Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов вафоти муносабати билан Хоразм вилоятининг Ҳазорасп туманида ҳам мотам маросимлари ўтказилмоқда.
Туманнинг барча маҳаллаларида бўлиб ўтаётган хотира тадбирларида давлат ва жамоат ташкилотлари, кенг жамоатчилик вакиллари, нуронийлар ва ёшлар Президентимиз портрети пойига гуллар қўйиб, хотирасига таъзим бажо келтирмоқда.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бўлгани каби мустақиллик йилларида Ҳазорасп туманида ҳам улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Туб таркибий ўзгариш ва янгиланишлар натижасида туман замонавий қиёфа касб этиб, ишлаб чиқариш корхоналари, илм-фан, маданият, санъат ва спорт кошоналари барпо этилди, аҳоли фаровонлиги юксалди.
Туман ҳудудида жойлашган Хоразм шакар заводи, Питнак шаҳридаги автомобиль заводи нафақат юртимиз, балки Марказий Осиё минтақасидаги йирик саноат корхоналаридан биридир. “GM-Uzbekistan” акциядорлик жамияти Хоразм филиали, “Хоразм автомобиль ишлаб чиқариш бирлашмаси” масъулияти чекланган жамияти қошида ташкил этилган 10 янги корхонада автомобиллар учун ўрта ва майда турдаги деталлар ишлаб чиқарилаётир.
– Муҳтарам Юртбошимизнинг эл-юрт фаровонлиги йўлида қилган ишларини ҳеч қачон унутмаймиз, – дейди меҳнат фахрийси Ёқуббой Қутлимуродов. – Ҳазорасп тумани Питнак шаҳрида бунёд этилган улкан корхонада “Damas”, “Orlando” ва “Labo” каби замонавий автомобилларни ўзимизнинг ёшлар жаҳон стандартлари асосида ишлаб чиқармоқда. Буларнинг бари Биринчи Президентимиз Ислом Каримов номи билан боғлиқ.
Таълим муассасалари ва корхоналарда ўтказилаётган тадбирларда туман аҳолиси халқимиз учун азиз ва қадрли бўлган Юртбошимиз раҳнамолигида асрларга татигулик ишлар амалга оширилгани, одамларнинг ҳаётга муносабати ўзгариб, онгу тафаккури ва турмушида кескин юксалишлар рўй берганини таъкидлаётир.
– Бу жудолик халқимиз учун оғир йўқотиш бўлди. Президентимиз Ислом Каримовнинг вафотидан айниқса, биз, ёшлар чуқур қайғудамиз, – дейди “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати туман кенгаши фаоли Зилола Зарипова. – Энг улуғ, энг азиз байрамимизни бу йил ҳам интиқлик билан кутдик. Чунки айни шу байрам тантаналарида сўзлайдиган нутқида Президентимиз биз, ёшларга алоҳида мурожаат қилиб, мудом фидойи бўлиб яшашга, маррани баланд олишга ундар эдилар. Биз учун барча шароит ва имкониятларни яратиб берган Президентимиз ишончига муносиб бўлиш ва у киши истаганидек, Ўзбекистонимизнинг энг ривожланган давлатлар қаторидан ўрин олиши йўлида куч-ғайрат ва имкониятимизни аямаймиз.

Жизнь, посвященная народу и стране
В связи с кончиной Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова и в Хазараспском районе Хорезмской области проводятся траурные мероприятия.
На проводимых во всех махаллях траурных мероприятиях представители государственных и общественных организаций, широкой общественности, ветераны и молодежь возлагают цветы к портрету Президента страны и отдают дань уважения его памяти.
Как и по всей стране, в Хазараспском районе в годы независимости проведена масштабная созидательная работа. В результате структурных преобразований и обновления район приобрел современный облик, здесь построены производственные предприятия, учреждения науки, культуры, искусства, спортивные комплексы, вырос уровень жизни населения.
Действующие на территории района Хорезмский завод по производству сахара, автомобильный завод в городе Питнаке – это крупнейшие промышленные предприятия. В Хорезмском филиале акционерного общества “GM-Uzbekistan”, на 10 новых предприятиях, организованных при ООО “Хоразм автомобиль ишлаб чикариш бирлашмаси”, производят детали для автомобилей.
– Мы никогда не забудем добрые дела уважаемого главы нашего государства во имя повышения благосостояния страны и народа, – говорит ветеран труда Ёкуббой Кутлимуродов. – На построенныхбольших предприятиях наша молодежь на основе мировых стандартов производит современные автомобили “Damas”, “Orlando” и “Labo”. Все это связано с именем Первого Президента страны.
На мероприятих в образовательных учреждениях и на предприятиях отмечается, что под руководством Ислама Каримова была осуществлена равная столетиям работа, изменились отношение людей к жизни, их сознание и мышление.
– Это – огромная утрата для всего нашего народа. Особенно молодежь глубоко скорбит по поводу кончины Президента Ислама Каримова, – говорит активист районного совета общественного движения молодежи “Камолот” Зилола Зарипова. – Президент страны всегда обращался к молодежи, призывал к самоотверженности и достижению самых высоких рубежей. Мы приложим все силы, чтобы быть достойными доверия нашего первого Президента, создавшего для молодежи все условия и возможности.