Пухта амалиёт – бандликнинг муҳим омили
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида “Касб-ҳунар коллежлари битирувчиларининг ўқув ва ишлаб чиқариш амалиётини ташкил этиш ва уларнинг бандлигини таъминлашнинг долзарб масалалари” мавзуида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Қонунчилик палатасининг Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси томонидан ташкил этилган тадбирда вазирлик ва идоралар, банк-молия тузилмалари мутасаддилари, касб-ҳунар коллежлари раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмитаси раиси А.Шодмонов, Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази директорининг биринчи ўринбосари Х.Зикриллаев ва бошқалар Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида таълим тизимини ислоҳ этиш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар мамлакатимизда янгича фикр ва дунёқарашга эга авлодни вояга етказиш, реал иқтисодиётнинг турли жабҳалари учун зарур мутахассислар етказиб беришда устувор аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Ўқитиш тизимидаги янгиланишлар ўрта махсус, касб-ҳунар таълими тизимида ҳам яққол кўзга ташланмоқда. Ўн икки йиллик узлуксиз таълимнинг муҳим бўғини бўлган мазкур тизим ёшларга ўқув предметларидан пухта билим бериши билан бирга икки ва ундан ортиқ мутахассислик бўйича касб-ҳунар ўрганишида асосий омил бўлмоқда.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан мамлакатимизда 1500 дан ортиқ касб-ҳунар коллежи ва академик лицей барпо этилди. Ушбу билим масканлари ўз меъморий қиёфаси ва техник таъминотига кўра энг яхши олий ўқув юртларидан асло қолишмаслиги билан диққатга сазовордир. Касб-ҳунар коллежларидаги замонавий ўқув-лаборатория, компьютер ва ишлаб чиқариш асбоб-ускуналари ўқувчилар учун умумий фанлар бўйича наинки тўлиқ билимларни эгаллаш, айни вақтда ушбу ўқув юртларидаги замонавий техника ва технологияларни ўзлаштириш имконини ҳам беради.
Бугунги кунда юртимиздаги ўрта махсус, касб-ҳунар таълим масканларида бир ярим миллионга яқин ўқувчи таҳсил олмоқда. Уларга пухта билим бериш, ўқувчиларнинг давомати, фанларни ўзлаштириши, ишлаб чиқариш амалиётини муваффақиятли ўташи, коллеж битирувчиларини уч томонлама шартнома асосида ишга жойлаштириш каби долзарб масалалар юзасидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Ҳар йили умумтаълим мактаблари 9-синф ўқувчиларининг қизиқиш ва интилишлари ҳамда меҳнат бозоридаги эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда, коллежлардаги мавжуд йўналиш ва ихтисосликларга ўзгартишлар киритилаётгани корхоналарни зарур мутахассислар билан таъминлаш имконини бермоқда. Коллежларда ўқув ва ишлаб чиқариш амалиёти самарали йўлга қўйилгани ёшларнинг билим ва кўникмаси, тажрибаси ортишига хизмат қилмоқда. Корхоналар ва коллежлар ўртасида йўлга қўйилган узвий ҳамкорлик, ишлаб чиқариш амалиётининг тизимли тарзда олиб борилиши битирувчиларни келгусида ишга жойлаштиришда асосий омил бўлмоқда.
Давра суҳбатида коллежларда ўрта мутахассислар тайёрлашни янада такомиллаштириш, иш билан таъминлашда ёш мутахассисларнинг меҳнат хавфсизлиги ва ҳуқуқий ҳимоясини кучайтириш, ўқув-лаборатория ускуналари, техник жиҳозлардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, тадбиркорликни бошлаш истагидаги битирувчилар учун яратилган имконият ва имтиёзларга доир ўқув курсларини мунтазам ташкил этиш, ёшларни ишга жойлаштиришда маҳаллий ҳокимликлар, солиқ, банк-молия тузилмаларининг масъулиятини ошириш юзасидан фикр юритилди.

Эффективно решая вопросы занятости
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялся “круглый стол” на тему “Актуальные вопросы организации учебной и производственной практики выпускников профессиональных колледжей и обеспечения их занятости”.
В мероприятии, организованном Комитетом Законодательной палаты по вопросам науки, образования, культуры и спорта, участвовали представители министерств и ведомств, банковско-финансовых учреждений, профессиональных колледжей, средств массовой информации.
Председатель Комитета Законодательной палаты по вопросам науки, образования, культуры и спорта А.Шодмонов, первый заместитель директора Центра среднего специального, профессионального образования Х.Зикриллаев и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны Ислама Каримова широкомасштабное реформирование системы образования играет важную роль в формировании молодого поколения с новым мышлением и мировоззрением, подготовке для различных отраслей реального сектора экономики необходимых специалистов.
Обновления в системе образования наблюдаются также в сфере среднего специального, профессионального образования. Являясь важным звеном двенадцатилетней непрерывной системы образования, она становится важным фактором приобретения молодежью, наряду с общими знаниями, двух и более специальностей.
По инициативе главы нашего государства в стране построено более 1500 профессиональных колледжей и академических лицеев. Современные учебные лаборатории, компьютерные классы и производственное оборудование профессиональных колледжей позволяют готовить квалифицированные, востребованные на рынке труда кадры.
Сегодня в средних специальных, профессиональных учреждениях образования обучаются около 1,5 миллиона человек. Осуществляется системная работа по таким актуальным вопросам, как их качественное обучение, обеспечение успеваемости, успешное прохождение практики, трудоустройство выпускников колледжей на основе трехсторонних договоров.
Ежегодно исходя из устремлений учащихся 9-х классов общеобразовательных школ, а также потребностей на рынке труда, в имеющиеся в колледжах направления и специальности вносятся изменения, что позволяет обеспечить предприятия необходимыми специалистами. Эффективное налаживание в колледжах учебной и производственной практики способствует повышению знаний и навыков молодежи. Тесная взаимосвязь между предприятиями и колледжами, системное налаживание производственной практики являются важным фактором будущего трудоустройства выпускников.
На встрече состоялся обмен мнениями по дальнейшему совершенствованию подготовки специалистов среднего звена в колледжах, усилению безопасности труда и правовой защиты молодых специалистов, повышению эффективности использования учебно-лабораторного и технического оборудования, регулярной организации учебных курсов для начинающих предпринимателей, повышению ответственности местных хокимиятов, налоговых, банковско-финансовых структур за трудоустройство молодежи