БМТ Оролбўйида экологик вазиятни яхшилаш бўйича амалга оширилаётган ишларни юқори баҳолади
Ўзбекистон делегациясининг АҚШга расмий ташрифи доирасида Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов БМТ Бош котиби ёрдамчиси, БМТ Тараққиёт дастурининг (БМТТД) Европа ва МДҲ бўйича бюроси директори И. Зивкович ва БМТТДнинг Табиат, иқлим ва энергетика бўйича директори П. Курукуласурия билан учрашди.
Учрашувда томонлар амалга оширилаётган қўшма дастур ва ташаббуслар доирасида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва экотизимларни тиклаш соҳасида икки томонлама ҳамкорликка эътибор қаратдилар.
Шу билан бирга, БМТ томони Оролбўйида экологик вазиятни яхшилаш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишларни алоҳида таъкидлади. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан қабул қилинган ва Оролбўйи ҳудудини экологик инновациялар ва технологиялар зонасига айлантиришга қаратилган БМТ Бош Ассамблеясининг Махсус резолюциясини юқори баҳолади.
Учрашув якунида Глобал экологик жамғармаси (GEF) ва Яшил иқлим жамғармаси (GCF) грант маблағлари ҳисобидан амалга оширилаётган қўшма лойиҳалар портфелини кенгайтириш бўйича келишувга эришилди, ҳозирда бу портфель умумий қиймати 20 миллион долларлик 7 та грант лойиҳасини ўз ичига олади.
Шу билан бирга, БМТТД раҳбарияти Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган БМТнинг учта йирик тадбири – чўлланиш бўйича глобал тадбир (UNCCD CRIC-21), Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир Конвенциясининг 14-Томонлар конференцияси (CMS COP-14) ва Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) Бош Ассамблеясининг 25-сессиясига таклиф этилди.

ООН высоко оценила проводимую работу по улучшению экологической обстановки в Приаралье
В рамках визита делегации Узбекистана с официальным визитом в США Азиз Абдухакимов провел встречу с ассистентом генерального секретаря ООН, директором бюро по странам Европы и СНГ программы развития ООН И.Зивкович и директором по вопросам природы, климата и энергетики ПРООН П.Курукуласурия.
На встрече сторонами отмечен достигнутый уровень двустороннего сотрудничества в области охраны окружающей среды, рационального природопользования и восстановления экосистем в рамках реализуемых совместных программ и инициатив.
Вместе с тем ООН особо оценила проводимую работу по улучшению экологической обстановки в регионе Приаралья, в частности принятую по инициативе Президента Республики Узбекистан Специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН по превращению региона Приаралья в зону экологических инноваций и технологий.
Сторонами достигнута договоренность по расширению портфеля совместных проектов, реализуемых за счет грантовых средств Глобального экологического фонда и Зеленого климатического фонда, который в настоящий момент насчитывает 7 грантовых проекта на общую сумму 20 млн долл. США.
Вместе с тем, руководство ПРООН было приглашено принять участие на мероприятиях ООН высокого уровня, такие как 21-ое заседание исполнительного органа Конвенции по борьбе с опустыниванием, 25-ая сессия Генеральной Ассамблеи Всемирной туристической организации и 14-ое заседании Конференции сторон Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных, которые пройдут в октябре текущего года в Самарканде.