Ўзбекистон-Германия: икки томонлама ҳамкорликни фаол ривожлантириш
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Берлинга (Германия) ташрифи арафасида 2 май куни икки мамлакатнинг вазирлик ва идоралари, 250 дан ортиқ саноат бирлашмалари, йирик компания, холдинг ва саноат корхоналари ҳамда банклар раҳбарлари иштирокида бизнес-форум бўлиб ўтди.
Унда кириш сўзи билан минбарга чиққан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Ходжаев сўнгги йилларда Ўзбекистон билан Германия ўртасидаги икки томонлама муносабатлар фаол ривожланиб бораётганини, бу икки давлат раҳбарларининг ишончи ва сиёсий иродаси туфайли эришилганини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмининг ўсиши кузатилиб, беш йил ичида икки баравар ошгани ҳам айтиб ўтилди. 2022 йил якунига кўра ўзаро савдо кўрсаткичлари яна 50 фоизга ортиб, биринчи марта 1 миллиард евродан ошгани эътироф этилди. Сармоявий ҳамкорлик ва саноат кооперациясида ҳам изчил динамика кузатилмоқда. Ўзбекистонда Германия капитали иштирокида ташкил этилган корхоналар сони бир неча йил ичида қарийб 3 баробарга кўпайиб, 200 тадан ошди. 2017 йилдан бери ўзлаштирилган немис инвестицияларининг умумий миқдори 11 баробар ўсди ва бугунги кунда 4 миллиард евродан ортиқни ташкил этмоқда. MAN, CLAAS, Knauf, GP Papenburg, Viessmann, Deutsche Kabel ва LEMKEN каби кўплаб немис компаниялари Ўзбекистонда ўз бизнесини фаол олиб бормоқда ва ривожлантирмоқда, шунингдек, янги ишлаб чиқариш қувватларини ишга туширмоқда.
Германия ишбилармон доираларининг эътибори мамлакатимизда хорижий инвесторларнинг қулай меҳнат қилиши учун яратилган шарт-шароитлар, Ўзбекистон иқтисодиётининг кучли томонларига қаратилмоқда. Уларга юқори кадрлар ресурслари, стратегик географик жойлашуви, МДҲ давлатлари билан эркин савдо режимлари, GSP+ бенефициар мақоми, Жаҳон Савдо Ташкилотига аъзо бўлиш бўйича фаол ишлар, бой хомашё ресурслари ҳамда ушбу мақсадларни амалга оширишга йўналтирилган қўшма лойиҳалар ва ташаббусларнинг мамлакат раҳбарияти ва ҳукуматнинг бевосита қўллаб-қувватлаши киради.
Узоқ муддатли ҳамкорликни йўлга қўйишнинг энг истиқболли йўналишлари энергетика, кимё, озиқ-овқат ва тўқимачилик саноати, металлургия, автомобилсозлик, қишлоқ хўжалиги, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, электротехника, шунингдек, фармацевтика ва соғлиқни сақлаш соҳаларидир.
Германия билан қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик қилиш ҳақида гапирадиган бўлсак, форумнинг биринчи ярмида Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги делегацияси билан умумий қиймати 118 миллион АҚШ долларига тенг 6 та шартнома имзоланганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Улар қишлоқ хўжалиги соҳаси мутахассислари ўртасида янги технологияларни ривожлантириш, таълим, тажриба алмашишга қаратилган.
Немис бизнеси вакиллари Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар самарасини, хусусан, мамлакатимизда хорижий сармоядорлар учун қулай меҳнат шароитлари яратилганини юқори баҳолади. Шунингдек, ҳамкорликни кенгайтириш, янги қўшма лойиҳалар ишлаб чиқиш борасида қатъий ният билдирилди.
Форум дастури Б2Б музокаралар форматида давом этди. Шунингдек, Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқлари контекстида аниқ ҳолатлар ва лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.

Узбекистан–Германия: активное развитие двустороннего сотрудничества
2 мая, накануне визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Берлин (Германия), состоялся бизнес-форум, в котором приняли участие свыше 250 руководителей крупных компаний, холдингов и промышленных предприятий, банков, министерств, ведомств и отраслевых объединений двух стран.
Выступая с приветственным словом, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев подчеркнул активное развитие двусторонних отношений Узбекистана и Германии за последние годы, что стало возможным благодаря доверию и политической воле глав обоих государств.
Отмечен рост объёмов взаимного товарооборота, который за пять лет увеличился вдвое. По итогам 2022 года показатели двусторонней торговли выросли ещё на 50 процентов и впервые превысили 1 миллиард евро. Последовательная динамика наблюдается также в инвестиционном взаимодействии и промышленной кооперации. Количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием германского капитала, за несколько лет выросло почти в 3 раза и превысило 200 единиц. Совокупный объём освоенных германских инвестиций с 2017 года вырос в 11 раз и сегодня составляет более 4 миллиардов евро. Многие немецкие компании, в том числе MAN, CLAAS, Knauf, GP Papenburg, Viessmann, Deutsche Kabel и LEMKEN уже активно ведут и развивают свой бизнес в Узбекистане, а также запускают новые производства.
Внимание деловых кругов Германии обращено на созданные в нашей стране условия для комфортной работы иностранных инвесторов, а также сильные стороны экономики Узбекистана. В них входят высокий кадровый потенциал, стратегическое географическое положение, режимы свободной торговли со странами СНГ, наличие статуса бенефициара «GSP+», активная работа по вступлению во Всемирную торговую организацию, богатые сырьевые ресурсы и прямая поддержка руководства и правительства страны в реализации совместных проектов и инициатив.
Наиболее перспективными направлениями для выстраивания долгосрочного сотрудничества обозначены энергетика, химическая, пищевая и текстильная промышленности, металлургия, автомобилестроение, сельское хозяйство, производство строительных материалов, электротехники, а также фармацевтика и здравоохранение.
Говоря о сотрудничестве с Германией в сфере сельского хозяйства, стоит отметить, что уже в первой половине форума с делегацией Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан было подписано 6 договоров на общую сумму 118 миллионов долларов США, направленных на развитие новых технологий, образования, обмена опытом между специалистами в аграрной сфере.
Представители германского бизнеса дали высокую оценку экономическим реформам, осуществляемым в Узбекистане, результатом которых стали, в частности, комфортные условия работы в стране для иностранных инвесторов. Также было выражено твердое намерение по наращиванию сотрудничества и проработке новых совместных проектов.
Программа форума продолжилась в формате B2B-переговоров. Также были представлены презентации конкретных кейсов и проектов в разрезе различных отраслей экономики Узбекистана.