Аграр соҳадаги ҳамкорлик истиқболлари кўриб чиқилди
Бугун Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов Австралия суғориш каналларини автоматлаштириш консорциуми вакиллари билан учрашди.
Самимий руҳда бошланган учрашувда дастлаб икки томон ўз имкониятлари ва аниқ мақсадларини баён этишди.
Шундан сўнг, Австралия суғориш каналларини автоматлаштириш консорциуми вакиллари Ўзбекистондаги айрим сув объектлари билан танишганларини ва бу борада ҳамкорлик қилиш истагида эканликларини билдиришди.
Маълумки, дунёда сув истеъмоли демографик ўсиш ва иқтисодий ривожланиш билан ҳамоҳангликда ортиб бормоқда. Шунингдек, одамларнинг сув ресурсларига таъсири натижасида ҳамда иқлим ўзгариши птуфайли уларнинг миқдори пасаймоқда. Мамлакатимиз сув ресурсларини бошқариш тизимини такомиллаштириш, улардан самарали фойдаланиш, сув хўжалиги объектларини модернизация қилиш ва ривожлантириш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Хусусан, сувни тежаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда ва уни тежайдиган технологияларни жорий этиш кўлами кенгайтирилмоқда. Бу эса, қишлоқ хўжалигида сувни сезиларли даражада тежашга ва ундан самарали фойдаланишга ҳамда экинларнинг ҳосилдорлигини оширишга хизмат қилади.
Шуниям алоҳида қайд этиш жоиз, мамлакатимиз сув хўжалигига рақамли технологияларни жорий этишга ҳам катта эътибор қаратилмоқда. Шу муносабат билан сув хўжалиги объектларида сув ресурсларини мониторинг қилиш ва бошқаришнинг автоматлаштирилган тизимларини босқичма-босқич амалиётга ўтказиш ишлари олиб борилмоқда. Бунга мисол сифатида яқинда амалга оширилган «Миришкор-Қамаши каналида гидро-иншоотларни модернизация қилиш» пилот лойиҳасини келтиришимиз мумкин. 13,8 км узунликдаги каналда «Rubicon Water» компаниясининг 25 та қопқоқлари ўрнатилган. Лойиҳа Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ташаббуси билан Европа Иттифоқининг грант маблағларидан фойдаланган ҳолда амалга оширилди.
Учрашувда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги вакиллари томонидан тақдим этилган ушбу маълумотлар Австралия суғориш каналларини автоматлаштириш консорциуми вакилларида ката қизиқиш уйғотди ва ҳамкорликнинг дастлабки қадамини қўйишга келишиб олинди.

16:07:15 (GMT+5)    24.04.2025
Today Minister of Agriculture Aziz Voitov met with representatives of the Australian Irrigation Canal Automation Consortium.
At the meeting, which began in a warm spirit, both sides for the first time declared their capabilities and specific goals.
After that, representatives of the Australian Consortium for the Automation of Irrigation Canals stated that they got acquainted with some water bodies of Uzbekistan and expressed their desire to cooperate in this direction.
It is known that water consumption in the world is increasing with demographic growth and economic development. Also, as a result of anthropogenic impact on water resources and climate change, their number is decreasing. Consistent reforms are being carried out to improve the system of water resources management in our country, their efficient use, modernization and development of water facilities. In particular, special attention is paid to the issues of water conservation and the scale of introduction of water-saving technologies is expanding. This allows you to significantly save and rationally use water in agriculture and increase crop yields.
It should be noted that much attention is paid to the introduction of digital technologies in the water sector of our country. In this regard, automated systems for monitoring and managing water resources are gradually being introduced at water facilities. An example is the recently implemented pilot project “Modernization of hydraulic structures on the Mirishkor-Kamashi canal”. The 13.8 km canal has 25 Rubicon Water coatings installed. The project was implemented at the initiative of the Ministry of Agriculture with grant funds from the European Union.
This information, presented by representatives of the Ministry of Agriculture at the meeting, aroused great interest among the representatives of the Australian Consortium for the Automation of Irrigation Canals, and it was decided to take the first step of cooperation.