Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, Республика Бош вазири Шавкат Мирзиёев 18 сентябрь куни Тошкент шаҳрининг бир қатор туманларида бўлди
2016-09-20 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи, Республика Бош вазири Шавкат Мирзиёев 18 сентябрь куни Тошкент шаҳрининг бир қатор туманларида бўлиб, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, аҳоли мавзелари, кўп қаватли уй-жойлар ва ижтимоий соҳа объектларини кузги-қишки мавсумга тайёрлаш ишларининг ҳолати билан бевосита танишди.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида бошланган Тошкент шаҳрини ҳар томонлама гўзал ва обод этиш, замонавий транспорт-коммуникация тармоқларини барпо қилиш, миллий меъморчилик ва шаҳарсозликнинг энг илғор тажрибалари, услуб ва янгиликларини қўллаган ҳолда, кенг кўламли қурилиш ва ободонлаштириш ишлари бугунги кунда изчил давом эттирилмоқда.
Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Чилонзор туманида бўлиб, Бунёдкор шоҳкўчаси ва Муқимий номидаги кўча чорраҳасида бунёд этиладиган, узунлиги 600 метр бўлган 6 қаторли йўлўтказгичнинг қурилиш жараёни билан яқиндан танишди.
Шунингдек, Юнусобод туманини Мирзо Улуғбек тумани билан боғлайдиган янги йўл барпо этиш, бунда Янги шаҳар кўчасини Боғишамол кўчаси билан туташтирадиган 1 минг 100 метрдан иборат янги автомобиль йўли ҳамда Бўзсув канали устида қуриладиган 510 метрли кўприк лойиҳалари бевосита жойида атрофлича муҳокама қилинди.
Ушбу объектларда қурилиш ишларини 2017 йил март ойида тўлиқ ва сифатли якунлаш юзасидан зарур чора-тадбирларни амалга ошириш тўғрисида топшириқлар берилди.
Юнусобод туманидаги бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан танишув давомида мамлакатимизнинг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг кўрсатмаларига биноан Тошкент метрополитени йўлларини замонавий йўлсозлик ва туннелсозлик технологияларини жорий этиш орқали давом эттириш ишларига алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, Юнусобод йўналишидаги 2 та бекатда қурилиш ишларини якунлаш, янги ер ости ва ер усти тезюрар метро йўналишлари қурилишини лойиҳалаштириш масалалари юзасидан тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига топшириқлар берилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти вазифасини бажарувчи Шавкат Мирзиёев Юнусобод тумани ҳокимлигида Тошкент шаҳри ва туманлари ҳокимликлари, бошқа мутасадди идоралар раҳбарлари ва фаоллари иштирокида йиғилиш ўтказди.
Йиғилишда пойтахтимиздаги кўп қаватли уйларни ҳамда ижтимоий соҳа объектларини кузги-қишки мавсумга тайёрлаш, турар жойлар йўлакларини аҳоли учун ҳар томонлама қулай тарзда таъмирлаш, ён-атрофини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, маҳалла ва мавзе ҳудудларида озодаликни таъминлаш, болалар ва спорт майдончаларини қуриш ишлари атрофлича ва танқидий таҳлил қилинди.
Шунингдек, аҳолига янада замонавий шароитлар яратиш, савдо маданиятини ошириш, савдо мажмуаларида оилалар ва болаларнинг дам олиши учун қулайликларни кенгайтириш масаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Йиғилишда Тошкент шаҳрида паспорт-виза режимига риоя қилиниши ҳамда уй-жой фондидан фойдаланиш ҳолатини ўрганиш бўйича Идоралараро комиссия аъзоларининг ҳисоботлари тингланди.
Бу борадаги ишларни тизимли равишда давом эттириш, маҳалла раислари, профилактика инспекторлари ва бошқа масъул ходимлар ҳамкорлигини мувофиқлаштириш ва янада мустаҳкамлаш зарурлиги алоҳида таъкидланди. Тегишли вазирлик ва идоралар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга олиб борилаётган ишлар самарадорлигини ошириш юзасидан аниқ топшириқ ва кўрсатмалар берилди.
Иш фаолиятида мунтазам қолоқлик ва жиддий камчиликларга йўл қўйгани учун Мирзо Улуғбек тумани ҳокими Шомансур Аҳмедов ҳамда Ички ишлар бошқармаси бошлиғи Саидакбар Пўлатов эгаллаб турган лавозимидан озод этилди. Туманнинг бир қатор мутасадди идоралари раҳбарлари – прокурор Тимур Нормуҳаммедов, давлат солиқ инспекцияси раҳбари Абдурауф Каримов жиддий огоҳлантирилди.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва туманлар раҳбарияти зиммасига қайд этилган камчиликларни бартараф этиш, кузги-қишки мавсумга ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўриш, аҳоли учун янада қулай шарт-шароитлар яратиш, бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари бўйича белгиланган дастурларни ўз вақтида ва сифатли тарзда амалга ошириш вазифаси юклатилди.

Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан, Премьер-министр республики Шавкат Мирзиёев 18 сентября посетил ряд районов города Ташкента
2016-09-20 | Политика
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан, Премьер-министр республики Шавкат Мирзиёев 18 сентября с целью ознакомления с ходом созидательной и благоустроительной работы на местах, подготовки жилых массивов, многоэтажных домов и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону посетил ряд районов города Ташкента.
Начатая под руководством Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова широкомасштабная созидательная работа по всестороннему благоустройству и модернизации города Ташкента с учетом традиций национального зодчества, передовых методов и новшеств в градостроительстве, возведению современных транспортно-коммуникационных сетей сегодня последовательно продолжается.
Шавкат Мирзиёев посетил Чиланзарский район столицы, где ознакомился с ходом строительства шестиполосного путепровода протяженностью 600 метров, возводящегося на пересечении проспекта Бунёдкор и улицы Мукими.
Также непосредственно на объектах были всесторонне обсуждены проекты возведения новой дороги, которая соединит Юнусабадский район с Мирзо-Улугбекским районом, автомобильной дороги протяженностью 1,1 тысячи метров, связывающей улицы Янги шахар и Богишамол, а также моста длиной 510 мет-ров через канал Бозсу.
Даны поручения по принятию необходимых мер для полного и качественного завершения строительных работ на этих объектах в марте 2017 года.
В ходе ознакомления с созидательной и благоустроительной работой в Юнусабадском районе особое внимание было уделено вопросу продолжения в соответствии с указаниями Первого Президента нашей страны Ислама Каримова строительства линий Ташкентского метрополитена с внедрением современных технологий в области дорожного и тоннельного строительства.
В частности, руководителям соответствующих министерств и ведомств поручено решить вопросы касательно завершения строительства 2-х станций Юнусабадской линии метро, а также проектирования строительства новых подземных и надземных скоростных линий метро.
Исполняющий обязанности Президента Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел в хокимияте Юнусабадского района собрание с участием руководителей и актива хокимиятов города Ташкента и районов столицы, других ответственных ведомств.
На собрании всесторонне и критически проанализирована проводимая работа по подготовке многоэтажных домов и объектов социальной сферы столицы к осенне-зимнему сезону, современному ремонту подъездов, благоустройству и озеленению дворов, обеспечению чистоты на территории махаллей и массивов, строительству детских и спортивных площадок.
Также рассмотрены вопросы создания еще более комфортных условий для населения, повышения культуры торговли, расширения удобств для семейного досуга в торговых комплексах.
На собрании заслушаны отчеты членов Межведомственной комиссии по изучению соблюдения паспортно-визового режима и состояния эксплуатации жилищного фонда в городе Ташкенте.
Особо отмечалась необходимость системного продолжения работ в этом направлении, координации и дальнейшего укрепления взаимодействия председателей махаллей, инспекторов профилактики и других ответственных сотрудников. Соответствующим министерствам и ведомствам, правоохранительным органам даны конкретные поручения и указания по повышению эффективности проводимой работы.
За систематическое отставание и серьезные недостатки в работе от занимаемых должностей освобождены хоким Мирзо-Улугбекского района Шомансур Ахмедов и начальник управления внутренних дел этого района Саидакбар Пулатов. Серьезно предупреждены руководители ряда ответственных ведомств района – прокурор Тимур Нормухаммедов, руководитель государственной налоговой инспекции Абдурауф Каримов.
Руководству хокимиятов города Ташкента и районов поручено устранить выявленные недостатки, провести всесторонне тщательную подготовку к осенне-зимнему сезону, создать еще более благоприятные условия для населения, обеспечить своевременное и качественное выполнение программ по строительству и благоустройству.