Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон ўқитувчи ва мураббийларига табриги
2016-09-30 | Сиёсат
Қадрли устоз ва мураббийлар!
Авваламбор, дунёдаги энг улуғ ва шарафли касб эгаси бўлган сиз, азизларни бугунги қутлуғ айём – Ўқитувчи ва мураббийлар куни билан чин қалбимдан табриклаб, барчангизга ўзимнинг эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Ушбу сана бундан 19 йил олдин Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк Юртбошимиз Ислом Абдуғаниевич Каримов ташаббуси билан эл-юртимизнинг сизларга бўлган юксак ҳурмат-эҳтиромининг амалий ифодаси, умумхалқ байрами сифатида таъсис этилганини албатта ҳаммамиз яхши эслаймиз.
Мамлакатимизда соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишни келажаги буюк Ўзбекистонни барпо этишнинг энг муҳим шарти деб билган, сизларга ўзининг энг яқин маслакдошлари сифатида катта ишонч ва ҳурмат билан қараган Юртбошимизнинг ўзлари ҳам барчамиз учун меҳрибон устоз, талабчан мураббий эдилар.
Ислом Абдуғаниевич Ватанимизни буюк муҳаббат билан севиш, халқимизга садоқат билан хизмат қилиш, бу йўлда бор билим ва тажрибамиз, бутун борлиғимизни сафарбар этиш борасида биз учун юксак ибрат мактабини яратиб кетдилар.
Жаҳон ҳамжамиятида “ўзбек модели” деб тан олинган тараққиёт стратегиямизнинг ажралмас қисми бўлган замонавий таълим-тарбия тизимига асос солган, бу соҳани давлат сиёсатининг устувор йўналиши даражасига кўтариб, унинг ривожланиш йўлларини аниқ белгилаб берган, “Бутун Ўзбекистон болалари – менинг азиз фарзандларим” деб уларни ҳамиша эъзозлаган Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг ўлмас тарихий хизматларини бугунги ва келгуси авлодлар доимо чуқур миннатдорлик билан ёдга олади.
Улуғ устозимизнинг эзгу ғоя ва васиятлари асосида таълим ва тарбия соҳасидаги туб ислоҳотларни юксак босқичга кўтариш, мамлакатимизнинг тақдири ва келажаги учун масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир бўлган янги авлод кадрларини вояга етказишга қаратилган ишларни изчил давом эттириш ҳаммамизнинг нафақат вазифамиз, балки муқаддас бурчимиз бўлиб, биз бу йўлда биринчи навбатда сиз, азизларга, сизларнинг билим ва малакангиз, тажриба ва маҳоратингизга таянамиз.
Сизларнинг ёшларимиз қалби ва онгига она Ватанга муҳаббат ва садоқат туйғусини сингдириш, уларни турли таҳдидлардан асраш, комил инсон этиб вояга етказиш йўлидаги беқиёс хизматларингизни барча ота-оналар, жамоатчилигимиз, бутун халқимиз яхши билади ва юксак қадрлайди.
Айни пайтда бугунги кунда олдимизда янада муҳим ва долзарб вазифалар турганини ҳаммамиз яхши тушунамиз. Шу борада илм-фан ва таълим-тарбия соҳасининг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, унинг нафақат давр билан ҳамоҳанг бўлишини, балки замондан олдинда юришини таъминлаш, педагог кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлашнинг илғор усулларидан кенг фойдаланиш, бу ишларни хориждаги нуфузли марказлар билан ҳамкорликда олиб бориш, соҳага замонавий технологияларни жорий этиш, ўқитувчи ва домлаларнинг машаққатли ва масъулиятли меҳнатини ҳар тарафлама рағбатлантириш билан боғлиқ вазифаларни амалга ошириш, қисқа қилиб айтганда, ҳаётимизга катта куч бўлиб кираётган янги авлодимизни камол топтириш учун давлатимиз томонидан барча имкониятлар сафарбар этилади.
Муҳтарам устоз ва мураббийлар!
Сиз, азизларни 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни билан яна бир бор табриклаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, хонадонларингизга файзу барака, ҳаётда ва меҳнат фаолиятингизда бахт ва омадлар ёр бўлишини тилайман.

Shavkat Mirziyoyev congratulates teachers and mentors on a holiday
On the 1st October Uzbekistan celebrates the Teacher's Day. The representatives of this special profession received congratulations from the Interim President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. He wished them health, happiness, good luck and success in their work:
Dear teachers and mentors!
Sincerely, with all my heart I congratulate you, the representatives of the most noble and honorable profession in the world, with today's remarkable holiday - the Day of teachers and mentors, and wish you all the best.
We all remember that 19 years ago on the initiative of the First President of the Republic of Uzbekistan, the founder of our independent state Islam Karimov, this date was declared the national holiday as the expression of a high respect for your selfless work.
The Head of State, who thought that the creation of a healthy and harmoniously developed generation is essential for building a great future of Uzbekistan, and who expressed you great trust and honor as his closest associates, for all of us was a caring and strict teacher.
Islam Karimov for us is the clearest example of how to live with a sense of great love and devotion to the Motherland, selflessly serve the people, give it all the strength, knowledge and experience.
The current and future generations will always remember with deep gratitude the outstanding historical merits of the First President of Uzbekistan, which laid the foundations of the modern system of education and training as an integral part of our way of strategic development - recognized by the international community "Uzbek model" of reforms. He raised this issue at the level of priority of state policy, clearly defined the direction of development of the sphere and he was always caringly saying: "Children of all Uzbekistan are my dear children".
The most important task, as well as a sacred duty for all of us is to continue radical reforms in education and training spheres based on noble ideas and precepts, the work aimed at framing a new formation staff that can take responsibility for the fate and future of the country. On this way we primarily rely on you, dear teachers and mentors, on your knowledge and skills, experience and professionalism.
Our community, our people are well aware of and appreciate your truly great contribution to strengthening love and devotion to the Motherland in the hearts and minds of our young people, defending them from various threats and challenges, education of the younger generation as physically healthy and spiritually mature persons.
However, we are all well aware that today we face an even more important and urgent task. In order to implement tasks such as further strengthening the material-technical base of the sphere of science and education, ensure their compliance with the requirements not only of today, but also tomorrow, the widespread use of advanced methods of training and retraining of teachers, including in cooperation with well-known foreign centers, introduction of modern technologies, in short, for the formation of harmoniously developed new generation that enters into life as a decisive force, our state and society are mobilizing all available means and resources.
Once again I congratulate you on your professional holiday, I wish you all health, happiness, good luck and success in your honorable and responsible work.