Давлат солиқ хизматининг тўрт юздан зиёд ходимига эсдалик нишонлари топширилди
Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитасида мамлакатимиз мустақиллигининг 25 йиллик байрамига бағишланган тантанали йиғилиш бўлиб ўтди. Унда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, соҳа ходимлари иштирок этди.
Давлат солиқ қўмитаси раиси Б.Парпиев ва бошқалар мустақиллик йилларида Президентимиз раҳнамолигида улкан ютуқларга эришилганини алоҳида таъкидлади. Жамиятни демократик янгилаш, ижтимоий, маънавий-маърифий юксалиш, юртимизнинг иқтисодий қудратини такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирлар унинг халқаро майдондаги нуфузини йилдан-йилга оширмоқда.
Мамлакатимизнинг қудрати ва иқтисодий салоҳияти тобора ортиб, ялпи ички маҳсулотимизнинг ўсиш суръатлари охирги 11 йил давомида жаҳондаги саноқли давлатлар қаторида 8 фоиздан ошиқ бўлиб келаётир. Бу аҳолининг ҳаёт даражаси ва сифати юксалишига ўз ижобий таъсирини кўрстмоқда.
Оқилона солиқ сиёсати натижасида солиқ юки ялпи ички маҳсулотга нисбатан 1995 йилдаги 41 фоиздан икки мартадан ортиқ камайиб, 2015 йилда 20 фоизни ташкил этди. Юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи ставкаси 2005 йилда 15 фоизни ташкил этган бўлса, 2016 йилда 7,5 фоиз қилиб белгиланди ёки икки бараварга камайди.
Тантанали йиғилишда ўз бурчини сидқидилдан бажараётган ва соҳа ривожига муносиб ҳисса қўшиб келаётган солиқ хизмати ходимлари меҳнати давлатимиз томонидан муносиб баҳоланиб келинаётганлиги айтиб ўтилди. Ана шундай ходимларнинг тўрт юздан ортиғига давлатимиз раҳбарининг жорий йил 1 июлдаги фармонига биноан таъсис этилган “Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил” эсдалик нишонлари топширилди.

Служение во имя развития и благополучия
В Государственном налоговом комитете Республики Узбекистан состоялось торжественное собрание, посвященное 25-летию независимости нашей страны. В нем приняли участие представители государственных и общественных организаций, работники сферы.
Председатель Государственного налогового комитета Б.Парпиев и другие особо отметили, что в годы независимости под руководством Президента нашей страны достигнуты колоссальные успехи. Проводимая работа по демократическому обновлению общества, развитию социальной, духовно-просветительской сфер, экономической мощи нашей страны с каждым годом повышают ее авторитет на международной арене.
Возрастает экономический потенциал нашей страны, за последние 11 лет годовые темпы роста валового внутреннего продукта – среди немногих государств мира – сохраняются на уровне не ниже 8 процентов. Благодаря этому неуклонно повышаются уровень и качество жизни народа.
В результате глубоко продуманной налоговой политики налоговая нагрузка в отношении к ВВП была снижена более чем в 2 раза – с 41 процента в 1995 году до 20 процентов в 2015 году. Если в 2005 году ставка налога на прибыль с юридических лиц составляла 15 процентов, то в 2016 году – 7,5 процента, то есть меньше в 2 раза.
На торжественном собрании отмечалось, что труд сотрудников налоговой службы, самоотверженно выполняющих свой долг и вносящих весомый вклад в развитие сферы, достойно стимулируется государством. Более 400 сотрудникам комитета был вручен памятный знак "Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил", учрежденный Указом главы государства от 1 июля текущего года.