Ўзбекистон Президенти Корея Республикаси билан кенг кўламли шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
2023-06-02 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 июнь куни расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Корея Республикаси ташқи ишлар вазири Пак Чин бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасидаги дўстлик ва алоҳида стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, кенг кўламли ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий-техник соҳаларда кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида ташқи ишлар вазири Пак Чин мамлакатимиз етакчисига Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёлнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Суҳбатда дўст халқларимизни чуқур тарихий ришталар, ўхшаш менталитет, анъаналар ва маънавий қадриятлар боғлаб тургани алоҳида таъкидланди.
Ҳар доимгидек яқин ва конструктив сиёсий мулоқотни, халқаро ташкилотлар, шу жумладан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва Жаҳон савдо ташкилоти доирасидаги ўзаро кўмакни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Президентимиз икки томонлама иқтисодий ҳамкорлик масалаларига алоҳида тўхталди.
Ўтган йили Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасидаги товар алмашинуви 24 фоизга ошди. Корея компанияларидан ўзлаштирилган инвестициялар ҳажми 7 миллиард доллардан ортди.
Умумий қиймати 5 миллиард доллар бўлган истиқболли лойиҳалар портфели “яшил” энергетика, рақамли технологиялар, машинасозлик, кимё саноати, электротехника ва тўқимачилик тармоқлари, инфратузилмавий ривожланиш, шаҳарсозлик ва кўплаб бошқа йўналишларни қамраб олади.
Мамлакатимиз Ўзбекистоннинг муҳим инвестициявий ва технологик ҳамкорлари бўлган Жанубий Корея етакчи компаниялари билан кооперация алоқаларини кучайтиришдан манфаатдор экани таъкидланди.
Катта ёшдагилар учун тўртинчи даражали кўп тармоқли шифохона, онкология клиникаси, фармацевтика кластери ва тиббиёт йўналишидаги олий таълим муассасасини барпо этиш бўйича ижтимоий ва стратегик аҳамиятга эга лойиҳаларни жадаллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Ярим ўтказгичлар инновацион кластерини барпо этиш ҳамда Нодир металлар ва қотишмалар маркази фаолиятини ривожлантириш устувор вазифалардан бири сифатида белгилаб олинди.
Ўтган йилда Ўзбекистонда истиқомат қилаётганининг 85 йиллигини нишонлаган корейс миллатига мансуб кўп сонли юртдошларимизни янада қўллаб-қувватлаш, шу жумладан Тошкент шаҳридаги Корейс маданияти ва санъати уйи фаолиятини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность наращивания полномасштабного партнёрства с Республикой Корея
2023-06-02 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июня принял делегацию Республики Корея во главе с министром иностранных дел Пак Чином, находящимся в нашей стране с официальным визитом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-южнокорейских отношений дружбы и особого стратегического партнерства, наращивания полномасштабного сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и финансово-технической сферах.
В начале встречи министр иностранных дел Пак Чин передал лидеру нашей страны искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Корея Юн Сок Ёля.
В ходе беседы были особо отмечены глубокие исторические узы, схожие менталитет, традиции и нравственные ценности двух дружественных народов.
Подчеркнута важность продолжения традиционно тесного и конструктивного политического диалога, взаимной поддержки в рамках международных организаций, том числе Организации Объединённых Наций и Всемирной торговой организации.
Были также рассмотрены актуальные вопросы международной и региональной повестки.
Президент нашей страны отдельно остановился на вопросах двустороннего экономического сотрудничества.
В прошлом году товарооборот между Узбекистаном и Южной Кореей увеличился на 24 процента. Объем освоенных инвестиций корейских компаний превышает 7 миллиардов долларов.
Портфель перспективных проектов общей стоимостью свыше 5 миллиардов долларов охватывает такие направления, как «зеленая» энергетика, цифровые технологии, машиностроение, химическая промышленность, электротехническая и текстильная отрасли, инфраструктурное развитие, градостроительство и многие другие.
Отмечена заинтересованность в усилении кооперационных связей с ведущими южнокорейскими компаниями, являющимися важными инвестиционными и технологическими партнерами Узбекистана.
Подчеркнута необходимость ускорения реализации социально значимых, стратегических проектов по строительству взрослой многопрофильной больницы четвертого уровня, онкологической клиники, фармацевтического кластера и медицинского вуза.
В числе приоритетов обозначены создание инновационного кластера полупроводников и развитие деятельности Центра редких металлов и сплавов.
Отдельное внимание уделено дальнейшей поддержке многочисленной корейской диаспоры в Узбекистане, отметившей в прошлом году 85-летие проживания в нашей стране, включая расширение деятельности Дома корейской культуры и искусства в городе Ташкенте.