Аграр соҳадаги ҳамкорлик истиқболлари кўриб чиқилди
Бугун Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов Австралия суғориш каналларини автоматлаштириш консорциуми вакиллари билан учрашди.
Самимий руҳда бошланган учрашувда дастлаб икки томон ўз имкониятлари ва аниқ мақсадларини баён этишди.
Шундан сўнг, Австралия суғориш каналларини автоматлаштириш консорциуми вакиллари Ўзбекистондаги айрим сув объектлари билан танишганларини ва бу борада ҳамкорлик қилиш истагида эканликларини билдиришди.
Маълумки, дунёда сув истеъмоли демографик ўсиш ва иқтисодий ривожланиш билан ҳамоҳангликда ортиб бормоқда. Шунингдек, одамларнинг сув ресурсларига таъсири натижасида ҳамда иқлим ўзгариши птуфайли уларнинг миқдори пасаймоқда. Мамлакатимиз сув ресурсларини бошқариш тизимини такомиллаштириш, улардан самарали фойдаланиш, сув хўжалиги объектларини модернизация қилиш ва ривожлантириш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Хусусан, сувни тежаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда ва уни тежайдиган технологияларни жорий этиш кўлами кенгайтирилмоқда. Бу эса, қишлоқ хўжалигида сувни сезиларли даражада тежашга ва ундан самарали фойдаланишга ҳамда экинларнинг ҳосилдорлигини оширишга хизмат қилади.
Шуниям алоҳида қайд этиш жоиз, мамлакатимиз сув хўжалигига рақамли технологияларни жорий этишга ҳам катта эътибор қаратилмоқда. Шу муносабат билан сув хўжалиги объектларида сув ресурсларини мониторинг қилиш ва бошқаришнинг автоматлаштирилган тизимларини босқичма-босқич амалиётга ўтказиш ишлари олиб борилмоқда. Бунга мисол сифатида яқинда амалга оширилган «Миришкор-Қамаши каналида гидро-иншоотларни модернизация қилиш» пилот лойиҳасини келтиришимиз мумкин. 13,8 км узунликдаги каналда «Rubicon Water» компаниясининг 25 та қопқоқлари ўрнатилган. Лойиҳа Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ташаббуси билан Европа Иттифоқининг грант маблағларидан фойдаланган ҳолда амалга оширилди.
Учрашувда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги вакиллари томонидан тақдим этилган ушбу маълумотлар Австралия суғориш каналларини автоматлаштириш консорциуми вакилларида ката қизиқиш уйғотди ва ҳамкорликнинг дастлабки қадамини қўйишга келишиб олинди.

15:22:45 (GMT+5)    27.04.2025
Сегодня министр сельского хозяйства Азиз Войтов встретился с представителями Австралийского консорциума по автоматизации оросительных каналов.
На встрече, начавшейся в теплом духе, обе стороны впервые заявили о своих возможностях и конкретных целях.
После этого представители Австралийского консорциума по автоматизации ирригационных каналов заявили, что ознакомились с некоторыми водными объектами Узбекистана и выразили желание сотрудничать в этом направлении.
Известно, что потребление воды в мире увеличивается по мере демографического роста и экономического развития. Также в результате антропогенного воздействия на водные ресурсы и изменения климата их количество уменьшается. Осуществляются последовательные реформы по совершенствованию системы управления водными ресурсами нашей страны, их эффективному использованию, модернизации и развитию объектов водного хозяйства. В частности, особое внимание уделяется вопросам водосбережения и расширяются масштабы внедрения водосберегающих технологий. Это позволяет значительно экономить и рационально использовать воду в сельском хозяйстве и повышать урожайность сельскохозяйственных культур.
Следует отметить, что большое внимание уделяется внедрению цифровых технологий в водное хозяйство нашей страны. В связи с этим на водохозяйственных объектах поэтапно внедряются автоматизированные системы мониторинга и управления водными ресурсами. В качестве примера можно привести недавно реализованный пилотный проект «Модернизация гидротехнических сооружений на канале Миришкор-Камаши». На канале протяженностью 13,8 км установлено 25 покрытий компании Rubicon Water. Проект реализован по инициативе Министерства сельского хозяйства на грантовые средства Европейского Союза.
Эта информация, представленная представителями Минсельхоза на встрече, вызвала большой интерес у представителей Австралийского консорциума по автоматизации ирригационных каналов, и было принято решение сделать первый шаг сотрудничества.