Кон-геология вазирлигининг биринчи ярим йилликдаги фаолияти ҳамда рухсат этувчи ҳужжатларни расмийлаштириш жараёнлари шаффофлиги юзасидан матбуот анжумани
2023-07-26 | Иқтисодиёт
Жорий йил 26 июль куни Ўзбекистон Республикаси Тоғ-кон саноати ва геология вазирлигида 2023 йилнинг биринчи ярмида геология, кончилик ва металлургия соҳаларида амалга оширилган ишлар таҳлилига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Тадбирда 2023 йилнинг биринчи ярим йиллигида вазирлик ва унинг тизимости корхона, ташкилотларида фойдали қазилма конларини саноат усулида ўзлаштириш, замонавий технологиялар ёрдамида геология-қидирув йўналишини жадаллаштириш юзасидан амалга оширилган ишлар, 2023 йил январь-июнда минерал хомашё базасини ривожлантириш давлат дастури доирасидаги геологик лойиҳалар, бурғилаш ишлари, ер усти тоғ-кон ишлари, ер ости тоғ-кон ишлари (лаҳмлар, шурфлар), сейсмик қидирув ва 3Д сейсмик қидирув ишлари хусусида маълумот берилди.
Матбуот анжуманида жорий йилнинг олти ойи давомида жами 22 та, жумладан 1 та олтин, 1 та мис, 2 та углеводород, 5 та ер ости сувлари ҳамда 13 та норуда истиқболли майдонларида геология-қидирув якунланиб, аниқланган саноатбоп захиралар Давлат комиссияси томонидан тасдиқлангани қайд этилди. 2023 йил январь-июнь ойларида Инвестиция дастуридаги 15 та геологик лойиҳалар доирасида жами 61 млн доллар (режага нисбатан 154 фоиз) тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўзлаштирилгани таъкидланди.
Шунингдек, Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги тизимида ҳозирги кунда ер қаъридан фойдаланиш, қудуқ бурғилаш ва сувдан фойдаланиш учун кўрсатилаётган давлат хизматлари, ер ости сувлари, ер ости сувларига қудуқ бурғилаш, сувдан махсус фойдаланиш, норуда хомашёсидан фойдаланиш бўйича рухсатномалар олиш тартиби, стратегик турдаги қазилмаларга аукционга қўйилган объектлар, олтин изловчилар усулида фаолиятни амалга ошириш учун рухсатномалар тўғрисида тушунчалар берилди.
Шу билан бирга, рухсатномалардаги инвестиция мажбуриятларни бажарилиши бўйича вилоятлар кесимида мониторинг ўтказилиб, 68 та участка давлат балансига қайтарилиб, уларни электрон аукционга чиқариш чоралари кўрилгани, 2023 йилда техноген хавфи юқори бўлган хавфли ишлаб чиқариш объектларига кадастр паспортлари тузилиб, умумий давлат кадастр электрон тизимига жойлаштирилгани, ер қаъридан фойдаланиш, қудуқ бурғилаш ва сувдан фойдаланиш учун кўрсатилаётган давлат хизматлари шаффоф ва инсон омилисиз кўрсатиб келинаётгани таъкидланди.
Тадбирда журналистларни «яшил энергетика» учун зарур ресурслар захираси, фойдали қазилмаларнинг турлари, геологик қидирув ишлари давомида табиатга зарар келтирмаслик юзасидан қилинаётган ишлар, олтин изловчилар усулида фаолиятни амалга ошириш, нефть ва газ захираси ва яна бошқа қизиқтирган саволларига спикерлар, экспертлар ҳамда масъул ходимлар томонидан жавоблар қайтарилди.

The results of the activities of the Ministry of Geology in the first half of 2023 and the transparency of the processes of issuing permits
2023-07-26 | Economics
On July 26 of this year, a press conference was held on the analysis of the work carried out in geology and the mining industry in the first half of 2023.
At the event, the responsible persons informed about the activities of the Ministry and its subordinate enterprises and organizations, works on the industrial development of mineral deposits, acceleration of geological exploration using modern technologies, the results of the implementation of the state program for the development of the mineral resource base in January-June 2023, within which geological exploration, drilling, surface and underground mining were carried out, seismic and 3D seismic surveys.
At the press conference, it was noted that in six months of this year, exploration work was completed at 22 deposits, including 1 gold deposit, 1 copper deposit, 2 hydrocarbon deposits, 5 groundwater deposits and 13 deposits of non-metallic minerals, and the identified industrial reserves were approved by the State Commission. As part of the implementation of 15 geological projects of the Investment Program in January-June 2023, $61 million (154% of the plan) of foreign direct investment was disbursed.
Also, the system of the Ministry of Mining and Geology currently provides 6 types of public services for subsoil use, well drilling and water use, which are fully implemented through the portal of public services.
Information is provided on the stages of registration of the following permits: hydrogeological conclusions on groundwater, permits for drilling wells for groundwater, for special use of water, for the extraction and exploration of non-metallic raw materials and strategic minerals, as well as for prospecting mining of precious metals.
At the same time, the implementation of investment obligations under permits was monitored in the regions, 68 plots were returned to the state balance, measures were taken to put them up for electronic auction, cadastral passports for hazardous production facilities with high technogenic risk were issued in 2023 and placed in the national cadastral electronic system.
At the event, experts and responsible employees of journalists were asked questions about the reserves of resources necessary for "green energy", types of minerals, actions to prevent harm to nature during geological exploration, gold prospecting, oil and gas reserves, etc. to which comprehensive answers were received.