Мамлакатимизда муҳим сиёсий жараён – Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига пухта ҳозирлик кўрилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 14 округ сайлов комиссияларида дастлабки мажлислар ўтказилиб, вазифалар белгилаб олинди.
Сайловнинг умумэътироф этилган халқаро демократик стандартлар ва сайлов тўғрисидаги миллий қонунчиликка қатъий риоя қилинган ҳолда ўтказилишида округ сайлов комиссиялари алоҳида ўрин тутади. Шу боис қонунга мувофиқ округ сайлов комиссияларига аъзоликка номзодлар дастлаб Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари мажлисларида атрофлича муҳокама қилиниб, комиссиялар жамоатчилик ўртасида катта обрў-эътиборга сазовор юртдошларимиздан иборат таркибда шакллантирилди.
– Мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бўлгани сингари Қорақалпоғистон Республикасида ҳам Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови кампанияси қизғин паллага кирмоқда, – дейди 1-Қорақалпоғистон округ сайлов комиссияси раиси У.Жалменов. – Округ сайлов комиссияси фаолиятини олиб бориши учун барча шарт-шароит яратиб берилди. Янги қурилган Ёшлар марказида ажратилган хоналар зарур техника воситалари билан тўлиқ таъминланган, комиссия аъзоларининг навбатчилиги ташкил этилиб, иш бошлаб юборилди.
– Округ сайлов комиссиясининг биринчи мажлисида сайловчиларни сайлов кампаниясининг барча босқичлари хусусида мунтазам хабардор қилиб бориш, марказий ва вилоят оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорликни кучайтириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди, – дейди 2-Андижон округ сайлов комиссияси раиси О.Мирзаев. – Округ сайлов комиссияси қарори билан Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ёритиш бўйича Андижон вилояти матбуот маркази ташкил этилди. Марказнинг асосий вазифаларидан бири оммавий ахборот воситалари вакилларининг сайлов кампанияси жараёнлари билан боғлиқ маълумотлардан фойдаланиши учун кенг имкониятлар яратишдан иборатдир.
– Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг 2016 йил 23 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи округ сайлов комиссияларининг шахсий таркибини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ 7-Самарқанд округ сайлов комиссиясининг биринчи мажлисида кун тартибига қўйилган масалалар атрофлича муҳокама қилинди, – дейди 7-Самарқанд округ сайлов комиссияси раиси Ф.Тошев. – Округ сайлов комиссиясининг аъзолари ўртасида вазифалар тақсимланиб, аниқ режалар белгилаб олинди. Сайлов участкалари тузишни ташкиллаштириш, сайлов комиссиялари бинолар ва бошқа зарур воситалар билан таъминланишини назорат қилиш, оммавий ахборот воситаларида комиссия фаолияти ҳар томонлама ёритилишини амалга ошириш каби қатор вазифаларга алоҳида эътибор қаратилди.
13-Қашқадарё округ сайлов комиссияси раиси И.Жўраевнинг айтишича, Марказий сайлов комиссиясининг қарори асосида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 13-Қашқадарё сайлов округи тузилган. Комиссиянинг 2016 йил 23 сентябрда қабул қилинган қарорига биноан 13-Қашқадарё округ сайлов комиссиясининг шахсий таркиби тасдиқланиб, маҳаллий матбуотда эълон қилинди. Шунингдек, округ сайлов комиссиясининг дастлабки мажлисида иш режаси ҳам тасдиқланиб, вазифалар тақсимланди.
14-Тошкент шаҳар округ сайлов комиссияси раиси А.Юнусхўжаев оммавий ахборот воситалари ходимларига округ сайлов комиссияси томонидан ўтказилган биринчи мажлис ва унда қабул қилинган қарорлар ҳақида ахборот берди. Мажлисда, хусусан, сайлов комиссияси аъзоларининг хизмат вазифалари тақсимоти, сайлов участкаларини тузишга тайёргарлик кўриш масалалари кўриб чиқилган. Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови тўғрисида”ги қонунининг жойлардаги ижросини назорат қилиш ва сайлов участкаларига амалий ёрдам кўрсатиш мақсадида округ сайлов комиссияси аъзолари туманларга бириктирилди.
Округ сайлов комиссияларининг мажлисларида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш муҳим аҳамиятга эга. Шу мақсадда ҳар бир округда оммавий ахборот воситалари ходимлари учун брифинглар ташкил этилиб, сайлов жараёнларининг бориши хусусида хабардор этиб борилмоқда.
Мухтасар айтганда, мамлакатимизнинг барча ҳудудида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича асосий тадбирлар дастурига мувофиқ тайёргарлик ишлари қизғин давом этмоқда.

В окружных избирательных комиссиях: задачи определены
В нашей стране ведется активная подготовка к важному политическому событию - выборам Президента Республики Узбекистан. Прошли первые заседания 14 окружных избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан, определены задачи.
Окружные избирательные комиссии занимают особое место в проведении выборов в строгом соответствии с общепризнанными международными демократическими стандартами и национальным избирательным законодательством. Кандидатуры в персональный состав окружных избирательных комиссий в соответствии с законодательством всесторонне обсуждены на заседаниях Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов. Комиссии были сформированы из числа уважаемых представителей общественности.
- Как и во всех регионах нашей страны, избирательная кампания по выборам Президента Республики Узбекистан вступает в активную фазу и в Республике Каракалпакстан, - говорит председатель Каракалпакстанской окружной избирательной комиссии №1 У.Жалменов. - Созданы все условия для деятельности окружной избирательной комиссии. Выделенные для комиссии помещения в новом здании Центра молодежи полностью оснащены необходимыми техническими средствами, организовано дежурство членов комиссии.
- На первом заседании нашей окружной избирательной комиссии особое внимание было уделено вопросам регулярного информирования избирателей о каждом этапе избирательной кампании, усиления взаимодействия со средствами массовой информации, - говорит председатель Андижанской окружной избирательной комиссии №2 О.Мирзаев. - Решением комиссии организован Андижанский областной пресс-центр по освещению выборов Президента нашей страны. Одной из основных задач пресс-центра является обеспечение широкого доступа представителей СМИ к информации, связанной с избирательной кампанией.
- В соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан "Об утверждении персонального состава окружных избирательных комиссий по выборам Президента Республики Узбекистан" от 23 сентября текущего года на первом заседании Самаркандской окружной избирательной комиссии подробно обсуждены важные вопросы, связанные с ее деятельностью, - говорит председатель Самаркандской окружной избирательной комиссии №7 Ф.Тошев. - Распределены задачи членам комиссии, утвержден план работы. Особое внимание уделено организации образования избирательных участков, контролю за обеспечением избирательных комиссий помещениями и необходимыми средствами, всестороннему освещению их деятельности в СМИ и другим задачам.
По словам председателя Кашкадарьинской окружной избирательной комиссии №13 И.Жураева, в соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии был образован Кашкадарьинский избирательный округ по выборам Президента Республики Узбекистан. Согласно решению комиссии от 23 сентября текущего года утвержден и опубликован в местной печати персональный состав окружной избирательной комиссии. На первом ее заседании утвержден рабочий план и проведено распределение обязанностей между членами комиссии.
Председатель Ташкентской городской окружной избирательной комиссии №14 А.Юнусходжаев проинформировал работников средств массовой информации о первом заседании комиссии и принятых ею решениях. В частности, на заседании рассмотрены вопросы распределения обязанностей между членами окружной избирательной комиссии, подготовки к образованию избирательных участков. Членам окружной избирательной комиссии поручено контролировать исполнение Закона "О выборах Президента Республики Узбекистан" на местах и оказывать практическую помощь избирательным участкам.
Важной задачей является обеспечение открытости и гласности в деятельности окружных избирательных комиссий. С этой целью в каждом округе проведены брифинги для работников СМИ, осуществляется постоянное информирование о ходе избирательной кампании.
В целом во всех регионах нашей страны активно проводится подготовительная работа в соответствии с Программой основных мероприятий по подготовке и проведению выборов Президента Республики Узбекистан.