Депутатлар Ҳукуматнинг Давлат дастури ижроси юзасидан тақдим этган ҳисоботини маъқулладилар
2023 йил 11 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида Вазирлар Маҳкамасининг “2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили”да амалга оширишга оид давлат дастурининг 2023 йил биринчи чорагида бажарилиши юзасидан ҳисоботи кенг муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, ўтган даврда аҳолининг ҳаёт даражасини янада юксалтириш, миллий иқтисодиётни жадал ривожлантириш, юқори ўсиш суръатларини таъминлаш, таълим сифатини ошириш борасида тизимли ишлар амалга оширилди. Хусусан, Давлат дастурида белгиланган тадбирларнинг бажарилишини таъминлаш ва доимий мониторинг олиб бориш юзасидан яхлит тизим яратилди, тегишли тақвим-жадвал тасдиқланди. Давлат дастури бажарилиши ҳар ойда таҳлил қилиниб, топшириқлар ижроси юзасидан ҳафталик мониторинг юритилди, масъулларнинг ҳисоботларини эшитиб бориш тартиби жорий этилди.
Давлат дастурида белгиланган бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларининг ишлаб чиқилишида ҳукумат ва парламент ўртасида яқин ҳамкорликда фаолият олиб борилди. Қонунчилик палатасининг қўмиталари ва ҳукумат томонидан назорат-таҳлил тадбирлари доирасида кўтарилган масалаларни биргаликда ҳал этиш амалиётидан унумли фойдаланилди.
Ҳисобот даврида Давлат дастурида белгиланган вазифаларнинг ижроси юзасидан жами 41 та ҳужжат қабул қилинган. Давлат дастури доирасида амалга оширилган ишлар таҳлили, статистик кўрсаткичлар иқтисодий-ижтимоий соҳадаги ислоҳотларнинг самарадорлигини таъминлаш, ҳудудларни комплекс ривожлантириш борасида сезиларли натижаларга эришилганлигини кўрсатмоқда.
Қайд этилганидек, ялпи ички маҳсулот ўсиши ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 105,5 фоизга ўсган. Давлат бюджети даромадлари 47,3 трлн. сўмга ижро этилган. Аҳолининг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш мақсадида Давлат бюджетидан ижтимоий соҳаларга йўналтирилган харажатлар 18,1 трлн. сўмни ташкил қилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 22,3 фоизга ошган. Ҳисобот даврида жами қиймати 2,55 млрд. долларлик хорижий инвестициялар ўзлаштирилган, товарлар ва хизматлар экспорти 3,2 млрд. долларга етган. Маҳаллийлаштириш дастури доирасида 6,2 трлн. сўмлик импорт ўрнини босувчи маҳсулот ишлаб чиқарилган.
Шунингдек, рақамли технологиялар ва сунъий интеллект соҳасидаги илмий-тадқиқот ишларини амалга ошириш дастури тасдиқланиб, унинг доирасида сунъий интеллект технологияларини жадал жорий этиш бўйича умумий қиймати 37,8 млрд. сўмга тенг 31 та лойиҳа молиялаштирилган.
Инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш борасида белгилаб берилган устувор йўналишлар доирасида Ягона интерактив давлат хизматлари порталида жорий этиладиган ва мақбуллаштириладиган 72 турдаги давлат хизматлари ва сервисларини электрон шаклга ўтказиш бўйича чора-тадбирлар тасдиқланган.
Адолатли ижтимоий сиёсат юритиш, инсон капиталини ривожлантириш борасида ҳам тизимли ишлар бажарилган. Жумладан, оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган ишсиз хотин-қизларни давлат ҳисобидан меҳнат бозорида талаб юқори касб-ҳунарларга ўқитиш мақсадида 78 минг нафар хотин-қизларнинг манзилли рўйхати шакллантирилган.
Шунингдек, аҳолига тиббий ёрдам кўрсатиш самарадорлигини янада ошириш, репродуктив ёшдаги ва ҳомиладор аёллар учун юқори технологик тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш мақсадида 46 та туманлараро перинатал марказларни тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш бўйича тегишли шартномалар имзоланган. Хорижий давлатларда меҳнат қилиб қайтган фуқароларнинг бандлигини таъминлаш ва уларни реинтеграция қилиш мақсадида 80,2 минг нафарга яқин фуқаронинг бандлиги таъминланган.
Бундан ташқари, “Ёшлар дафтари”га жами 70 минг 798 нафар ёш киритилиб, уларнинг 24 минг 467 нафарига контракт тўлови, меҳнат қуроллари учун маблағ, муддатли ҳарий хизмат бадали, ҳайдовчилик курслари, касб-ҳунарга ўқиш ва даволаниш каби ёшлар орасида талаб юқори бўлган йўналишлардаги харажатлар учун 21,9 млрд сўм қоплаб берилди.
Мажлисда қайд этилганидек, Давлат дастуридаги жорий йил биринчи чорагида жами 59 та яхлит ва кичик банднинг ижросини таъминлаш белгиланган бўлиб, шундан 53 тасининг ижроси тўлиқ бажарилган, 6 тасининг ижроси юзасидан ишлаб чиқилган тегишли ҳужжат лойиҳалари кўриб чиқилмоқда.
Муҳокамаларга бой бўлган мажлисда депутатлар Давлат дастурининг айрим бандларида белгиланган вазифаларнинг долзарблигидан келиб чиқиб, уларнинг ижроси тўлиқ таъминланиб, аниқ натижаларга эришилмагунига қадар келгуси чоракларда ҳам бу каби бандларни ижродан олиб ташламаслигини алоҳида қайд этишди.
Давлат дастурининг ижросига оид ҳисобот юзасидан ҳар бир сиёсий партия фракцияси ўз нуқтаи назарини, фикр-мулоҳазаларини билдирди.
ЎзЛиДеП фракцияси партия мақсад ва вазифаларидан келиб чиққан ҳолда, Давлат дастурининг миллий иқтисодиётни жадал ривожлантириш, юқори ўсиш суръатларини таъминлаш бўйича амалга оширилган ишларга алоҳида эътибор қаратди. Фракция аъзолари рақамли иқтисодиётни асосий “драйвер” соҳага айлантириш мақсадида “Рақамли технологиялар ва сунъий интеллект соҳасидаги илмий-тадқиқот ишларини амалга ошириш дастури” тасдиқлангани, унга мувофиқ, сунъий интеллект технологияларини жадал жорий этиш бўйича умумий қиймати 37,8 млрд. сўмга тенг 31 та лойиҳа молиялаштирилганини эътироф этишди. Шунингдек, Давлат дастурининг ҳар бир бандида халқимизнинг турмуш шароитини яхшилаш, тадбиркорлар сафини кенгайтиришдек муҳим мақсадлар турганини айтиб, уларнинг ижросини ўз вақтида, сифатли таъминлаш бўйича қатор таклифлар берди.
ЎзМТДП фракцияси депутатлари таъкидлаганидек, фракция йиғилишида олий таълим муассасаларининг 6 та таълим муассасасида хорижий эксперт иштирокида ички ва ташқи таълим сифатни таъминлаш амалиётини жорий этиш, профессионал таълим ходимларига меҳнатга хақ тўлашни такомиллаштириш бўйича амалга оширилган ишлар борасида белгиланган вазифалар ижроси атрофлича кўриб чиқилди. Шундан келиб чиқиб, фракция таълим сифатини янги босқичга олиб чиқиш, педагог ва тарбиячилар тайёрлаш бўйича олиб борилаётган ишларни жадаллаштириш, жараёнга янги ёндошувларни жорий қилиш юзасидан таклифлар беришди.
“Адолат” СДП фракцияси аъзолари коррупцияга қарши курашиш ва коррупциявий ҳолатларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини ошириш чоралари кўрилаётганини эътироф этиб, амалиётда бу борада ҳали-ҳануз айрим муаммолар, хусусан, инсон омили сақланиб қолаётганлиги, шу боис, айрим соҳаларда коррупцияни келтириб чиқарувчи ҳолатларнинг олдини олиш, адвокатура институти жозибадорлигини янада ошириш орқали соҳага ёш кадрларни жалб этишнинг самарали тизимини яратиш, адвокатурага ишга қабул қилиш тартибини янада соддалаштириш бўйича олиб борилаётган ишларни янада жадаллаштиришни мақсадга мувофиқ деб ҳисоблайди.
ЎзХДП фракцияси вакиллари таъкидлаганидек, Давлат дастурининг ижросида партия электорати учун муҳим аҳамиятга эга бўлган — адолатли ижтимоий сиёсат юритиш, инсон капиталини ривожлантириш йўналишларида эътирофга лойиқ ишлар амалга оширилган. Шу билан бирга, фракция Ҳукумат келгусида ишсиз ва иш қидираётган шахсларнинг 160 минг нафарини талабгор касбларга ўқитиш ҳамда улардан камида 5 минг нафарининг касбий малака даражаси тасдиқлаш ва уларга малака паспортларини тақдим этиш, реабилитация марказларида ногиронлиги бўлган шахсларни реабилитация чоралари билан қамраб олиш кўламини 5 бараварга ошириш масалаларга алоҳида эътибор қаратиш зарур деб ҳисоблайди.
Ўзбекистон Экологик партияси фракция аъзолари “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида баҳорги кўчат экиш мавсумида 127,7 млн. дона кўчат ва қаламчалар экилганини эътироф этиб, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ҳажмини ошириш мақсадида ирригация-мелиорация объектларини қуриш, реконструкция қилиш ҳамда суғориш қудуқдарини ўрнатиш оркали республика бўйича жами 1983 гектар ер майдонлари қайта фойдаланишга киритилганлиги қайд этилиб, жорий йилда белгиланган режани ўз муддатида амалга ошириш лозимлигини қайд этишди. Шунингдек, Оролбўйи ҳудудини экологик жиҳатдан тиклаш ишларини кенгайтириш, олис ҳудудларидаги аҳолини тоза ичимлик сув билан таъминлаш, маиший чиқиндиларни йиғиш ва уни қайта ишлаш тадбирларини ўз муддатида, сифатли ижросини таъминлаш борасида таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.
Савол-жавобларга бой бўлган мажлисда депутатлар жорий йилнинг иккинчи чорагида Давлат дастурининг ижроси устидан тизимли равишда мониторинг ўрнатиш, парламент назоратининг барча шаклларидан унумли фойдаланиш лозимлигини қайд этдилар. Бундан ташқари, аҳоли фаровонлигини янада яхшилаш борасидаги тадбирларнинг самарали амалга оширилиши зарурлиги таъкидланди. Мазкур масалалар юзасидан ҳам депутатларнинг Ҳукуматга таклиф ва тавсиялари берилди.
Мажлисда Вазирлар Маҳкамасининг Давлат дастури ижроси юзасидан тақдим этган ҳисоботи маъқулланиб, Ҳукуматнинг тегишли фаолияти самарадорлигини оширишга қаратилган таклифлар акс этган тегишли қарор қабул қилинди.

Депутаты одобрили представленный Правительством отчет о реализации Государственной программы
11 мая 2023 года на очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса обсужден отчет Кабинета Министров об исполнении Государственной программы по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год заботы о человеке и качественного образования» за первый квартал 2023 года.
Отмечено, за истекший период проводилась системная работа по дальнейшему повышению уровня жизни населения, стремительному развитию экономики страны, обеспечению высоких темпов роста, повышению качества образования.
В частности, создана комплексная система обеспечения реализации мероприятий, определенных Государственной программой, и осуществления постоянного мониторинга, утвержден соответствующий календарь. Ежемесячно проводился анализ реализации Госпрограммы, а также еженедельный мониторинг за выполнением поручений, внедрен порядок заслушивания отчетов ответственных лиц.
При разработке ряда проектов нормативно-правовых документов, предусмотренных Госпрограммой налажено тесное сотрудничество правительства и парламента. В рамках контрольно-аналитической деятельности эффективно использована практика совместного решения вопросов, поднятых комитетами Законодательной палаты и правительства.
Всего за отчетный период в связи с реализацией задач, определенных в Государственной программе, принят 41 документ. Анализ работы, проводимой в рамках государственной программы, а также статистические данные показывают, что достигнуты весомые результаты по обеспечению эффективности реформ в экономической и социальной сфере, комплексном развитии регионов.
Отмечено, рост валового внутреннего продукта увеличился на 105,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Доходы государственного бюджета составляют 47,3 трлн сумов.
В целях усиления социальной защиты населения из Государственного бюджета на социальные сферы направлено 18,1 трлн сумов, что на 22,3% больше по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года. За отчетный период освоено иностранных инвестиций на общую сумму 2,55 миллиарда долларов, а экспорт товаров и услуг составил 3,2 млрд долларов. В рамках программы локализации произведено импортозамещающей продукции на 6,2 трлн сумов.
Также утверждена Программа реализации научно-исследовательских работ в сфере цифровых технологий и искусственного интеллекта, в рамках которой профинансирован 31 проект по быстрому внедрению технологий искусственного интеллекта общей стоимостью 37,8 млрд сумов
В рамках определенных приоритетных направлений по созданию дружественного человеку государства путем повышения чести и достоинства человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества утверждены меры по переведению в электронную форму 72 видов государственных услуг и сервисов, которые будут внедрены и скоординированы на Едином портале интерактивных государственных услуг.
Также организована системная работа по проведению справедливой социальной политике и развитию человеческого капитала. В частности, в целях обучения за счет государства востребованным на рынке труда профессиям безработных женщин, оказавшихся в тяжелом социальном положении, сформирован адресный список из 78 тысяч женщин.
Также в целях дальнейшего повышения эффективности оказания медицинской помощи населению, совершенствования системы высокотехнологичной медицинской помощи женщинам репродуктивного возраста и беременным заключены соответствующие договоры на оснащение медицинским оборудованием 46 межрайонных перинатальных центров. В целях обеспечения занятости и реинтеграции граждан, вернувшихся с зарубежных стран, трудоустроено около 80,2 тыс граждан.
Кроме того, всего в «Молодежную тетрадь» внесено 70 798 молодых людей, из них 24 467 оказана помощь в оплате контракта на обучение, также 21,9 млрд сумов выделены на рабочее оборудование, взносы за срочную военную службу, курсы вождения, профессиональное обучение и лечение и другие востребованные направления у молодежи.
Подчеркнуто, в первом квартале текущего года определено обеспечить выполнение в общей сложности 59 пунктов и подпунктов, из которых обеспечено полное исполнение 53, разработанные проекты документов по реализации еще 6 находятся на рассмотрении.
Депутаты раскритиковали тот факт, что хотя сроки ряда пунктов Госпрограммы определены на реализацию в течение года, не в достаточной мере отражена информация о выполнении этих пунктов за отчетный период.
На заседании депутаты отметили, что, исходя из актуальности задач, определенных в отдельных пунктах Госпрограммы, пока не будет обеспечена их реализация в полном объеме и не получены конкретные результаты, не целесообразно снимать эти пункты с реализации и в последующие кварталы.
Каждая фракция политической партии высказала свои взгляды и мнения по отчету о выполнении Госпрограммы.
Фракция УзЛиДеП уделила особое внимание работе, проводимой по Государственной программой по опережающему развитию национальной экономики и обеспечению высоких темпов роста исходя из целей и задач партии. Члены фракции особо отметили работу, выполненную в целях превращения цифровой экономики в основной «драйвер», в соответствии с которой утверждена Программа реализации научно-исследовательских работ в сфере цифровых технологий и искусственного интеллекта и в рамках которой для быстрого внедрения технологий искусственного интеллекта профинансирован 31 проект общей стоимостью 37,8 млрд сумов.
Также внесены предложения по улучшению условий жизни нашего народа, определенного в каждом пункте Госпрограммы, расширению рядов предпринимателей и обеспечению их своевременного и качественного исполнения.
Как отметили депутаты фракции демократической партии «Миллий тикланиш», еще на заседании фракции были рассмотрены вопросы по исполнению определенных задач по внедрению практики внутреннего и внешнего обеспечения качества образования в 6 образовательных учреждениях с участием зарубежных экспертов, детально рассмотрена оплата труда работников профессионального образования. Исходя из этого, фракция внесла предложения по повышению качества образования на новый уровень, ускорению работы по подготовке педагогов и воспитателей, внедрению новых подходов.
Члены фракции СДП «Адолат» подчеркивая, что принимаются меры по борьбе с коррупцией и повышению эффективности раннего предупреждения коррупционных дел, отметили, что, несмотря на это, все сохраняются некоторые проблемы в этом направлении, поэтому целесообразно дальнейшее ускорение работы по предупреждению случаев, вызывающих предпосылки коррупции в отдельных сферах, путем повышения привлекательности адвокатского института, привлечь молодежь в данную сферу, а также по упрощению процесса приема на работу в адвокатуру
Как отметили представители фракции НДПУ, в ходе исполнения Государственной программы были достигнуты важные для электората партии результаты работ — обеспечение справедливой социальной политики, развитие человеческого капитала. Наряду с этим, члены фракции отметили о необходимости акцентировать внимание на реализации таких вопросов, как обучение востребованным профессиям 160 тысяч безработных и ищущих работу граждан, подтверждение профессионально-квалификационного уровня не менее 5 тысяч из них, а также обеспечение их квалификационными паспортами, увеличение в 5 раз объема реабилитационных мероприятий для лиц с инвалидностью в реабилитационных центрах.
Члены фракции Экологической партии Узбекистана отмечая, что в рамках общенационального проекта «Яшил макон» весной посажено 127,7 миллиона саженцев и черенков, в целях увеличения производства сельскохозяйственной продукции предоставлены для пользования 1983 га земли путем строительства ирригационно-мелиоративных объектов, реконструкции и установления колодцев, подчеркнули о необходимости своевременного выполнения плановых работ, определенных на этот год. Также даны предложения и замечания по расширению работ по экологическому восстановлению региона Приаралья, обеспечению чистой питьевой водой жителей отдаленных районов, своевременному и качественному осуществлению мероприятий по сбору и переработке бытовых отходов.
В ходе заседания депутаты отметили о необходимости проведения во втором квартале текущего года системного мониторинга по исполнению Государственной программы, эффективному использованию всех форм парламентского контроля, а также целесообразности эффективной реализации мер по дальнейшему улучшению благосостояния населения. По данным вопросам депутаты дали Правительству свои предложения и рекомендации.
На заседании одобрен представленный Кабинетом Министров отчет об исполнении Государственной программы, принято решение, содержащее предложения по повышению эффективности соответствующей деятельности Правительства.