизда 1 минг 282 сайёҳлик ташкилоти, жумладан, 661 меҳмонхона, сайёҳлик базаси ва кемпинг, 600 дан ортиқ сайёҳлик компанияси фаолият кўрсатмоқда.
Мамлакатимизда Жаҳон сайёҳлик ташкилоти билан ҳамкорликда кўплаб лойиҳалар амалга оширилмоқда. Ўзбекистон ушбу ташкилотга 1993 йилда аъзо бўлган. 2004 йилдан буён Самарқандда Жаҳон сайёҳлик ташкилотининг Буюк ипак йўлидаги минтақавий маркази фаолият кўрсатмоқда. Ўзаро ҳамкорликда халқаро сайёҳлик ярмаркалари, анжуманлар ва семинарлар ташкил этиб келинмоқда.
Сайёҳлик индустриясининг истиқболли йўналишларидан бири экологик туризмни ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилаётир. Қўриқхоналар, табиат боғлари, экомарказлар, биосфера резерватларини ўз ичига олган муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар тармоғи кенгаймоқда. Ушбу экотуризм иншоотлари имкониятларини баҳолаш, уларнинг кадастр тизимини яратиш, соҳа бўйича малакали мутахассислар тайёрлаш, мамлакатимизнинг экосайёҳлик салоҳиятини жаҳонга янада кенг намойиш этиш бўйича кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
1995 йилдан буён анъанавий ўтказиб келинаётган Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркаси бу борадаги ишлар кўламини янада кенгайтириш, жаҳон жамоатчилигини юртимизнинг сайёҳлик соҳасидаги улкан салоҳияти билан яқиндан таништириш, хориждаги етакчи сайёҳлик компаниялари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва кенгайтиришда муҳим омил бўлаётир.
Бу йилги ярмаркада Япония, Португалия, Франция, Чили, Россия, Туркия, Таиланд, Бирлашган Араб Амирликлари ва бошқа мамлакатлардан йигирмадан кўпроқ фирма ва компания вакиллари иштирок этмоқда.
– Ўзбекистон жаҳон сайёҳлик бозорида катта нуфузга эга, – дейди “India Tourism” компанияси директори ассистенти Житендра Жадҳав (Ҳиндистон). – Қадимий тарихий обидалар, табаррук қадамжолар, халқингизнинг ўзлигини намоён этувчи маданий мерос намуналари дунё жамоатчилиги ва сайёҳларнинг диққат-эътиборини жалб этмоқда. Ҳиндистонда ҳам юртингизга саёҳат қилишга иштиёқмандлар кўп. Мамлакатингизда туризмни ривожлантиришга қаратилаётган доимий эътибор хорижликлар учун бу борада катта имконият яратмоқда. Биз юртингиздаги сайёҳлик компаниялари ва фирмалари билан ҳамкорлик истиқболлари бўйича шартномалар тузиш ниятидамиз.
– Ярмарка жуда юқори савияда ташкил этилган, – дейди “Hashtag Tourizm” компанияси директори Иқбол Модак (БАА). – Ўзбекистоннинг нодир маданият, санъат дурдоналари, ҳалқингизнинг бебаҳо миллий урф-одатлари, қадриятлари, ҳунармандлик намуналари дунёга машҳур. Ўзбекистон туризм компаниялари билан яқин ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш ниятидамиз. Тошкентдаги “Ясмина тур” сайёҳлик фирмаси билан бу борада келишувга эришдик. Ушбу тадбир туризмни янада ривожлантириш, тинчлик, тараққиёт, барқарор ривожланиш йўлида ўзаро алоқаларни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этади.
Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркаси сайёҳлик саноатининг барча замонавий йўналишларини қамраб олган. Унда туроператорлар, турагентлар, йирик тармоқли меҳмонхона мажмуалари ҳамда хусусий отеллар, санаторийлар, курортлар, автотранспорт компаниялари, авиаташувчилар, глобал буюртма тизимлари, турбизнес ва бошқа сайёҳлик хизматларининг дастурий таъминотчилари, музейлар ҳамда маданий ҳордиқ чиқариш ва дам олиш саноати корхоналарининг хизматлари, соҳага оид замонавий технологиялар намойиш этилмоқда. Ярмаркада бизнес, экологик, спорт ва маърифий саёҳат, экскурсия, меҳмонхона ва ресторан сервиси, соҳага доир кўчмас мулк ва суғурта, соғломлаштириш, гастрономик туризм каби йўналишларга оид бўлимлар иш олиб бормоқда.
“Ўзбекистон бўйлаб саёҳат” миллий павильонида мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан сайёҳлик фирма ва компаниялари иштирок этмоқда. Унда “Ўзбектуризм” миллий компаниясининг ҳудудий бўлимлари, Хусусий сайёҳлик ташкилотлари уюшмаси, ўқув ва соғломлаштириш марказлари, театрлар, музейлар, сайёҳлик агентликлари хизматлари таклиф этилаётир.
– Қашқадарё вилоятида бугунги кунда ўттизга яқин туризм компанияси ва меҳмонхона сайёҳларга хизмат кўрсатмоқда, – дейди “Ўзбектуризм” миллий компаниясининг Қашқадарё вилояти бўйича вакили Ўктам Хўжаёров. – 2013-2015 йилларда Қарши, Шаҳрисабз ва бошқа ҳудудлардаги ўндан зиёд тарихий қадамжолар реконструкция этилди, меҳмонхона бизнеси ривожланди. Бундай чора-тадбирлар сайёҳларни кўпайтиришга хизмат қилмоқда. Жорий йилнинг ўтган даврида эллик мингдан кўпроқ сайёҳ вилоятимизда бўлди. Айни пайтда 2016-2017 йилларга мўлжалланган сайёҳлик инфратузилмасини ривожлантиришга йўналтирилган дастур доирасида бундай лойиҳалар кўлами янада кенгаяётир. Сайёҳликнинг янги йўналишларини очиш, соҳа учун малакали кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликка оид истиқболли лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этмоқдамиз.
Ярмарка доирасида намойиш этилаётган “Шарқ бозори” экспозициясининг олди томошабинлар билан гавжум. Бозорлар азал-азалдан нафақат савдо-сотиқ, балки халқимизнинг миллий маънавиятини, яратувчилик, ижодкорлик салоҳиятини, меҳмондўстлик, саховатлилик каби эзгу қадриятларини намоён этишда ҳам муҳим восита бўлиб келган.
Миллий таомлар тайёрлаш усулларига оид тақдимотлар ўтказилмоқда. Вилоятларнинг сайёҳлик салоҳиятига оид маълумотлар билан танишиш асносида заминимизда етиштирилган боғдорчилик маҳсулотларини татиб кўриш имконияти яратилди.
Ярмаркада таълим туризмига оид алоҳида бўлим ташкил этилган. Тошкент давлат иқтисодиёт университети, Тошкентдаги Сингапур менежментни ривожлантириш институти, қатор касб-ҳунар коллежларида сайёҳлик маркетинги ва менежменти, хизмат кўрсатиш, халқаро туризм, меҳмонхона хўжалиги ва ресторан иши йўналишлари бўйича мутахассис тайёрлаш йўлга қўйилган.
“Ўзбекистонда тиббиёт туризми” деб номланган бўлимда мамлакатимиз тиббиётининг ўзига хос салоҳияти, тиббиёт илм-фани ютуқлари, ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари, етакчи клиникаларда яратилган замонавий тиббий диагностика ва даволаш шароитлари кенг намойиш этилмоқда.
“Hosted Buyers” (Профессионал харидорлар) дастури учрашувларида хорижий компаниялар раҳбар ва менежерлари мамлакатимиздаги сайёҳлик йўналишлари билан танишиш, ҳамкорлик ўрнатиш ва ўзаро манфаатли шартномалар тузиш имконига эга бўлмоқда.
Тадбир доирасида “Экологик туризм – атроф-муҳитни муҳофазалаш ва барқарор ривожланиш омили: Ўзбекистон тажрибаси ва халқаро амалиёт” мавзуида халқаро конференция бўлиб ўтди. Ўзбекистон Табиатни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, “Ўзбектуризм” миллий компанияси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилган анжуманда мамлакатимизда табиатни муҳофазалаш, ер ости ва ер усти ресурсларидан оқилона фойдаланиш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар жамиятимизни барқарор ривожлантиришга хизмат қилаётгани таъкидланди. Мамлакатимизнинг экологик сайёҳлик салоҳияти, бу йўналишда амалга оширилаётган дастур ва лойиҳаларга оид маърузалар тингланди ва истиқболдаги вазифалар, халқаро ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.
Ярмарка доирасида юртимизда ички туризмни ривожлантириш масалалари, аҳолига бу йўналишда хизмат кўрсатишнинг бугунги ҳолати ва истиқболларига оид халқаро илмий-амалий анжуман ҳам ташкил этилади.
Энг яхши сайёҳлик йўналиши тақдимоти, компания ва меҳмонхона тақдимоти, энг яхши стенд, тематик бўлим ва туристик имкониятлар, энг яхши сервис, энг яхши дизайн, кўп йиллик ва сермаҳсул ҳамкорлик каби қатор йўналишларда танловлар бўлиб ўтади.
Тадбирда мамлакатимизга сайёҳларни янада кўпроқ жалб қилиш борасида чет эллик ҳамкорлар ва мутахассислар билан ўзаро фикр алмашиш, ҳамкорликка оид битимлар имзоланиши кутилмоқда.

Огромный потенциал Узбекистана в сфере туризма демонстрируется на Международной туристической ярмарке
2016-10-06 | Туризм
В Узэкспоцентре 5 октября открылась Ташкентская международная туристическая ярмарка “Туризм на Шелковом пути”.
В открытии мероприятия, организованного Национальной компанией “Узбектуризм”, министерствами по делам культуры и спорта, внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Ташкентским городским хокимиятом и рекламным агентством “Великий шелковый путь” при содействии Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО), приняли участие представители отечественных и зарубежных туристических компаний, гостиниц, специалисты сферы и представители дипломатического корпуса, аккредитованного в нашей стране.
Председатель Национальной компании “Узбектуризм” Фаррух Ризаев, исполнительный директор Всемирной туристской организации ООН по техническому сотрудничеству и услугам Чжу Шаньчжун и другие особо отметили, что в результате реализованных под руководством Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова коренных реформ по социально-экономическому развитию страны последовательно развивается современная инфраструктура туризма, созданы условия для увлекательного и содержательного отдыха туристов.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшей поддержке и развитию сферы туризма в Республике Узбекистан” от 10 октября 2012 года служит важным руководством к действию в развитии туристической инфраструктуры, активном продвижении национальных туруслуг на международные туристические рынки.
Наша страна привлекает внимание туристов со всего мира своими древними городами, сочетающими в себе историю и современность, уникальным культурным и духовным наследием, традициями и обычаями нашего народа, подчеркивающими его самобытность, природный потенциал. Мир и стабильность в нашей стране, атмосфера добра и согласия, узбекское гостеприимство, современные гостиницы и зоны отдыха, высококачественные услуги создают хорошие возможности для содержательного досуга.
Из года в год растет количество туристов, посещающих нашу страну. В частности, в 2015 году в Узбекистане побывало более 2 миллионов туристов.
В нашей стране уделяется постоянное внимание дальнейшему развитию туристической отрасли, расширению масштаба услуг, предоставляемых туристам. Модернизированы парк воздушных судов Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари” и аэропорты, расширена география полетов. Курсирующий из столицы в Самарканд, Бухару и Карши современный высокоскоростной поезд “Afrosiyob” создал удобства и комфорт туристам. В результате строительства электрифицированной железной дороги Ангрен – Пап налажено движение современных поездов из Ташкента в Ферганскую долину.
Наряду с развитием дорожной инфраструктуры развивается система обслуживания иностранных и местных туристов. Сегодня в Узбекистане действуют 1282 туристические организации, в частности, более 660 гостиниц, туристских баз и кемпингов, свыше 600 туристических компаний.
В нашей стране совместно со Всемирной туристской организацией реализуется множество проектов. Узбекистан стал членом этой организации в 1993 году. С 2004 года в Самарканде функционирует региональный центр “На Великом шелковом пути” ЮНВТО. Совместно организуются международные туристические ярмарки, конференции и семинары.
Одно из перспективных направлений туриндустрии – экологический туризм. Расширяется сеть природных территорий, охватывающих заповедники, природные парки, экоцентры, биосферные резерваты. Реализуются масштабные мероприятия по оценке возможностей этих объектов экотуризма, созданию их кадастра, подготовке квалифицированных специалистов отрасли, широкой демонстрации экотуристического потенциала нашей страны.
Традиционно проводимая с 1995 года Ташкентская международная туристическая ярмарка является важным фактором в дальнейшем расширении работы в данном направлении, ознакомлении мировой общественности с огромным потенциалом нашей страны в сфере туризма, укреплении и расширении сотрудничества с ведущими зарубежными туристическими компаниями.
В нынешней ярмарке принимают участие представители более двадцати фирм и компаний из Японии, Португалии, Чили, России, Турции, Таиланда, Объединенных Арабских Эмиратов и других стран.
– Узбекистан пользуется большим авторитетом на международном туристическом рынке, – говорит ассистент директора компаниии “India Tourism” Житендра Жадхав (Индия). – Древние памятники архитектуры, богатое культурное наследие, демонстрирующее самобытность вашего народа, привлекают внимание мировой общественности и туристов. В Индии тоже немало желающих путешествовать по Узбекистану. Постоянное внимание, уделяемое в вашей стране развитию туризма, создает хорошие условия для иностранных гостей. Мы намерены заключить договора о перспективах сотрудничества с туристическими компаниями и фирмами Узбекистана.
– Ярмарка организована на высоком уровне, – говорит директор компании “Hashtag Tourism” Икбол Модак (ОАЭ). – В мире славятся уникальная культура Узбекистана, бесценные древние обычаи и традиции узбекского народа, его ценности, ремесленничество. Мы планируем развивать тесные связи с туристическими компаниями Узбекистана. Достигнута договоренность о сотрудничестве с туристической фирмой “Ясмина тур” в Ташкенте. Ярмарка имеет важное значение в дальнейшем развитии туризма, расширении взаимных контактов на пути мира, стабильного развития.
Ташкентская международная туристическая ярмарка охватила все современные направления туриндустрии. На ней представлены туроператоры, турагентства, крупные отраслевые гостиничные комплексы и частные отели, санатории, курорты, автотранспортные компании, авиаперевозчики, глобальные системы заказов, программное обеспечение турбизнеса и туристских услуг, музеи, а также услуги предприятий индустрии культурного досуга и отдыха, касающиеся сферы современные технологии. На ярмарке действуют такие разделы, как экологический, спортивный, просветительский, гастрономический, оздоровительный туризм, экскурсии, круизы, гостиничный и ресторанный бизнес, отраслевая недвижимость и страхование.
В национальном павильоне “Путешествие по Узбекистану” представлены туристические фирмы и компании со всех регионов нашей страны. В нем предлагаются услуги учебных и оздоровительных центров, театров, музеев, туристических агентств, территориальных отделений Национальной компании “Узбектуризм”, Ассоциации частных туристических организаций.
– В Кашкадарьинской области на сегодняшний день около тридцати туристических компаний и гостиниц предоставляют свои услуги туристам, – говорит представитель Национальной компании “Узбектуризм” по Кашкадарьинской области Уктам Хужаёров. – В 2013-2015 годах реконструировано более десяти святынь в Карши, Шахрисабзе и других городах, развивается гостиничный бизнес. Такие меры способствуют увеличению количества туристов. За прошедший период текущего года в нашей области побывало более пятидесяти тысяч туристов. В настоящее время в рамках программы по развитию туристической инфраструктуры, рассчитанной на 2016-2017 годы, масштаб работы еще более расширяется. Внедряем в жизнь перспективные проекты, связанные с открытием новых туристических направлений, совершенствованием системы подготовки квалифицированных кадров для отрасли, международным сотрудничеством.
У представленной в рамках ярмарки экспозиции “Шарк бозори” многолюдно. Рынки издревле являются не только важным средством торговли, но и демонстрируют такие качества нашего народа, как созидание, творческое мышление, гостеприимство, щедрость.
Проводятся презентации по приготовлению национальных блюд. Наряду с ознакомлением со сведениями, касающимися туристического потенциала регионов нашей страны, создана возможность попробовать дары нашей щедрой земли.
На ярмарке также организован отдельный раздел об образовательном туризме. В Ташкентском государственном экономическом университете, Сингапурском институте развития менеджмента в Ташкенте, в ряде профессиональных колледжей налажена подготовка специалистов по направлениям: туристический маркетинг и менеджмент, оказание услуг международного туризма, гостиничное хозяйство и ресторанное дело.
В разделе “Медицинский туризм в Узбекистане” широко представлены своеобразный потенциал отечественной медицины, ее научные достижения, специализированные медицинские центры, возможности современной диагностики и лечения, созданные в ведущих клиниках.
В ходе программы “Hosted Buyers” (“Профессиональные покупатели”) руководители и менеджеры зарубежных компаний имеют возможность ознакомиться с туристическими маршрутами по нашей стране, установить контакты и заключить взаимовыгодные договоры.
В рамках мероприятия состоялась международная конференция на тему “Экологический туризм – фактор защиты окружающей среды и стабильного развития: опыт Узбекистана и международная практика”. На конференции, организованной Государственным комитетом по охране природы Узбекистана, Национальной компанией “Узбектуризм” и ЮНВТО, отмечалось, что реализуемые в нашей стране меры по охране природы, рациональному использованию наземных и подземных ресурсов способствуют стабильному развитию общества. Заслушаны доклады о туристическом потенциале нашей страны, реализованных в этом направлении программах и проектах, намечены перспективные задачи, направления международного сотрудничества.
В рамках ярмарки также была организована научно-практическая конференция, посвященная вопросам развития внутреннего туризма, нынешнему состоянию и перспективам предоставляемых в данном направлении услуг населению.
Мероприятие позволит обменяться мнениями с зарубежными партнерами и специалистами для дальнейшего привлечения туристов в нашу страну, подписать соглашения о сотрудничестве.