Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон ўқитувчи ва мураббийларига табриги
2016-09-30 | Сиёсат
Қадрли устоз ва мураббийлар!
Авваламбор, дунёдаги энг улуғ ва шарафли касб эгаси бўлган сиз, азизларни бугунги қутлуғ айём – Ўқитувчи ва мураббийлар куни билан чин қалбимдан табриклаб, барчангизга ўзимнинг эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Ушбу сана бундан 19 йил олдин Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк Юртбошимиз Ислом Абдуғаниевич Каримов ташаббуси билан эл-юртимизнинг сизларга бўлган юксак ҳурмат-эҳтиромининг амалий ифодаси, умумхалқ байрами сифатида таъсис этилганини албатта ҳаммамиз яхши эслаймиз.
Мамлакатимизда соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишни келажаги буюк Ўзбекистонни барпо этишнинг энг муҳим шарти деб билган, сизларга ўзининг энг яқин маслакдошлари сифатида катта ишонч ва ҳурмат билан қараган Юртбошимизнинг ўзлари ҳам барчамиз учун меҳрибон устоз, талабчан мураббий эдилар.
Ислом Абдуғаниевич Ватанимизни буюк муҳаббат билан севиш, халқимизга садоқат билан хизмат қилиш, бу йўлда бор билим ва тажрибамиз, бутун борлиғимизни сафарбар этиш борасида биз учун юксак ибрат мактабини яратиб кетдилар.
Жаҳон ҳамжамиятида “ўзбек модели” деб тан олинган тараққиёт стратегиямизнинг ажралмас қисми бўлган замонавий таълим-тарбия тизимига асос солган, бу соҳани давлат сиёсатининг устувор йўналиши даражасига кўтариб, унинг ривожланиш йўлларини аниқ белгилаб берган, “Бутун Ўзбекистон болалари – менинг азиз фарзандларим” деб уларни ҳамиша эъзозлаган Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг ўлмас тарихий хизматларини бугунги ва келгуси авлодлар доимо чуқур миннатдорлик билан ёдга олади.
Улуғ устозимизнинг эзгу ғоя ва васиятлари асосида таълим ва тарбия соҳасидаги туб ислоҳотларни юксак босқичга кўтариш, мамлакатимизнинг тақдири ва келажаги учун масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир бўлган янги авлод кадрларини вояга етказишга қаратилган ишларни изчил давом эттириш ҳаммамизнинг нафақат вазифамиз, балки муқаддас бурчимиз бўлиб, биз бу йўлда биринчи навбатда сиз, азизларга, сизларнинг билим ва малакангиз, тажриба ва маҳоратингизга таянамиз.
Сизларнинг ёшларимиз қалби ва онгига она Ватанга муҳаббат ва садоқат туйғусини сингдириш, уларни турли таҳдидлардан асраш, комил инсон этиб вояга етказиш йўлидаги беқиёс хизматларингизни барча ота-оналар, жамоатчилигимиз, бутун халқимиз яхши билади ва юксак қадрлайди.
Айни пайтда бугунги кунда олдимизда янада муҳим ва долзарб вазифалар турганини ҳаммамиз яхши тушунамиз. Шу борада илм-фан ва таълим-тарбия соҳасининг моддий-техник базасини янада мустаҳкамлаш, унинг нафақат давр билан ҳамоҳанг бўлишини, балки замондан олдинда юришини таъминлаш, педагог кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлашнинг илғор усулларидан кенг фойдаланиш, бу ишларни хориждаги нуфузли марказлар билан ҳамкорликда олиб бориш, соҳага замонавий технологияларни жорий этиш, ўқитувчи ва домлаларнинг машаққатли ва масъулиятли меҳнатини ҳар тарафлама рағбатлантириш билан боғлиқ вазифаларни амалга ошириш, қисқа қилиб айтганда, ҳаётимизга катта куч бўлиб кираётган янги авлодимизни камол топтириш учун давлатимиз томонидан барча имкониятлар сафарбар этилади.
Муҳтарам устоз ва мураббийлар!
Сиз, азизларни 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни билан яна бир бор табриклаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, хонадонларингизга файзу барака, ҳаётда ва меҳнат фаолиятингизда бахт ва омадлар ёр бўлишини тилайман.

Поздравление исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева учителям и наставникам Узбекистана
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, представителей самой благородной и почетной профессии в мире, с сегодняшним замечательным праздником – Днем учителей и наставников и выражаю всем вам свои самые добрые пожелания.
Все мы хорошо помним, что 19 лет назад по инициативе Первого Президента Республики Узбекистан, основателя нашего независимого государства Ислама Абдуганиевича Каримова эта дата была объявлена всенародным праздником как выражение высокого уважения к вашему самоотверженному труду.
Глава нашего государства, считавший формирование здорового и гармонично развитого поколения важнейшим условием построения великого будущего Узбекистана, оказывавший вам большое доверие и почитание как своим самым близким единомышленникам, для всех нас был заботливым учителем и требовательным наставником.
Ислам Абдуганиевич является для нас ярчайшим примером того, как жить с чувством великой любви и преданности Родине, беззаветно служить своему народу, отдавать этому все свои силы, знания и опыт.
Сегодняшнее и грядущие поколения с глубокой благодарностью всегда будут помнить выдающиеся исторические заслуги Первого Президента Узбекистана, который заложил основы современной системы образования и воспитания как неотъемлемой составляющей нашего пути стратегического развития – признанной мировым сообществом “узбекской модели” реформ. Он поднял этот вопрос на уровень приоритета государственной политики, четко определил направления развития сферы и все время заботливо говорил: “Дети всего Узбекистана – это мои дорогие дети”.
Продолжать кардинальные реформы в сфере образования и воспитания на основе таких благородных идей и заветов, работу, направленную на формирование кадров новой формации, способных взять на себя ответственность за судьбу и будущее страны, – не только важнейшая задача, но и священный долг для каждого из нас, и на этом пути мы, в первую очередь, опираемся на вас, дорогие учителя и наставники, на ваши знания и мастерство, опыт и высокий профессионализм.
Наша общественность, весь наш народ хорошо знают и высоко ценят ваши поистине огромные заслуги в деле укрепления в сердцах и сознании нашей молодежи любви и преданности Родине, ограждения ее от различных угроз и вызовов, воспитания подрастающего поколения физически здоровыми и духовно зрелыми личностями.
Вместе с тем все мы хорошо понимаем, что сегодня перед нами встают еще более важные и актуальные задачи. Для реализации таких задач, как дальнейшее укрепление материально-технической базы сфер науки и образования, обеспечение их соответствия требованиям не только сегодняшнего, но и завтрашнего дня, широкое использование передовых методов подготовки и переподготовки педагогических кадров, в том числе в сотрудничестве с известными зарубежными центрами, внедрение современных технологий, коротко говоря, для формирования гармонично развитого нового поколения, вступающего в жизнь как решающая сила, наше государство и общество мобилизуют все имеющиеся возможности и ресурсы.