Самарқанд Туркий давлатлар ташкилоти мамлакатлари таълим вазирларининг учрашувига ҳозирлик кўрмоқда
13-14 июнь кунлари Самарқандда Туркий давлатлар ташкилоти таълим вазирликлари ишчи гуруҳларининг 9-йиғилиши ҳамда ташкилотга аъзо мамлакатлар таълим вазирларининг 7-йиғилиши бўлиб ўтади.
Мамлакатимизнинг Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ушбу тадбирнинг ташкилотчилари ҳисобланади.
Унда Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистоннинг таълим вазирлари, Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби ҳамда Халқаро туркий академия президентининг маслаҳатчиси иштирок этиши режалаштирилмоқда.
Учрашув иштирокчилари мамлакатларнинг таълим ва фан соҳасидаги ҳамкорлигини муҳокама қиладилар.
Қайд этиш жоизки, Туркий давлатлар ташкилоти таълим ва илм-фан соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш учун катта салоҳиятга эга. Бугунги кунда ушбу соҳадаги интеграция муҳим йўналишлардан бири ҳисобланади. Инновацион иқтисодиёт ва мамлакатлар тараққиёти, умуман олганда, илм-фан ва таълимга таянади. Туркий давлатлар ташкилоти учун бу масала катта қизиқиш уйғотади. Низом ҳужжати – Нахичеван битимида илм-фан ва техника, таълим соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш Туркий давлатлар ташкилотининг асосий мақсад ва вазифалари сифатида кўрсатилган.

Самарканд готовится к встрече министров образования стран ОТГ
13-14 июня в Самарканде пройдет 9-е заседание рабочих групп министерств образования Организации тюркских государств и 7-я встреча министров образования стран-членов ОТГ.
Организаторами данного мероприятия стали Министерство дошкольного и школьного образования нашей страны.
Планируется участие профильнқх министров Узбекистана, Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, генерального секретаря Организации тюркских государств и советника президента Международной тюркской академии.
Участники встречи обсудят сотрудничество стран в сфере образования и науки.
Отметим, что ОТГ имеет отличный потенциал для развития сотрудничества в сфере образования и науки. Сегодня интеграция в данной сфере является одним из важных направлений. Инновационная экономика и развитие стран в целом опирается именно на науку и образование. Для Организации тюркских государств данный вопрос представляет огромный интерес. В уставном документе – Нахичеванском соглашении расширение взаимодействия в области науки и техники, образования указано в качестве основных целей и задач ОТГ.