Жорий йилнинг олти ойида Қорақалпоғистон республикасидаги 513 фермер хўжалигида қўшимча тармоқлар ташкил этилди
2016-08-19 | Иқтисодиёт
Нукусда “Фермерлик ҳаракати – қишлоқларимизнинг янада ривожланишида ҳал қилувчи ижтимоий-сиёсий куч” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси Қорақалпоғистон Республикаси кенгаши томонидан ташкил этилган тадбирда депутатлар, фермерлар, солиқ ва банк тизими ходимлари, Қорақалпоғистон Фермерлар кенгаши вакиллари, журналистлар иштирок этди.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси қўмита раиси С.Турманов ва бошқалар Президентимиз раҳнамолигида аграр соҳада амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар туфайли фермер хўжаликлари қишлоқда етакчи кучга айланаётганини таъкидлади. Ўзбекистон Республикасининг "Фермер хўжалиги тўғрисида"ги қонуни, давлатимиз раҳбарининг 2012 йил 22 октябрдаги "Ўзбекистонда фермерлик фаолиятини ташкил қилишни янада такомиллаштириш ва уни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармони бу борада мустаҳкам ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилаётир.
Жорий йилнинг ўтган даврида Қорақалпоғистон Фермерлар кенгаши томонидан фермерлар манфаати ҳимоя қилиниб, хўжалик судларига 3 миллиард 69 миллион сўмлик 130 даъво аризаси киритилган. Фермер хўжаликларининг 486 миллион сўмлик дебитор қарзлари ундирилишига кўмаклашилган.
Қорақалпоғистон Республикасида ўтган йили 1 минг 759 фермер хўжалиги кўп тармоқли фермер хўжалигига айлантирилиб, 9 минг 513 янги иш ўрни яратилган. Жорий йилнинг дастлабки олти ойида 513 фермер хўжалигида чорвачилик, паррандачилик, асаларичилик, балиқчилик, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш бўйича қўшимча тармоқлар ташкил этилган. Фермер хўжаликлари қошида мева-сабзавот, гўшт, балиқ маҳсулотларини қайта ишлашга ихтисослашган замонавий корхоналар ташкил этилаётгани қишлоқ жойларда кўплаб янги иш ўринлари яратиш имконини бераётир.
– Истиқлолнинг дастлабки йилларидаги фермер билан бугунги фермерни таққослаб бўлмайди, – дейди Нукус туманидаги "Дами ота" фермер хўжалиги раҳбари Ўрозбой Тўлепов. – Бугун фермер нафақат қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчи, балки иқтисодчи, ҳисобчи, мироб, тадбиркор, керак бўлса, ҳуқуқшунос ҳамдир.
Тадбирда Президентимизнинг жорий йил 12 апрелдаги "Мева-сабзавот, картошка ва полиз маҳсулотларини харид қилиш ва улардан фойдаланиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорида белгиланган вазифалар ижроси, озиқ-овқат маҳсулотлари етиштиришни янада кўпайтириш, фермер хўжаликларининг иқтисодий барқарорлигини таъминлаш каби масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Фермер – сельский собственник
В Нукусе прошел "круглый стол" на тему "Фермерское движение – решающая общественно-политическая сила в дальнейшем развитии села".
В мероприятии, организованном Каракалпакским советом Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана, приняли участие депутаты, фермеры, работники налоговых ведомств и банковских учреждений, представители Совета фермеров Каракалпакстана и журналисты.
Председатель Комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан С.Турманов и другие отметили, что благодаря осуществляемым под руководством Президента нашей страны последовательным реформам в аграрной сфере фермерские хозяйства стали решающей силой на селе. Закон Республики Узбекистан "О фермерском хозяйстве", Указ главы нашего государства "О мерах по дальнейшему совершенствованию организации деятельности и развитию фермерства в Узбекистане" от 22 октября 2012 года служат важной правовой основой сферы.
За минувший период текущего года Советом фермеров Каракалпакстана для защиты интересов фермеров внесены в суды 130 исковых заявлений на 3 миллиарда 69 миллионов сумов. Фермерским хозяйствам оказано содействие во взыскании дебиторской задолженности на 486 миллионов сумов.
В прошлом году в Республике Каракалпакстан многопрофильными стали 1759 фермерских хозяйств, создано 9513 новых рабочих мест. В первой половине текущего года в 513 фермерских хозяйствах организованы дополнительные линии по животноводству, птицеводству, пчеловодству, рыбоводству, переработке сельхозпродукции. При хозяйствах открываются современные предприятия по переработке плодоовощной продукции, мяса и рыбы, что способствует созданию множества новых рабочих мест.
– Есть кардинальное различие между фермером, начинавшим деятельность в первые годы независимости, и сегодняшним фермером, – говорит руководитель фермерского хозяйства "Дами-ота" Нукусского района Урозбой Тулепов. – Современный фермер является не только производителем сельскохозяйственной продукции, но и экономистом, бухгалтером, предпринимателем, если надо – юристом.
На мероприятии были обсуждены исполнение постановления Президента страны "О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур" от 12 апреля текущего года, вопросы дальнейшего увеличения объемов заготовки продовольственной продукции, обеспечения финансовой устойчивости фермерских хозяйств.