Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида мамлакатимизга ташриф буюрган Вьетнам Миллий мажлисининг Фан, технологиялар ва атроф-муҳит масалалари қўмитасининг раиси Фан Суан Зунг раҳбарлигидаги делегация аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон билан Вьетнам ўртасида савдо-иқтисодий, маданий ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш учун улкан имкониятлар мавжудлиги таъкидланди.
Икки мамлакат ўртасида парламентлараро алоқалар мустаҳкамланиб бормоқда. Демократик ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг ҳуқуқий асосларини ўрганишга қаратилган учрашувлар ўтказилмоқда ҳамда парламент делегациялари ташрифлари амалга оширилмоқда.
Учрашувда томонлар парламентлараро алоқаларнинг бугунги ҳолати ҳамда истиқболларини, уни янада ривожлантириш бўйича тадбирлар ташкил этиш, қонун ижодкорлиги бўйича тажриба алмашиш масалаларини муҳокама қилдилар.
– Мен 1990-йиллар бошида Ўзбекистонда таълим олганман, – деди Фан Суан Зунг. – Ўтган йиллар мобайнида мамлакатингиз таниб бўлмас даражада ўзгариб кетибди. Барча соҳалардаги ривожланиш, улкан бунёдкорлик ишлари яққол кўзга ташланиб турибди. Ўзбекистонда демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш бўйича ҳам изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Парламентаризм соҳасида бир-биримиздан ўрганадиган жиҳатларимиз кўп. Ушбу учрашув бу борадаги алоқаларни янада кенгайтиришга хизмат қилади. Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон халқини яқинлашиб келаётган Мустақиллик байрами билан табриклайман.
Вьетнам делегацияси аъзолари мамлакатимиз Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, унинг қўмиталари ва фракциялари фаолияти билан таништирилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида бўлган учрашувда икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, фан, таълим, маданият ва туризм соҳаларидаги алоқаларни ривожлантириш, ўзаро тажриба алмашувини фаоллаштиришга оид масалалар муҳокама қилинди.
Вьетнам парламенти делегацияси Ўзбекистон билан парламентаризм, таълим, туризм ва бошқа соҳалардаги алоқаларни ривожлантиришдан манфаатдор эканини қайд этди.

В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча с членами делегации Национального собрания Вьетнама во главе с председателем комитета по науке, технологиям и окружающей среде Фан Суан Зунгом.
На встрече отмечалось, что Узбекистан и Вьетнам имеют огромные возможности для развития сотрудничества в торгово-экономической, культурной и других сферах.
Укрепляются межпарламентские связи между двумя странами. Проводятся встречи, направленные на изучение правовых основ демократических и социально-экономических реформ, ведется обмен визитами парламентских делегаций.
На встрече были обсуждены сегодняшнее состояние и перспективы развития межпарламентских связей, обмена опытом по законотворческой деятельности.
– В начале 1990-х годов я учился в Узбекистане, – говорит Фан Суан Зунг. – За прошедшее время ваша страна изменилась до неузнаваемости. Во всех сферах наблюдаются развитие, огромная созидательная работа. В Узбекистане осуществляется последовательная работа и по углублению демократических реформ и развитию гражданского общества. В сфере парламентаризма у наших стран есть много вопросов и опыта для взаимного изучения. Нынешняя встреча послужит дальнейшему обогащению связей в данном направлении. Пользуясь случаем, поздравляю народ Узбекистана с приближающимся Днем независимости.
Члены делегации Вьетнама ознакомились с деятельностью Законодательной палаты Олий Мажлиса нашей страны, ее комитетов и фракций.
На состоявшейся в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан встрече были обсуждены вопросы укрепления правовых основ сотрудничества двух стран, развития связей в сфере науки, образования, культуры и туризма, активизации обмена опытом.
Члены делегации Национального собрания Вьетнама отметили, что заинтересованы в развитии с Узбекистаном связей в сфере парламентаризма, образования, туризма и других областях.