Тошкент шаҳрига расмий ташрифи давомида Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Хакала Тери бошчилигидаги делегация Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов билан учрашиб, музокаралар ўтказди
2023-05-31 | Хавфсизлик соҳаси
Тадбирда, томонлар сўнгги йилларда юртимизда Давлат раҳбари бошчилигида инсон қадрини юксалтириш, унинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, маҳаллаларни жиноятчиликдан ҳоли ҳудудларга айлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳамда суд-ҳуқуқ соҳасида ўтказилаётган ислоҳотлар хусусида батафсил маълумот алмашдилар.
Шунингдек, бугунги глобаллашув шароитида турли хавф-хатар ва таҳдидлар, халқаро терроризм ва экстремизм, одам савдоси, гиёҳвандлик ва бошқа турдаги трансмиллий жиноятларга қарши курашиш масалалари ҳамда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада чуқурлаштириш ва тажриба алмашиш борасида фикрлашдилар.
Хусусан бу борада, Ички ишлар вазирлиги Европа Иттифоқи билан Марказий Осиё чегараларини бошқаришда кўмаклашиш (БОМКА-10), Марказий Осиё минтақаси ҳуқуқ-тартибот ходимларининг билимларини мустаҳкамлашда кўмаклашиш (ЛEИКА), Марказий Осиёда гиёҳвандлик воситалари тарқалишининг олдини олиш (КАДАП) ҳамда Мигрантларни ватанига қайтариш (ЕУРЛО) лойиҳалари орқали турли соҳаларда ҳамкорлик қилмоқда.
Таъкидлаш жойизки, ушбу лойиҳаларнинг амалий ижросини таъминлашга қаратилган ўқув курсларда жами 300 дан ортиқ мамлакатимиз ички ишлар органларининг ходимлари иштирок этган.
Тадбирда Ички ишлар вазирлигини Европа Иттифоқи билан соҳага оид лойиҳалар орқали доимий мулоқот ва тажриба алмашинувини ривожлантириш ҳамда мунтазам равишда мутахассисларнинг малака оширишларини ташкил этишга келишиб олинди.

В ходе официального визита в Ташкент делегация во главе со специальным представителем Европейского Союза по Центральной Азии Хакалой Тери провела переговоры с министром внутренних дел Республики Узбекистан генерал-лейтенантом Пулатом Бобожоновым
2023-05-31 | Сфера безопасности
На мероприятии стороны обменялись подробной информацией о проводимой в последние годы в нашей стране под руководством главы государства работе по повышению ценности человека, защите его прав и свобод, превращению махаллей в районы, свободные от преступности, а также о проводимых реформах в судебно-правовой сфере.
Также были обсуждены вопросы борьбы с различными опасностями и угрозами, международным терроризмом и экстремизмом, торговлей людьми, наркотиками и другими видами транснациональных преступлений в условиях сегодняшней глобализации, а также углубления взаимодействия и обмена опытом.
В частности, в этом отношении Министерство внутренних дел сотрудничает с Европейским союзом в различных областях, таких как содействие управлению границами Центральной Азии (БОМКА-10), содействие в укреплении знаний сотрудников правоохранительных органов Центральноазиатского региона (LEICA), предотвращение распространения наркотиков в Центральной Азии (CADAP) и репатриация мигрантов (ЕУРЛО).
Стоит отметить, что в учебных курсах, направленных на обеспечение практической реализации данных проектов, приняли участие более 300 сотрудников органов внутренних дел нашей страны.
На мероприятии было достигнуто соглашение о сотрудничестве Министерства внутренних дел с Европейским союзом для развития постоянного диалога и обмена опытом посредством отраслевых проектов, а также для организации регулярного повышения квалификации специалистов.