“АКТ саммити – 2016”: замонавий технологиялар самарадорлиги йўлида
Пойтахтимизда “АКТ саммити – 2016” бўлиб ўтди. Унда мамлакатимизда мазкур соҳани ривожлантиришнинг бугунги ҳолати ва соҳа олдида турган стратегик вазифалар муҳокама қилинди.
Саммитда давлат бошқаруви органлари мутасадди ходимлари, халқаро экспертлар ва таҳлилчилар, мамлакатимиз ва хорижий ахборот-технологиялари компанияларининг вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари А.Файзуллаев ва бошқалар ахборот-коммуникация тенологияларини янада ривожлантириш ҳамда улардан фойдаланишни кенгайтириш юртимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг устувор йўналишларидан бири эканини таъкидлади. Истиқлол йилларида мамлакатимизнинг Биринчи Президенти Ислом Каримов раҳнамолигида ишлаб чиқилган дастурий ҳужжатлар мазкур соҳани такомиллаштиришда муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.
– Ахборот-коммуникация технологияларини Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида жорий қилиш, аввало, фуқароларга қулайлик яратиш, аҳоли фаровонлигини юксалтириш, давлат органлари фаолиятининг очиқ ва ошкоралигини таъминлашга йўналтирилган, – дейди БМТнинг мамлакатимиздаги доимий мувофиқлаштирувчиси, БМТ Тараққиёт дастурининг доимий вакили Стефан Приснер. – Ўзбекистоннинг халқаро рейтингларда эгаллаб турган ўрни юксалиб бораётгани ҳам бу борадаги ишлар самарадорлигини ифодалайди. Масалан, БМТнинг “электрон ҳукумат” тизимини ривожлантириш даражаси бўйича шарҳида Ўзбекистон 20 поғонага кўтарилиб, 193 давлат орасида 80-ўринни эгаллади. Иккинчи асосий кўрсаткич – электрон иштирок позицияси бўйича мамлакатингиз 24 поғонага кўтарилиб, 47-ўринни эгаллади.
Тадбирда ҳозирги кунда Ўзбекистон дунёда “электрон ҳукумат” тизимини изчил ривожлантираётган ўн мамлакат қаторига қўшилгани таъкидланди. Самарали ахборот-коммуникация технологиялари инфратузилмасини, хусусан, ахборот тизимлари ва маълумотлар базалари мажмуаларини яратиш соҳани янада такомиллаштиришда муҳим ўрин тутмоқда. Айни пайтда қатор ана шундай мажмуалар фойдаланишга топширилди. Магистрал, ҳудудий ва станциялараро алоқа турлари оптик-толали линиялар орқали таъминланмоқда. Маълумотлар узатиш магистрал тармоғининг модернизация қилиниши ахборотнинг халқаро йўналиш бўйича ўтиш тезлигини 10, вилоят марказларигача 4 ва туман марказларигача 10 баробар ошириш имконини берди.
Саммитда ахборот хавфсизлигини таъминлаш масалалари кўриб чиқилиб, ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида бизнес юритиш истиқболлари, рақамли технологияларни ривожлантириш бўйича жаҳонда кузатилаётган тенденциялар муҳокама этилди.
– Саммитда учинчи маротаба иштирок этаяпман, – дейди Хитой Халқ Республикасининг “Huawei Technologies Co.Ltd” компанияси бизнес консалтинги ва тармоқларни ривожлантириш президенти Пол Сканлан. – Ушбу тадбир Ўзбекистонда ахборот-коммуникация технологияларининг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари, соҳани янада ривожлантиришнинг долзарб вазифалари ва тенденциялари билан батафсил танишиш имконини беради.
Саммитда ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантиришнинг долзарб масалалари, янги алоқалар ўрнатиш ва ишбилармонлик муносабатларини йўлга қўйиш бўйича фикр алмашилди.

«ИКТ-саммит-2016»: курс на дальнейшую цифровизацию общества
В Ташкенте состоялся «ИКТ-саммит-2016», на котором были обсуждены состояние развития сферы информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане и стоящие перед ней стратегические задачи.
В саммите приняли участие руководители государственных органов управления, международные эксперты и аналитики, представители отечественных и международных IT-компаний.
Первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан А.Файзуллаев и другие отметили, что вопрос дальнейшего развития и расширения использования ИКТ является одним из приоритетных направлений социально-экономических реформ в нашей стране. Разработанные в различные годы под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова программные документы придали мощный импульс совершенствованию этой сферы.
- Повсеместное внедрение ИКТ в Узбекистане ориентировано, прежде всего, на создание удобств для граждан, повышение качества жизни населения, обеспечение открытости и транспарентности деятельности государственных органов, - говорит постоянный координатор ООН и постоянный представитель ПРООН в нашей стране Стефан Приснер.
- Эффективность проводимой работы подтверждается улучшающимися позициями Узбекистана в международных рейтингах. Например, в Обзоре ООН по уровню развития системы «электронное правительство» Узбекистан поднялся на 20 позиций и занял 80-е место среди 193 государств. По второму основному показателю – индексу электронного участия позиции страны улучшены на 24 пункта, она занимает 47-е место.
Как подчеркивалось на мероприятии, в настоящее время Узбекистан входит в десятку стран мира, динамично улучшивших систему «электронное правительство». Важную роль в дальнейшем ее совершенствовании играет создание эффективной ИКТ-инфраструктуры, в частности, комплексов информационных систем и баз данных. В настоящее время ряд таких комплексов введен в эксплуатацию. Магистральные, зональные и межстанционные виды связи обеспечиваются по волоконно-оптическим линиям. Модернизация магистральной сети передачи данных обеспечила рост скорости прохождения информации по международному направлению – в 10 раз, до областных центров – в 4 раза, райцентров – в 10 раз.
На саммите были рассмотрены также вопросы обеспечения информационной безопасности, обсуждены перспективы ведения бизнеса в сфере ИКТ, мировые тенденции в области развития цифровых технологий.
- Я участвую в саммите по информационно-коммуникационным технологиям третий год подряд, - говорит президент по консалтингу бизнеса и развитию сетей компании «Huawei Technologies Co. Ltd.» (КНР) Пол Сканлан. - Он дает возможность подробно ознакомиться с состоянием и перспективами развития сферы ИКТ в Узбекистане, а также глобальными задачами и тенденциями развития сферы.
На саммите состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам развития ИКТ, налаживания новых контактов и деловых отношений.