Ўзбек Миллий академик драма театрида Тошкент шаҳар касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши томонидан Ватанимиз мустақиллигининг 25 йиллигига бағишланган тадбир ташкил этилди.
Тошкент шаҳар касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси кенгаши раиси ўринбосари Д.Аҳмедов, Ўзбек Миллий академик драма театри директори Ф.Маъсудов ва бошқалар инсон қадр-қимматини улуғлаш, ҳақ-ҳуқуқларини таъминлаш, ҳар бир ёшга меҳр ва ғамхўрлик кўрсатиш Президентимизнинг доимий эътиборида эканини таъкидлади.
Мамлакатимизда аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишнинг қонуний асоси, аниқ меxанизмлари ишлаб чиқилган. Жумладан, имконияти чекланган ёшларнинг малакали таълим-тарбия олиши, истеъдодини рўёбга чиқариши, фойдали меҳнат билан шуғулланиши учун барча шароит яратилган.
Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси кенгаши томонидан ўтказилаётган “Касаба уюшмалари – болаларга!”, “Ҳар ким меҳр-эътибор оғушида”, “Касаба уюшмалари – фахрийларга!”, “Ватан ўз ватанпарварларини хотирлайди”, “Касаба уюшмалари – ҳарбийларга!”, “Ҳеч ким меҳр-эътибордан четда қолмасин” акциялари аҳолини моддий ва маънавий қўллаб-қувватлашда муҳим аҳамият касб этмоқда.
“Касаба уюшмалари – талабаларга!” акцияси юксак интеллектуал салоҳиятли, чуқур билим ва дунёқарашга эга, мамлакат тақдири ва келажаги учун масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир ёшларни ҳар томонлама рағбатлантиришга қаратилган тадбирлардан биридир.
Тадбирда ушбу акция доирасида олий ва ўрта махсус таълим муассасаларида таҳсил олаётган кўзи ожиз талабалар, иқтидорли талаба-қизларга касаба уюшмасининг стипендиялари топширилди.
– Касаба уюшмалари стипендиантига айланганимдан хурсандман, – дейди Абу Райҳон Беруний номидаги Тошкент давлат техника университети талабаси Сурайё Ҳасанова. – Президентимиз раҳнамолигида мамлакатимизда ёш авлод манфаатлари ва аҳолининг барча қатламини ижтимоий ҳимоя қилиш йўлида куч ҳам, маблағ ҳам аялмайди. Буни ҳар биримиз ўз ҳаётимиз мисолида кўриб, билиб турамиз. Ана шу эътибор ва ғамхўрликка муносиб бўлиш, бор куч ва иқтидоримиз билан Ватанимиз тараққиёти, халқимиз фаровонлигига ҳисса қўшиб яшаш барчамизнинг муқаддас бурчимиздир.
Тадбирнинг маданий-маърифий қисми Фурқат номидаги маданият ва истироҳат боғида давом этди. Бу ерда “Касаба уюшмалари – хотин-қизларга!” акцияси доирасида кам таъминланган оилалар аъзоларига электр-маиший техника жиҳозлари, касаба уюшмалари тизимидаги санаторияларда саломатликларини тиклаш учун бепул йўлланмалар берилди.

Забота и внимание – всем гражданам
В Узбекском Национальном академическом драматическом театре Ташкентским городским советом объединения профсоюзов проведено духовно-просветительское мероприятие, посвященное 25-летию независимости нашей Родины и вобравшее в себя главную идею "Жизнь моя, судьба моя – родной мой, неповторимый Узбекистан!".
Заместитель председателя Ташкентского городского совета объединения профсоюзов Д.Ахмедов, директор Узбекского Национального академического драматического театра Ф.Маъсудов и другие отметили, что Президент нашей страны уделяет постоянное внимание возвышение чести и достоинств человека, обеспечению прав, проявлению милосердия и заботы о каждом человеке.
В Узбекистане разработана правовая основа, четкий механизм социальной защиты населения. В частности, созданы все условия для получения молодежью квалифицированного образования и воспитания, выявления ее таланта, занятия полезным трудом.
Проводимые Советом Федерации профсоюзов Узбекистана акции "Профсоюзы – детям!", "Окружить каждого вниманием и заботой", "Профсоюзы – ветеранам", "Родина почитает своих патриотов", "Профсоюзы – военнослужащим!", "Никто не останется без заботы и внимания" имеют важное значение в материальной и духовной поддержке населения.
Акция "Профсоюзы – студентам!" является одним из мероприятий, направленных на всестороннее стимулирование молодежи с высоким интеллектуальным потенциалом, имеющей глубокие знания и мировоззрение, достойной взять на себя ответственность за судьбу и будущее страны.
На мероприятии в рамках данной акции слабовидящим студентам, обучающимся в высших и средних специальных образовательных учреждениях, талантливым студенткам были вручены стипендии профсоюзов.
– Рада, что стала стипендианткой профсоюзов, – говорит студентка Ташкентского государственного технического университета имени Абу Райхана Беруни Сурайё Хасанова. – Под руководством Президента Ислама Каримова в нашем государстве все силы и средства направлены на социальную защиту интересов всех слоев населения, в частности, молодежи. Каждый из нас знает об этом на своем опыте. Священный долг каждого из нас – быть достойными такого внимания и заботы, всеми силами и талантом вносить свой достойный вклад в дальнейшее развитие Родины, благополучие народа.
Духовно-просветительская часть мероприятия продолжилась в парке культуры и отдыха имени Фурката, где в рамках акции "Профсоюзы – женщинам!" членам малообеспеченных семей были вручены электробытовая техника, бесплатные путевки в санатории в системе профсоюзов для восстановления здоровья.