Мустақиллик ва эзгулик монументига гул қўйилди
Халқимиз Ватанимиз мустақиллигининг йигирма беш йиллигини катта кўтаринкилик билан байрам қилмоқда. Бу буюк сана юртдошларимиз қалбига бемисл фахр-ифтихор, сурур бағишламоқда. Жорий йилда энг улуғ, энг азиз айёмимиз мамлакатимиз бўйлаб «Гўзал ва бетакроримсан, муқаддас Ватаним, жоним сенга фидо, Ўзбекистоним!» деган эзгу ғоя асосида нишонланмоқда.
Ватанимиз мустақиллигининг йигирма беш йиллиги муносабати билан 31 август куни ҳурриятимиз, порлоқ истиқболимиз ва эзгу мақсадларимиз рамзи бўлган Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига тантанали равишда гул қўйиш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти девони, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, вазирлик ва идоралар номидан ҳарбий оркестр садолари остида Мустақиллик ва эзгулик монументи пойига гулчамбарлар қўйилди.
Мустақиллик, тинчлик ва тараққиёт. Бу улуғ тушунчалар доимо ёнма-ёндир. Халқимизнинг тарихий ютуғи – Ватанимиз мустақиллигининг йигирма беш йиллиги кенг нишонланаётган шу кунларда бу ҳақиқат яна бир бор ўз ифодасини топмоқда.
Президентимиз раҳнамолигида Мустақиллик майдонида улкан қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилиб, у яхлит меъморий ансамбль, ноёб мажмуа кўринишини олди. Бу ерда олиб борилган бунёдкорлик ишлари бош майдонимизнинг нафақат манзарасини, балки мазмун-моҳиятини ҳам тубдан ўзгартириб юборди.
Бугун Мустақиллик майдонининг кўрку таровати ҳар қандай кишини ҳайратга солади. Бу ердаги доимо яшнаб турувчи дарахтлару турфа гуллар кўзни қувонтиради. Майин шабададан дарахтлар, ям-яшил майсалар оҳиста тебранади. Кундузлари қуёш нурида, тунлари нурафшон чироқлар шуъласида жилоланувчи фавворалар майдон ҳавосини мўътадил сақлайди. Бу ерга келган одам ажиб сокинликни, унинг замиридаги тинчлик ва осойишталикни янада теран ҳис этади.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан 2005 йил 28 декабрда Мустақиллик монументи олдида Бахтиёр она сиймоси акс этган муаззам ҳайкал қад ростлади. Бугунги тинч, осуда ҳаётимиз, порлоқ келажакка бўлган мустаҳкам ишончимиз ифодаланган, фарзандини бағрига босиб, унга термулиб турган Бахтиёр она сиймосида ҳар биримиз ўз онамизни, беғубор болалигимизни, баркамол авлодимизни кўргандек бўламиз. Мазкур мажмуа эркин демократик давлат, инсон манфаати ва ҳуқуқлари ҳар нарсадан устун турадиган фуқаролик жамияти барпо этилаётган мамлакатимизда аёл зотига бўлган чексиз ҳурмат-эҳтиром ифодасидир.
– Ҳар гал Мустақиллик майдонига келганимизда қалбимизда ўзгача туйғулар жўш уради, – дейди “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати Тошкент шаҳар кенгаши раиси Акмал Жумабоев. – Давлатимиз раҳбари томонидан ёшларга қаратилаётган эътибор туфайли қўлга киритаётган ютуқ ва марраларимиз билан ҳар қанча фахрлансак арзийди. Бугун юртимиздаги ҳар бир ёш қалбида Ватан келажаги учун масъуллик, Ватан равнақига муносиб улуш қўшишдек эзгу ният мужассам.
Ютуқларимиз кўпайгани сари халқимизнинг фаровонлиги, турмуш маданияти ва салоҳияти ҳам юксалиб бораверади. Юксак маънавият ва салоҳиятга эга халқ янги-янги марраларни қўлга киритишга қодир. Мустақиллик йилларида халқимизнинг онгу тафаккури бутунлай ўзгарди. Бугун халқимиз замонавий, юксак даражадаги шарт-шароитларда ҳаёт кечиришга ўрганди. Буларнинг барчаси истиқлол йилларида олдимизга қўйган улуғ мақсадларга эришаётганимиз, биз ҳеч кимдан кам эмаслигимизнинг амалдаги ифодасидир.
Замонлар ўтади, мамлакатимизда янги-янги авлодлар дунёга келади. Аждодларимизнинг, халқимизнинг асрий орзу-умидларини рўёбга чиқарган, эркин ва обод Ватан барпо этиш йўлида қанот бўлиб, беқиёс имконият ва истиқболларни очиб берган бу кун юртимиз тарихида мангу буюк сана бўлиб қолади.

Возложение цветов к монументу Независимости и гуманизма
Народ Узбекистана с высоким настроем и особой гордостью празднует 25-летие независимости Родины. В нынешнем году самый великий, самый дорогой праздник отмечается по всей стране под девизом "Жизнь моя, судьба моя – родной мой, неповторимый Узбекистан!".
В Ташкенте 31 августа в честь 25-летия независимости нашей Родины состоялась торжественная церемония возложения цветов к подножию монумента Независимости и гуманизма, являющегося символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
Под звуки военного оркестра были возложены цветы к подножию монумента от имени Аппарата Президента Республики Узбекистан, Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерств и ведомств.
Независимость, мир, развитие – эти великие понятия всегда взаимосвязаны. Эта истина еще раз подтверждается в эти дни, когда широко празднуется 25-летие независимости Узбекистана, которая стала исторической победой нашего народа.
В результате осуществленной под руководством Президента Ислама Каримова широкомасштабной работы по строительству и благоустройству площадь Мустакиллик представляет собой единый архитектурный ансамбль, что изменило не только ее внешний вид, но и значение.
Сегодня великолепие площади Мустакиллик восхищает. Радуют глаз многочисленные цветники и зеленые зоны. Днем и ночью, под лучами солнца и в свете ярких фонарей переливаются струи фонтанов. Все это создает на площади атмосферу высокого настроя, и каждый приходящий сюда еще глубже осознает, насколько важны для человека и страны в целом мир и спокойствие.
По инициативе главы нашего государства 28 декабря 2005 года рядом с монументом Независимости и гуманизма был установлен величественный памятник Счастливой матери. Образ Счастливой матери, нежно прижимающей к груди ребенка и с любовью смотрящей на него, олицетворяет для нас наших матерей, счастливое, беззаботное детство и гармонично развитое поколение. Этот памятник является воплощением безграничного уважения к женщине в нашей стране, где сформировано демократическое правовое государство и свободное гражданское общество, а приоритетом являются интересы и права человека.
– Каждый раз, приходя на площадь Мустакиллик, испытываешь особое волнение, – говорит председатель Ташкентского городского совета общественного движения молодежи «Камолот» Акмал Жумабоев. – Мы можем по праву гордиться успехами и рубежами, достигаемыми благодаря вниманию, уделяемому главой нашего государства молодому поколению. Молодежь Узбекистана живет с чувством сопричастности и ответственности за будущее Родины, благородным стремлением внести достойный вклад в ее дальнейшее развитие и процветание.
Чем больших успехов мы достигаем, тем лучше становится наша жизнь, выше уровень культуры и потенциал нашего народа. А народ, который обладает высокой культурой и потенциалом, способен достигать более высоких рубежей. За годы независимости сознание и мышление нашего народа изменились коренным образом. Сегодня наш народ живет благополучной мирной жизнью, находится на высоком уровне развития. Все это является практическим воплощением той жизненной цели, которую мы поставили перед собой в годы независимости – мы никому никогда и ни в чем не уступали, не уступаем и не уступим.
Пройдут года, сменятся поколения. День независимости, олицетворяющий воплощение вековой мечты наших предков, свободу и процветание нашей Родины, наши безграничные возможности и перспективы, навсегда останется в истории Узбекистана как самая великая дата.