Президент Самарқанддаги замонавий массив лойиҳаси билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Самарқандга ташрифи доирасида "Ширин" массивининг мастер режаси тақдимоти билан танишди.
Бу маҳалла халқаро аэропорт яқинида, Зарафшон дарёси бўйида жойлашган. Сўнгги йилларда Самарқандда амалга оширилган бунёдкорликка муносиб тарзда ушбу ҳудудда замонавий массив қурилиши режалаштирилган. Бунинг учун 389 гектар ер ажратилган.
Лойиҳага кўра, массивда кўп қаватли уйлар, мактаб ва болалар боғчалари, поликлиникалар, спорт майдонлари ва кўнгилочар масканлар бўлади. Йирик бизнес ва савдо мажмуалари иқтисодиёт ривожига, иш ўринлари кўпайишига қўшимча импульс беради. Массивни шаҳар билан боғловчи кўприк ва йўллар, инфратузилма ва коммуникация тармоқлари барпо этилади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳани илғор шаҳарсозлик тажрибаси асосида такомиллаштириш, ижтимоий хизматларни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент ознакомился с проектом современного массива в Самарканде
В ходе поездки в Самарканд Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией мастер-плана массива «Ширин».
Эта махалля расположена недалеко от международного аэропорта, на берегу реки Зарафшан. Здесь планируется построить современный массив в продолжение созидательной работы, осуществленной в Самарканде в последние годы. Для этого выделено 389 гектаров земли.
Согласно проекту, на территории массива будут многоквартирные дома, школы и детские сады, поликлиники, спортивные и развлекательные объекты. Крупный бизнес и торговые комплексы придадут дополнительный импульс развитию экономику, росту числа рабочих мест. Для связи города с новым массивом будут построены мосты и дороги, необходимая инфраструктура и коммуникационные сети.
Глава государства дал указания по совершенствованию проекта на основе градостроительного опыта, расширить масштаб социального обслуживания.