Жорий йилда Фарғона вилоятида 27 спорт иншооти барпо этилди
Ўзбекистон Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси томонидан Фарғона вилоятида жорий йилнинг ўтган даврида 27 спорт иншооти ва 1 болалар мусиқа ва санъат мактаби барпо этилди.
Мамлакатимизда болалар спортини ривожлантириш, унинг оммавийлигини таъминлашга қаратилаётган эътибор фарзандларимизнинг соғлом ва баркамол улғайиши, уларда Ватанга муҳаббат, истиқлол ғояларига садоқат ва миллий ғурур туйғуларини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
2003-2015 йилларда Ўзбекистон Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси томонидан вилоятда 160 спорт иншооти ҳамда 28 болалар мусиқа ва санъат мактаби барпо этилди, мавжудлари тубдан реконструкция қилинди. Бу мақсадлар учун 120 миллиард сўмдан ортиқ маблағ сарфланди.
– Вилоятда манзилли дастур асосида спорт иншоотлари бунёд этишда маҳаллий шароит, ҳудуд ёшларининг қизиқиш ва имкониятлари ҳисобга олинаётгани оммавий спорт турлари ривожланиши, спорт мусобақалари кўлами кенгайишида муҳим аҳамият касб этмоқда, – дейди Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси Фарғона вилояти филиали директори Ғ.Мамажонов. – Натижада халқаро мусобақаларда улкан марраларни забт этаётган спортчи ёшларимиз сафи тобора кенгаймоқда.
Таълим масканларида ўқувчиларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, спорт билан мунтазам шуғулланиши учун барча шароит яратиш ҳамда уларни турли спорт мусобақаларига жалб қилишга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Учкўприк туманидаги 14-умумтаълим мактабида замонавий спорт мажмуаси қад ростлаб, ўқувчи-ёшлар ихтиёрига топширилди.
– Барча қулайликларга эга бўлган янги зал 37 хил замонавий спорт жиҳозлари билан таъминланди, – дейди мактаб директори Одинахон Рўзиматова. – Бу ерда ювиниш, тиббиёт, мураббийлар хоналари мавжуд. Янги иншоотнинг бунёд этилиши мактабимизда фаолият кўрсатаётган спорт тўгараклари қаторида бадиий гимнастика, каратэ, бокс машғулотларини йўлга қўйиш имконини беради.

27 sport facilities built in Farghona Region this year
The Uzbekistan Children’s Sport Development Foundation has built 27 sports facilities and 1 children’s school of music and art in Farghona Region, in the east of the country, so far this year.
Attention being paid in the country to developing children’s sport and to ensuring its popularization serves for children’s healthy and harmonious development and for the strengthening of their feelings of love for the Motherland, devotion to ideas of independence and national pride.
In 2003-20015 the Uzbekistan Children’s Sport Development Foundation built 160 sport facilities and 28 children’s schools of music and art in the region. Existing facilities were reconstructed completely. More than 120 billion soms of funds were allocated for these purposes.
“In building sport facilities in the region on the basis of a specific programme, local conditions and local youths’ interests and opportunities are taken into account, which is of important significance to the development of popular sports and to the expansion of the scope for sports competitions. As a result, the ranks of our young sportsmen achieving great results in international competitions are growing,” says Gh.Mamajonov, director of the Farghona Regional branch of the Children’s Sport Development Foundation.
Special attention is being paid at educational establishments to organizing the meaningful use of pupils’ free time, creating all the necessary conditions for regularly engaging in sport and attracting them to various sports competitions. At general education school No 14 in Uchkoprik District, a modern sport facility has been built and has been handed over to young students.
“This new gym, which has all the necessary conveniences, has been provided with 37 types of modern sport equipment,” says Odinakhon Rozmatova, headmaster of the school.