Истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди
Мамлакатимизда Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг бевосита раҳбарлигида бошланган, Тошкент шаҳрини нафақат минтақамиз, балки дунёдаги энг гўзал ва обод мегаполислардан бирига айлантириш мақсадида замонавий транспорт-коммуникация тармоқларини барпо этиш, миллий меъморчилик ва бугунги шаҳарсозликнинг энг илғор ютуқ ва услубларидан ижодий фойдаланган ҳолда, кенг миқёсдаги қурилиш ва ободонлаштириш ишлари изчил давом эттирилмоқда. Хусусан, истиқлол йилларида пойтахтимизда юзлаб янги турар жойлар, маданий ва маиший иншоотлар бунёд этилди. Бу ўз навбатида шаҳар аҳлининг ҳаёт даражаси ва сифатини тубдан яхшилаш билан бирга, пойтахтимиз кўрки ва чиройига янгича қиёфа ва ҳусн бағишламоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, Республика Бош вазири Шавкат Мирзиёев шу йилнинг 25 сентябрида Тошкент шаҳрининг Сергели туманида олиб борилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, аҳоли мавзелари, кўп қаватли турар жойлар ва ижтимоий соҳа объектларини кузги-қишки мавсумга тайёрлаш ишларининг бориши билан яқиндан танишди. Айниқса, нураб қолган эски уйлар ўрнида янги биноларни қуриш, кўп қаватли уйлардаги яшаш шароитларини янада яхшилаш, аҳолининг талаб ва эҳтиёжларини инобатга олиб, коммунал хизматлар сифатини ошириш, бу борада иқтисодий тежамкор усулларни жорий этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Аҳоли вакиллари ва шаҳар раҳбарлари, мутасаддилар иштирокида ўтказилган учрашувда Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳри учун устувор аҳамиятга эга бўлган йирик дастур – Сергели туманида 2017-2022-йилларда 500 та кўп қаватли уйнинг бунёд этилиши билан боғлиқ лойиҳа ишлаб чиқилганига алоҳида тўхталди. Бу турар жойларнинг бугунги кун талабларига тўла жавоб берадиган пухта лойиҳалар асосида қурилиши, уларни энг замонавий инфратузилмалар билан таъминлаш бўйича мутасадди раҳбарлар ва мутахассислар билан атрофлича фикр алмашди.
Таъкидлаш жоиз, бу улкан лойиҳанинг амалга оширилиши қарийб 30 минг оиланинг янги уй-жойга бўлган эҳтиёжини қондириш имконини яратади. Шуниси эътиборлики, уйлар оилаларга имтиёзли ипотека кредити орқали берилади.
Учрашувда яна бир муҳим масала – азим пойтахтимизнинг барча туманларида янги маданият ва истироҳат боғлари барпо этиш, яшил майдон ва ҳудудларни янада кўпайтириш масаласи муҳокама этилди. Пойтахтда янги транспорт-коммуникация тармоқлари, маданий-маиший объектлар бунёд этиш, ер усти тезюрар метро йўналишлари қурилишини лойиҳалаштириш ишларини жадаллаштириш борасида аниқ вазифалар белгилаб олинди.
Шавкат Мирзиёев яқин келгусида амалга оширилиши мўлжалланган бу лойиҳалар нафақат Сергели туманини, балки бутун Тошкент шаҳрининг имконият ва салоҳиятини янада юксалтириш йўлида катта истиқболлар очиб беришини қайд этди.
Ушбу бунёдкорлик ишлари замирида қурилиш материаллари ишлаб чиқаришга ихтисослашган тадбиркорлик субйектлари фаолиятини ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, маҳаллий ресурслардан кенг фойдаланиш, соҳада минглаб янги иш ўринларини яратиш кўзда тутилгани, айниқса, аҳамиятлидир.
Учрашувда пойтахт аҳолиси учун янада қулай шарт-шароитлар яратиш, улкан ҳажмдаги ободончилик ва кўкаламзорлаштириш ишларини амалга ошириш, бир сўз билан айтганда, одамларни ҳаётдан рози қилиш масаласи доимий эътибор марказида бўлиши таъкидланди.
Бебаҳо бойлигимиз бўлган тинчлик ва осойишталикни кўз қорачиғидек асраш энг долзарб вазифадир. Учрашувда Тошкент шаҳрида тартиб-интизомни ҳар томонлама мустаҳкамлаш, паспорт-виза режимига қатъий амал қилиш бўйича мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди ва муҳокама этилган барча масалалар бўйича тегишли қарорлар қабул қилинди.

Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан, Премьер-министр Республики Шавкат Мирзиёев 25 сентября посетил Сергелийский район Ташкента
2016-09-27 | Общество
В нашей стране последовательно продолжается начатая под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова широкомасштабная работа по превращению Ташкента в один из самых прекрасных и благоустроенных городов не только нашего региона, но и всего мира, возведению здесь современных транспортно-коммуникационных сетей и сооружений с использованием передовых технологий и в сочетании традиций национальных и решений современных архитектуры и градостроительства.
В частности, в годы независимости возведены сотни новых жилых домов, объектов социального и культурного назначения, что, помимо кардинального повышения уровня и качества жизни населения, придает нашей столице еще более современный облик.
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан Премьер-министр Республики Шавкат Мирзиёев 25 сентября текущего года посетил Сергелийский район Ташкента и ознакомился с осуществляемой здесь созидательной и благоустроительной работой, ходом подготовки жилья и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону. При этом особое внимание было уделено вопросам строительства на месте старых обветшавших зданий новых, дальнейшего улучшения условий проживания в многоквартирных домах, повышения качества коммунального обслуживания с учетом требований и запросов населения, внедрения в эту сферу экономически эффективных методов.
В ходе встречи, прошедшей с участием представителей общественности, руководителей города и специалистов, Шавкат Мирзиёев особо остановился на реализации имеющей приоритетное значение для Ташкента крупной программы – запланированном на период 2017-2022 годов строительстве 500 многоквартирных домов в Сергелийском районе. Состоялся обмен мнениями с ответственными руководителями и специалистами по обеспечению этих жилых домов инфраструктурой, отвечающей современным требованиям.
Этот важный проект позволит обеспечить новым жильем почти 30 тысяч семей. Примечательно, что квартиры в этих домах будут предоставляться на основе льготного ипотечного кредита.
Обсуждался еще один важный вопрос – возведение новых парков отдыха во всех районах столицы, увеличение территорий зеленых зон. Были намечены конкретные задачи по строительству новых транспортно-коммуникационных сетей, культурно-бытовых объектов, ускорению проектирования строительства линий надземного метро.
Шавкат Мирзиёев отметил, что эти важные проекты, которые намечено осуществить в ближайшем будущем, откроют большие перспективы в плане дальнейшего повышения возможностей и потенциала не только Сергелийского района, но и Ташкента в целом. Особое внимание заслуживает то, что в основе этой созидательной работы лежит всесторонняя поддержка и стимулирование деятельности субъектов малого бизнеса и предпринимательства, специализирующихся на выпуске строительных материалов, широкое использование местных ресурсов, организация тысяч новых рабочих мест в отрасли. В ходе встречи отмечалось, что в центре постоянного внимания должен быть вопрос повышения уровня и качества жизни жителей столицы, осуществления грандиозного объема работ по благоустройству и озеленению, словом, обеспечения растущих потребностей людей.
Сохранение мира и спокойствия как зеницы ока, являющихся нашим бесценным богатством, – самая актуальная задача. На встрече были заслушаны отчеты руководителей ответственных министерств и ведомств по всестороннему укреплению порядка и дисциплины в Ташкенте, строгому соблюдению паспортно-визового режима.