БМТ Оролбўйида экологик вазиятни яхшилаш бўйича амалга оширилаётган ишларни юқори баҳолади
Ўзбекистон делегациясининг АҚШга расмий ташрифи доирасида Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов БМТ Бош котиби ёрдамчиси, БМТ Тараққиёт дастурининг (БМТТД) Европа ва МДҲ бўйича бюроси директори И. Зивкович ва БМТТДнинг Табиат, иқлим ва энергетика бўйича директори П. Курукуласурия билан учрашди.
Учрашувда томонлар амалга оширилаётган қўшма дастур ва ташаббуслар доирасида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва экотизимларни тиклаш соҳасида икки томонлама ҳамкорликка эътибор қаратдилар.
Шу билан бирга, БМТ томони Оролбўйида экологик вазиятни яхшилаш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишларни алоҳида таъкидлади. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан қабул қилинган ва Оролбўйи ҳудудини экологик инновациялар ва технологиялар зонасига айлантиришга қаратилган БМТ Бош Ассамблеясининг Махсус резолюциясини юқори баҳолади.
Учрашув якунида Глобал экологик жамғармаси (GEF) ва Яшил иқлим жамғармаси (GCF) грант маблағлари ҳисобидан амалга оширилаётган қўшма лойиҳалар портфелини кенгайтириш бўйича келишувга эришилди, ҳозирда бу портфель умумий қиймати 20 миллион долларлик 7 та грант лойиҳасини ўз ичига олади.
Шу билан бирга, БМТТД раҳбарияти Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган БМТнинг учта йирик тадбири – чўлланиш бўйича глобал тадбир (UNCCD CRIC-21), Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир Конвенциясининг 14-Томонлар конференцияси (CMS COP-14) ва Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) Бош Ассамблеясининг 25-сессиясига таклиф этилди.

22:16:43 (GMT+5)    27.04.2025
The UN highly appreciated the ongoing work to improve the environmental situation in the Aral Sea region
2023-05-11 | Ecology
As part of the visit of the delegation of Uzbekistan on an official visit to the United States, Aziz Abdukhakimov met with Assistant Secretary General of the UN, Director of the Bureau for Europe and the CIS of the UN Development Program I. Živković and Director for Nature, Climate and Energy of UNDP P. Kurukulasuria.
At the meeting, the parties noted the achieved level of bilateral cooperation in the field of environmental protection, rational use of natural resources and restoration of ecosystems within the framework of ongoing joint programs and initiatives.
At the same time, the UN especially appreciated the ongoing work to improve the environmental situation in the Aral Sea region, in particular, the Special Resolution of the UN General Assembly adopted at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan on turning the Aral Sea region into a zone of environmental innovations and technologies.
The parties reached an agreement to expand the portfolio of joint projects implemented with grant funds from the Global Environment Facility and the Green Climate Fund, which currently includes 7 grant projects totaling $20 million.
At the same time, UNDP management was invited to participate in high-level UN events, such as the 21st meeting of the executive body of the Convention to Combat Desertification, the 25th session of the General Assembly of the World Tourism Organization and the 14th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on the Conservation of Migratory species of wild animals, which will be held in October this year in Samarkand.