Азиз Абдуҳакимов БМТ Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Бош котиби Зураб Пололикашвилини қабул қилди
Юқори мартабали меҳмонни Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида UNWTOнинг 25-Бош Ассамблеясини Самарқанд шаҳрида ўтказиш бўйича Ўзбекистон ҳукуматининг Ташкилий қўмитаси раиси ўринбосари, Экология вазири Азиз Абдуҳакимов ва Маданият ва туризм вазирининг Биринчи ўринбосари Улуғбек Аъзамов кутиб олдилар.
Ташриф давомида жорий йилнинг 16-20 октябрь кунлари Самарқандда бўлиб ўтадиган UNWTO Бош ассамблеясининг юбилей 25-сессиясига тайёргарлик жараёнлари билан танишиш мақсад қилинган.
Таъкидлаш жоизки, ушбу кенг кўламли тадбир доирасида UNWTO Бош котиби Зураб Пололикашвилининг ташаббуси билан Самарқанд шаҳрига «Жаҳон маданий туризм пойтахти» мақомини бериш тўғрисида UNWTO Бош Ассамблеясининг Махсус резолюцияси қабул қилиниши режалаштирилган.

Азиз Абдухакимов встретил Генерального секретаря Всемирной туристской организации ООН Зураба Пололикашвили
2023-07-12 | Туризм
В Узбекистан прибыл Генеральный секретарь Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) Зураб Пололикашвили.
Высокого гостя в Международном аэропорту Ташкента им. Ислама Каримова встретили заместитель председателя оргкомитета правительства Узбекистана по проведению 25-й Генеральной ассамблеи ЮНВТО в Самарканде, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов и первый заместитель министра культуры и туризма Улугбек Азамов.
Целью визита делегации – является ознакомление с ходом подготовки к юбилейной 25-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНВТО, которая пройдет 16-20 октября текущего года в Самарканде.
В рамках этого масштабного мероприятия, по инициативе Генерального секретаря ЮНВТО Зураба Пололикашвили, планируется принять Специальную резолюцию Генеральной ассамблеи ЮНВТО о придании городу Самарканд статуса «Мировой столицы культурного туризма».