Мактабгача ва мактаб таълимини ривожлантириш чоралари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 22 май куни мактабгача таълим ва мактаб таълими тизимини ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Янги таҳрирдаги Конституциямизнинг биринчи моддасида Ўзбекистон ижтимоий давлат экани белгилаб қўйилди. Бу борадаги энг катта соҳалардан бири таълимдир. Уни изчил ривожлантириш мақсадида, маъмурий ислоҳотлар доирасида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ташкил этилди. Тизимни таркибий мақбуллаштириш, замонавий дастурларни жорий қилиш, ходимларни рағбатлантириш чоралари кўрилмоқда.
Тақдимотда шу борадаги режалар муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, бошланғич синфларда хорижий тажриба асосида янги ўқув дастури жорий қилинади. Юқори синфларда ўқитиладиган фанлар 16 тадан 11 тага камайтирилиб, дастурларнинг фанлараро ва синфлараро интеграцияси таъминланади. Бунда 11 та мажбурий ва 2 та танлов фани татбиқ этилади. Янги ўқув йилидан информатика фани 1-синфдан ўргатилади.
Ҳозирда мавзуларнинг 70 фоизи кундалик ҳаёт билан боғланмаган. Энди фанларнинг амалий машғулотлар улуши 40 фоиздан 60 фоизгача оширилади. Бунда мавзулар аниқ муаммони ҳал қилиш орқали ўргатилади, амалиёт дарслари эса лойиҳани бажариш шаклида ўтказилади.
Мактабларни малакали кадрлар билан таъминлаш мақсадида педагогларни сертификатлаш тизими йўлга қўйилади. Яъни, ишга кираётган педагог 1 йил давомида ўқитувчи-стажёр сифатида фаолият юритиб, шу муддатда сертификат олиши керак бўлади.
Ўқитувчиларга малака тоифасини бериш бўйича синовлар 2 босқичда ташкил этилади. Биринчи босқичда талабгорнинг мутахассислик фани бўйича билими, иккинчисида педагогик маҳорати баҳоланади. Малака сертификати олган педагогларнинг ойлик маошига 70 фоизгача миқдорида устама тўланиши мумкин.
Шунингдек, боғчаларга малакали тарбиячиларни жалб қилиш учун 2024 йил 1 июндан уларнинг иш ҳақи ставкалари мактаб ўқитувчилариникига тенглаштирилади.
Умумтаълим мактабларига бюджетдан ташқари маблағлардан эркин фойдаланиш ҳуқуқи берилгани уларнинг моддий аҳволини яхшилаш ҳамда ўқитувчиларга қўшимча ҳақ тўлаш имконини бермоқда. Энди бу тартибни боғча ва ихтисослашган мактаблар учун ҳам қўллаш мўлжалланмоқда.
Малакали раҳбарлар муҳитини шакллантириш мақсадида ҳудудларда энг тажрибали директорлардан иборат “Директорлар кенгаши” ташкил этилади. Энди мактаб директорлари лавозимга мазкур кенгаш тавсияси билан очиқ танлов асосида тайинланади.
Шунингдек, вазирликнинг туман (шаҳар) бўлимларининг мактаблар фаолиятини текшириш ва таълим сифатини баҳолаш ваколатлари тугатилади. Хусусий мактабларни ташкил қилишда қўйилган талаблар енгиллаштирилади.
Йиғилишда болаларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, хусусий секторни жалб қилган ҳолда замонавий тўгараклар очиш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, тизим фаолиятини трансформация қилиш, ўқитувчиларнинг малакаси ва рағбатини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Measures for the development of preschool and school education discussed
On May 22, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals for developing the preschool and school education system.
The first article of the renewed Constitution of Uzbekistan stipulates that the country is a social state. One of the main functions of such a state is to ensure the availability of quality education. For the consistent development of this area, the Ministry of Preschool and School Education was established as part of the administrative reform. Measures are being taken to structurally optimize the system, introduce modern programs, and stimulate workers in the sector.
Future work in this direction was discussed at the presentation.
It was noted that a new curriculum based on international experience would be introduced in the primary grades. The number of subjects in the senior classes will be reduced from 16 to 11. Inter-subject and inter-class curricula integration will be ensured by introducing 11 compulsory and two optional subjects. From the next academic year, informatics will be taught from grade 1.
Currently, 70 percent of the subjects in the curriculum have no connection with everyday life. From now on, the share of practical training will be increased from 40 to 60 percent. Topics will be taught on the example of solving a specific problem and practical lessons – project implementation.
A certification system for teachers will be created to provide schools with qualified personnel. So, a teacher entering a job will have to work for one year as a trainee teacher and receive a certificate during this period.
Tests for assigning a qualification category to teachers will be carried out in 2 stages. The first stage is assessing the candidate’s knowledge of a specialized subject. The second stage is an assessment of pedagogical skills. Teachers who have received a qualification certificate may be paid an allowance of up to 70 percent of their monthly salary.
From June 1, 2024, their wage rates will be equated to the rates applied to school teachers to attract qualified teachers to kindergartens.
Granting public education schools the right to dispose of extrabudgetary funds freely allows them to improve their material base and make additional payments to teachers. Now it is planned to extend this procedure to kindergartens and specialized schools.
A board of directors consisting of the most experienced directors will be created to form a body of qualified managerial personnel. From now on, school directors will be appointed to this position on the council’s recommendation through an open competition.
At the same time, the powers of the ministry's district (city) departments to inspect the schools' activities and assess the quality of education will be terminated. Requirements for the organization of private schools will be eased.
The issues of meaningful organization of children’s leisure and the opening of modern courses with the involvement of the private sector were discussed at the meeting.
The Head of state approved these proposals and instructed on transforming the system, improving the skills, and stimulating teachers.